Neljapäev, 28. märts 2024
Koroonaviiruse tõkestamisel on kõlanud muuhulgas üleskutse vältida ühistransporti ja teha oma vajalikud sõidud autoga. Kui turvaline on kasutada selleks rendiautot? Ja kui on plaanis soetada uus sõiduvahend, siis kas esinduse demoautode puhul peaks panema hügieenile rohkem rõhku? Küsisime CityBeest ja Kia Autost järele.

Aasta esimesed kuud on tavaliselt see aeg, kui autoga rohkem liigutakse – kehv suusailm ei tekita soovi jalgsi kõndida või rattaga sõita.

Aasta algusest Hiinast levima hakanud koroonaviiruse tõkestamiseks on kõlanud ka soovitus, sõitagi pigem auto kui ühistranspordiga ning rendifirmade kinnitusel on autode kasutamine jõudsalt kasvanud.

Ka uue sõiduvahendi soetamiseks on just praegu hea aeg: veel ei ole kõik rattad täie hooga käima läinud, uusi autosid saab rahus uudistada ning tihti kampaaniahinnaga soetada. Demoautod on pidevalt liikvel, proovisõite toimub palju.

Vabariigi Valitsuse kehtestatud eriolukord paneb inimesi igasuguste nakatumisvõimaluste üle mõtlema, küsitakse, kui turvaline on kasutada praegu rendiautosid või plaanida uue sõiduvahendi ostu eelnevalt proovisõitu tehes (põrsast ju kotis osta ei taha!). Küsisime lühirenditeenuse pakkujalt ja autoesinduselt, kuidas nad viiruse levikut piiravad.

CItyBee on suurim lühirenditeenuse pakkuja Tallinnas ja lähiümbruse valdades: kasutajate käsutuses on 35 kaubikut ja 216 sõiduautot. CityBee esindaja kinnitab, et koroonaviirus on pigem suunanud inimesi rohkem autorooli.

Kia aga on tõusnud üheks müüduimaks automargiks Eestis, püsides vankumatult edetabeli TOP 10 markide seas. Kia Sportage on jätkuvalt müüduim mudel, selle kannul püsib tihkelt väike-keskklassi Ceed, mille kõrgem versioon XCeed on osutunud perede ja naiste lemmikuks. Eeltööd tehakse ja lepinguid sõlmitakse agaralt.

CityBee auto teeb päevas 4 sõitu

CityBee juht Britta-Liisa Ait ütleb, et alates 2019. aprillist, mil avati kaubikute lühirenditeenus, on nendega tehtud üle kaheksa ja poole tuhande sõidu. Kokku on ringluses 35 Fiat Ducato kaubikut.

Sõiduautode jagamisteenus avati möödunud aasta oktoobri lõpus. Esimese nelja kuu jooksul tehti CityBee Fiatidega kokku üle 80 000 sõidu, ühe autoga keskmiselt 4 sõitu päevas.

“Sõiduautode valikus on nii käsi- kui automaatkäigukastiga sõiduautod kui hübriidsõidukid. Hetkel on meil valikus 135 sõidukit Fiat 500, 15 Toyota Corolla hübriidi ja 10 sisepõlemismootoriga Corollat, 6 Peugeot 308-t, 15 Toyota Aurist ja 25 Mini Cooperit. Lisaks on ka 10 9-kohalist väikebussi Toyota Proace.”

Kasutaja käsutuses on vajalikud puhastusvahendid

“Kõiki CityBee sõidukeid puhastatakse regulaarselt, kuid seoses koroonaviiruse võimaliku leviala laienemisega oleme kasutusele võtmas lisaks ettevaatusabinõusid, mis aitaksid kasutajatel vähendada võimalikkiu viiruse levikut,” selgitab Britta-Liisa Ait..

“Meile on ääretult oluline, et kõik CityBee kliendid tunneksid end sõidukites turvaliselt. Kõigis sõiduautodes on olemas desinfitseerivad salvrätikud, millega saab igaüks soovi korral enne ja pärast sõiduki kasutamist puhastada ära nii oma käed kui ka sõiduki rooli, armatuuri või konsooli osad, millega kokku puututakse.”

