Teisipäev, 15. oktoober 2024
Euroopast autode toomine on Eestis populaarne: mõnikord leiab piiri tagant täpselt selle auto, mida ammu igatsetud. Aprillis nimetas AMTELi esindaja aga Eestit Euroopa autoturu prügikastiks. Kas see on nii ja kas auto toomine kaugemalt on tark valik või suur viga, kirjutab ühe konkreetse auto näitel automüügiekspert Tanel Tiirik.

Aprilli lõpus kirjutas AMTELi esindaja, et Eesti on Euroopa Autoturu prügikast. Kuigi artikli autoriga vaielda ei taha, tunnen et liidu esindaja teeb selle üldistusega paljudele kasutatud autode müüjatele liiga, sest mitte kõik ei ole „prükkarid“.

Näiteks Carring, mis samuti tegeleb Euroopast kasutatud autode toomisega, kulutab hulga ressursse, et leida korralik auto (mis rahuldab nii ostjat, müüjat, riiki kui ka liitu) ning see protsess võib mõnikord kesta kuid.

Teengi siinkohal ühe konkreetse sõiduki näitel samm-sammult kogu otsimis- ja ostuprotsessi läbi. Valisin loo kangelaseks 2017. aasta Opel Astra, mis sai toodud Saksamaalt ning mille müüki vahendas oksjoniportaal.

Auto ostmine Euroopast

Konkreetset auto oksjonipakkumise pidi koguni kolm korda võitma, sest esimesel kahel korral polnud müüja minu pakutava hinnaga rahul.

Kuna auto on suhteliselt värske, selle varustus üle keskmise ning ka hooldus oli kohaliku diileri juures umbes 200 km tagasi ära tehtud, siis polnud põhjust jonni jätta ning saavutasime lõpuks tulemuse, mis osapooli ka rahuldas.

Lisaks ostjale ja müüjale osaleb protsessis ka vahendaja, kes soovib ka saada oma tasu töö eest. Auto eest sai tasutud müüjale 25. aprillil ning auto jõudis Eestisse 18. mail läbi Autolinki, kes on Carringi transpordiga rohkem kui 6 aastat aidanud.

Auto müügiks ettevalmistamine

Kuigi müüja raport auto tehnilise seisukorra kohta ühtegi probleemi ei näidanud ning ka Opeli süsteemist ajaloo kontroll defektidest ei rääkinud, tuleb siiski olla valmis üllatusteks, sest joon loomuliku kulumise ning katki olemise vahel on mõnigi kord ähmane.

Ka seekord oli üllatusi, aga ei ühtegi sellist, mis murelikuks teeks.

Olen mõnel korral saanud kompensatsiooni logiseva hooratta eest, kuid üldiselt lasub risk ostjal, sest väga keeruline on nõuda Eestis midagi Saksamaalt tagasi.

Kõige tüütum osa ettevalmistuse juures on sõiduki ette näitamine Maanteeametis, et auto saaks ametlikult võtta arvele.

Ma saan asja mõttest aru, kuid olles istunud järjekorras tunde (kokku päevi), siis võiks ikkagi mõelda, kuidas protsessi veelgi kiirendada.

Täna on lahendus aeg ette broneerida, see tähendab aga, et auto saab ette näidata alles mõne päeva pärast. See omakorda teeb protsessi pikemaks.

Auto müük kliendile

Aktiivse müügiga tuleb hakata tegelema kohe pärast auto Saksamaalt ostmist. Mõnikord on õnne ja sõidukile on juba eelnevalt huvilisi.

22. mail sai lisatud Auto24 portaali müügikuulutus. Nüüdseks on oma tõsisemast huvist märku andnud neli inimest (rehvikõksijaid sisse ei loe) ning kui ma sellega miskit ära ei sõnu, peaks Opel Astra oma järgmised sõidud tegema Harjumaal.

Võib ju küsida, et kas asi üldse küünlaid väärt on, aga kuna müügis pole ainult üks auto korraga ning asuvad need ka kirjeldatud protsessi erinevates etappides: kaks autot Euroopas, kolm autot müügi ettevalmistuses ja ülejäänud müügis.

Auto ettevalmistamine üleandmiseks

Asjatundlik automüüja valmistab kliendi jaoks kasutatud auto alati ette nii uueväärsena kui on võimalik, aga kõiki kriime või täkkeid pole majanduslikult (ega ka ajaliselt) mõistlik likvideerida, sest lõpuks maksab selle kuluka töö kinni klient.

Kellele ei sobi elada teadmisega, et tagumise parema ukse peal on sentimeetri pikkune kriim, siis selliste klientide jaoks ongi võimalus ju soetada uus auto.

Lähenemisi ongi erinevaid: kolleeg teisest müügifirmast tõdes, et näiteks kividega sõelapõhjaks “tulistatud” kapotti nad ei värvigi, kuna tahavad, et tulevane ostja näeks: auto on originaalvärvi all ning avariid teinud ei ole. Kui klient soovib, tehakse kivitäkked loomulikult ostja kulul esinduses korda.

Kokkuvõtteks

Minu sõnum AMTELi esindajale on, et ehk oleks mõistlik loobuda teatud müüjate ümberkasvatamisest ning keskenduda tarbijale, kes jätkuvalt arvab, et tasuta lõunad on olemas.

Kasutatud auto pole võib-olla alati kõige mõistlikum lahendus aga kindlasti pole see ka taunitav tegevus, sest kõik inimesed lihtsalt ei jõua oma sissetulekute tõttu uut autot soetada.

Ja siit tulebki lühike sissejuhatus uude teemasse: auto sõidukilomeetri hind ja selle arvutamine. Asjatundliku müügiesindaja abiga saab need tehted kiiresti käppa.

Loe siit, kas tellida auto tehasest või võtta laost

Pildid: Tanel Tiirik

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.