Laupäev, 7. september 2024
Sügis on ametlikult alanud ja kaugel pole ka esimesed talvekülmad. Selleks, et talvel autoga mugavalt ja turvaliselt liigelda, tuleks see enne miinuskraadide saabumist õigesti ette valmistada. Elke Toyota müügijärgse teeninduse juht Roland Sagar jagab nõuandeid, kuidas oma sõiduk aegsasti uueks hooajaks valmis seada.

Auto sügistalviseks hooajaks ette valmistamine on jõukohane igale autokasutajale. Esimesed öökülmad saabuvad tavaliselt juba septembris ja heitlikud sügisilmad muudavad sõiduolud keeruliseks. Pimeda aja saabudes on üha olulisem tagada töökorras masinaga ohutu liiklemine nii endale kui ka teistele.

Pese auto põhjalikult. Auto ettevalmistamisel tasub alustada selle põhjalikust pesust, et eemaldada suvega kogunenud mustus ja pigi. Lisaks välipesule tuleks auto puhastada ka seest ja pöörata erilist tähelepanu klaasidele. „Selleks, et auto talvel paremini mustust hülgaks ning värvkate säiliks, tasub mõelda ka selle vahatamise peale,“ sõnas Sagar.

Vaheta välja klaasipuhastajad. Vihmase ja lumise ilmaga on klaasipuhastajad asendamatuks abimeheks. Selleks, et nendest ka keerulistes ilmastikuoludes abi oleks, tasub need enne talvehooaega üle kontrollida ja vajadusel uute vastu välja vahetada. Kojameeste kehvast seisukorrast annavad märku puhastamata alad esiklaasil. „Külmakraadidega tasub enne kojameeste kasutamist kontrollida ega need pole klaasi külge külmunud, ja nende eluea pikendamiseks vältima nende kasutamist, kui klaas on veel jääs,“ kirjeldas Sagar.

Kontrolli üle tuled. Pimedal ajal tagavad hea nähtavuse töökorras tuled. Seetõttu tasub nii enne pimedat aega kui ka selle ajal aeg-ajalt sõiduki kõik tuled üle kontrollida. „Rutiinne kontroll aitab läbipõlenud pirnid aegsasti tuvastada ja need enne liiklusohtliku olukorra tekkimist välja vahetada. Lisaks tuleb kontrollida ka numbritulede töökorrasust, et vältida hooletusest tingitud trahvi politseilt,“ sõnas Sagar.

Varu autosse jääkaabits ja -hari. Esimene lumi saabub alati üllatusena. Halva üllatuse ennetamiseks tulevad appi korralik jääkraabits ja -hari. Lisaks sellele tasuks lumisteks oludeks valmistumisel autosse varuda ka väike lumelabidas ja puksiirköis, mis aitavad juhul, kui sõiduk jääb lumme kinni ning edasi liikumine on raskendatud. „Ohuolukordadeks peab autos olema ka helkurvest, mida tasub hoida kättesaadavas kohas ehk juhi uksesahtlis,“ kirjeldas Sagar.

Kontrolli vedelike ja õlide taset. Üle tasub kontrollida jahutus-, piduri ja klaasipesuvedeliku ning mootori õlitase. Kui selleks endal teadmisi napib, tasub pöörduda margiesinduse poole. Ühtlasi tuleks suvine klaasipesuvedelik juba aegsasti talvise vastu välja vahetada. Öökülmadest tingitud ootamatuste vältimiseks on soovituslik juba praegu asuda kasutama klaasipesuvedelikku, mis kannatab külmakraade.

Valmistu aegsasti rehvivahetuseks. Ehkki talverehvid on kohustuslikud alates 1. detsembrist, nõuavad ilmastikuolud suverehvide vahetamist talviste vastu tihti varem. „Ootamatult sadanud lumi toob esindustesse ja töökodadesse igal aastal pikad järjekorrad. Selleks, et ükski talvine sõit ei peaks ebasobivate rehvide tõttu ära jääma, tasub endale aeg broneerida juba varakult,“ nentis Sagar. Juhul, kui välistemperatuurid on veel soojad ja rehvivahetusega ei kiirustata, tasub igaksjuhuks siiski üle kontrollida suverehvi mustri jääk. „Kevadel alla pandud head rehvid ei pruugi sügise saabudes enam piisavat turvalisust tagada,“ kirjeldas Sagar. Lamellrehvid tasub hoolimata temperatuurist varakult alla panna.

Eelnevale lisaks soovitab Elke Toyota müügijärgse teeninduse juht kontrollida aku seisukorda, hooldada lukud ja luugid ning määrida uksetihendid. „Kõik see võib ühe autoomaniku jaoks tunduda korraga väga palju, ent tegelikkuses aitab juba auto korrapärane hooldus margiesinduses paljud probleemid ennetada ning tagab auto hea seisukorra igal ajal,“ kirjeldas Sagar.

Foto: Sten Ottep/Fifty Visual

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.