Seega süsteem sama nagu jõusaalis: kasutad masinat, teed selle puhtaks. Viiruste ajal võib lähtuda “topelt ei kärise” – ütlusest ja kasutatav jõumasin või auto teha ka ENNE selle kasutama hakkamist puhtaks.

Kuna lühirendiautod on tihedas kasutuses ja võib juhtuda, et just täpselt teie sõidu eel on desinfitseerimisvahend otsa saanud, võib taskusse pista oma niisked salvrätid. 

Britta-Liisa Ait soovitab lühirendiautode kasutajatel järgida Terviseameti juhiseid (ka CityBee teeb seda) ja pesta oma käsi regulaarselt ja hoolikalt (minimaalselt 20 sekundit), et vältida nakatumist ükskõik millisesse nakkushaigusse.

“Samuti soovitame avalikus ruumis vältida näo- ja suupiirkonna katsumist määrdunud kätega,” lisab CityBee juht. See soovitus on muuseas väga asjakohane, sest inimeseloomale on näo puudutamine sisse kodeeritud. 

Kui tahta end veel eriti turvaliselt tunda, tuleks rendiauto roolis kanda õhukesi nahkkindaid või muid käekatteid, mis ei libise. Järgmiste sõitjate turvalisuse huvides võib kanda ka hügieenilist maski.

Turtsuda, köhida ja nuusata lahtiselt ei tohi: kasutada tuleb ühekordset taskurätti, mis kohe ära visata (väike prügikott kaasa!) või selle puudumisel katta suu ja nina varruka või küünarnukiga. Viirused püsivad pindadel tunde. 

Demoautosid puhastatakse hoolikalt

Kuigi siin loos saab pikemalt sõna Kia Auto kõneisik Moonika Kitt, kinnitavad ka teised esindused, et neile on klientide tervise eest hoolitsemine igapäevane tavatoiming. 

“Kias on praegu tõesti väga kiired ajad. Meie edasimüüjate jaoks ei tähenda praegune aga mingit eriolukorda, tehakse igapäevast tööd ja kõik autod peavad kogu aeg olema puhtad ja ohutud. Eriline tähelepanu on armatuurlaua ning rooli puhastamisel.”

Enne igat pikemat demosõitu läbib auto põhjaliku pesu ja sisepuhastuse ja müügiesindaja ulatab võtmed alles siis kui on tehtud üksikasjalik tutvustus. Tihtipeale istub müügiinimene ka ise kõrvalistmele, et vastata küsimustele või läheb rooli, et näiteks eri sõiduviise tutvustada. 

Päeva jooksul puutuvad autoesinduste inimesed kokku kümnete eri inimestega ning arusaadavalt soovib ettevõtja, et nende tervis ei satuks ohtu. 

Niisiis võib demoauto rooli istuda päris muretult, järgides juba teadaolevaid tervisenõudeid: mistahes nohutamise ja köhatamisega proovisõitu ei lähe, käed olgu pestud ja puhas ninalina taskus valmis.

Autot ei maksa vaimustunult limpsima hakata ega seal mööda istmeid ja põrandaid ringi aeleda, pakiruumi suurusest aru saamiseks pole vaja koos perekonnaga sinna sisse ronida ja pikniku pidada.

Müüjasse võiks suhtuda viisakalt: tervitada ja hüvasti jätta võiks kerge käeviipe või peanoogutusega, või kui põlved nõrgaks lähevad, on lubatud ka kniksutegemine. Eriti hea pakkumise puhul pole vaja vaimustunult röökida, pritsib! 

Kokkuvõtteks

Üks paremaid vahendeid viiruste ennetamiseks on viisakus, puhtus ja distantsi hoidmine. Rendiautot maha jättes on paslik mõelda, et pärast meid ei tule mitte veeuputus vaid palju teisi kasutajaid ja müügisalongis tuleb spetsialistidel ka pärast meie lahkumist oma igapäevatööd teha.

Püsime terved, hoolime üksteisest.

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN