Teisipäev, 16. juuli 2024
Perearst Karmen Joller postitas eriolukorra esimese päeva hommikul rahustava sõnumi, milles selgitab nakkushaiguste toimemehhanisme ning palub kõigil järgida küllap juba pähekulunud soovitusi: hoolitseda isikliku hügieeni eest ning vältida lähikontakte. Ühtlasi ütleb perearst, et alates tänasest ei ole olemas kohatuid nalju: toetame üksteist hea huumoriga! Naer on terviseks.

Eestis Vabariigi Valitsuse otsusega kehtib alates 13. märtsist eriolukord, ja kehtestatud meetmed, mis on vajalikud, et tõkestada koroonaviiruse levikut. 

  • Alates esmaspäevast viiakse õppetöö üle üle kaug- ja koduõppevormile 
  • Kõik avalikud kogunemised on keelatud
  • 1. maini suletakse muuseumid ja kinod ning teatrietendused, kontserdid ja konverentsid keelatakse
  • Spordivõistlused on keelatud 1. maini 
  • Piiridel kehtestatakse sanitaarkontroll
  • Peatub kruiiside müük Tallinn-Stockholm-Tallinn liinile
  • Raamatukogud jäävad avatuks piiratud ulatuses 
Eriolukord kehtib Eestis alates 13. märtsist
Haigusjuhtude hüppeline kasv on paraku tavaline

See, et haigusjuhtude arv kasvab praegu hüppeliselt ning mitmekordistub, on mis tahes nakkushaiguse puhul täiesti normaalne protsess.

Mingil hetkel saabub platoo ning haigestunute hulk püsib mõnda aega stabiilne, ja seejärel hakkab tasapisi langema (viimast näeme praegu Hiinas).

Paljud teist on allpool olevat pilti varem näinud – punasega on tähistatud haiguse kulg juhul, kui midagi ette ei võeta.

Sinisega on tähistatud haiguse kulg, kui me sekkume: sellisel juhul on korraga haigeks jäänud inimeste hulk väiksem, haigusperiood ise on veidi pikem.

Punane: haiguse kulg kui midagi ette ei võeta. Sinine: haiguse kulg sekkumisel

Igaüks meist saab anda oma panuse, et haigestunuid oleks korraga vähem – nii jõuab tervishoiusüsteem paremini teenindada raskelt haigeid inimesi. Inimesed, kellel ei ole eluohtlikke sümptomeid, paranevad ilma arstiabita.

Massiline testimine ei ole mõistlik

Tuletan meelde, et koroonaviirusnakkuse puhul ei anna testimine ravi seisukohast väga palju juurde, v.a raskete haigusjuhtude korral. Jätame testid raskelt haigetele inimestele!

  • Hügieenireeglite järgimine ja eraldumine aitab ennetada nakatumist.

  • Ärge viige lapsi eakatele (üle 65-aastastele) inimestele hoida!

Haigeks jäämise korral võib leevendada sümptomeid, kui need on väga häirivad. Perearstid annavad välja ka lühikese juhendi, kuidas end haigestumise korral jälgida ja millal peaks abi otsima.

Naer on terviseks!

Immuunsüsteemi aitab tervena ning psüühikat tasakaalus hoida eluterve, ehk veidi mustki huumor – seda kasutavad toimetulekuks näiteks meedikud, kes peavad silmitsi seisma kõige raskemate juhtumitega.

Koroonaviiruse kohta levib internetis palju tabavaid ning lõbusaid postitusi. Ärge kartke neid jagada ja üksteisel tuju üleval hoida!

Alates tänasest ei ole kohatuid nalju olemas!
Samas – mõistkem üksteise hirmu ja toetagem teineteist!

Maslowi koroonapüramiid, määdžik ja muud naljad

Maslowi koroonapüramiid
Tegelik põhjus, miks kõik ostavad tualettpaberit kokku
Milleks tegelikult tualettpaberit vaja on
Chuck Norrise variant vetsuskäimiseks
Koroonaviiruse määdžik: kõik muudetakse tuvideks
Kuidas puhastada puuvilju
Ainult millenniaalid võivad nii totralt mõelda

Allikas: Vabariigi Valitsus, Karmen Joller, netimeemid

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN