Reede, 19. aprill 2024
Autoteemaline taskuhääling “Istmesoojendus” arutab ka sel nädalal värskete autouudiste ja tööstuse suundumuste üle. Üks valusamaid teemasid on seekord tõuksiõnnetused, mille arv on plahvatuslikult kasvanud.

PPA tegi hiljuti tõukeratastele keskenduva reidi ja tulemused ei olnud kiita: 150 kontrollitud kergliikurijuhist 32 olid purjus, neist kolm ka alaealised. Suvel juhtus päevas keskmiselt 2,2 kehavigastustega tõuksiõnnetust – võrdluseks autode 3,1. Aga kumbasid on märgatavalt rohkem? Lisaks varjutati juba augustis eelmise aasta vigastatutega tõuksiõnnetuste hulk – 279 vs 222 terve 2021. aasta peale.

Muidugi räägime ka kütusest – langenud naftabarreli hind kajastus lõpuks ka posti otsas. Gaasi osas me parem ei ennusta – olukord on liialt plahvatusohtlik. Eelmise aasta augustiga võrreldes on tarbijahinnaindeks Eestis 24,8% kõrgem, diisel 47% ja bensiin 30,5%, maagaas lausa 244,2%.

Teada on ka augusti Euroopa automüüginumbrid – üle 13 kuu on saavutatud uute sõiduautode müügi kasv, milleks on 4,4%. Siiski jääb u 650 000 uut registreeritud autot kõvasti alla pandeemiaeelsele müügile – seega tegu on siiski kasvuga madala võrdlusbaasi tõttu.

Nädala börsiuudis puudutab Porsche IPO-d ehk aktsiate esmaemissiooni, samal ajal püüavad kapitali kaasata ka elektrisõidukeid tootvad ja edasi toota soovivad idufirmad Lucid ja Nikola. Mõlema mainitu aktsiad on siiski aasta lõikes kõvasti kukkunud – vastavalt 60 ja 45%.

Räägime ka uue pisi-Jeepi vastavalikustatud nimest, Bugatti ja Rimaci uuest tööjaotusest, Fordi registreeritud uuest kaubamärgist ning Mustangist – ei, mitte Mach-E-st, vaid sellest õigemast. Elon Muski ja Twitteri kohtusaagas on olnud arenguid, samas sadas Teslale kaela uus hagi.

Nädala “proovisõiduauto” oli värskelt esitletud Mercedes-Benz T-klass, millega me paraku veel sõita ei saanud. Odavaima MB mudeli hinnad algavad 24 990 € juurest – millised olid esmamuljed?

Stuudios on autoajakirjanikud Veli V. Rajasaar ja Indrek Jakobson. Saadet saab kuulata allolevas pleieris. Külasta ka saate Facebooki– ja Instagrami-lehte, kust saad jooksvat infot automaailma kohta ning näha proovisõiduautodega seonduvat.

Foto: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN