Laupäev, 16. november 2024
2. september 2021 võiks ajalukku minna kui “Rootsi päästab Euroopa” päev: popikoon ABBA saab valmis uue albumi ja läheb üleilmsele tuurile ning Geely liigub Volvo ja Polestari toel autotööstuse uude ajajärku. Kaarte õigesti mängides võib Euroopa just nende kahe rootsi brändi abil vabaneda “vana maailma” taagast.

Eurooplastena on meil vaja täna rohkem kui kunagi varem moodsaid põhiväärtusi, mille kaudu defineerida end kiiresti ja hektiliselt muutuvas maailmas. Ameeriklastel on Apple ja Tesla, korealastel 起亞 ja Samsung, Hiina on enda kätte võtnud suure osa tulevikutehnoloogia tootmiseks vajalikest maardlatest – Euroopal on vastuoluline kliimapoliitika, Brexit ja võibolla ka Eurovision.

Suur osa euroopa kultusbrändidest on hiinlaste omanduses, sh Volvo, mis on Zhejiang Geely Holding Group`i kroonijuveel. ABBA see-eest kuulub rahvale, riigist, rassist, soost või eelistustest sõltumata. Kuigi oma viimase plaadi andsid nad välja umbes 40 aastat tagasi, elab nende muusika tänaseni ja toidab legendi.

Pisut utreerides, ka Volvo kuulub rahvale – sõltumata omandisuhetest on Volvo jäänud “rootsi autoks”, ja kuigi vahepeal on teised tootjad tehnoinnovatsioonis järele võtnud (mõni möödagi läinud), on turvalisuse sünonüüm ikka Volvo.

2. septembril teatas ABBA taasühinemisest, uuest plaadist ja kontserditurneest. 2. septembril ilmusid maailma juhtivates väljaannetes pikad lood Volvo tulevikuvisioonist elektrfitseerumise ja isejuhtivate sõidukite vallas. Ja korraks tundub, et nende kahe valgusvihus paistab tunneli lõpus valgus ja Euroopa võimalus vabaneda “vana maailma” stagneerunud pärandist.

ABBA ja Volvo seninägematud etteasted

2. septembri pärastlõunal toimus Londonis suurejooneline ABBA taasühinemise avalikustamise üritus. Mängiti kahte singlit uuelt plaadilt, neist kõnekaim ehk “Don`t Shut Me Down”, mis kinnitab, et ABBA on kokku tulnud, aga täiesti uues, virtuaalses vormis: kontsertturneel ei lohistata tänaseks 70-75-aastaseid legende ringi, neid asendavad lavadel animeeritud hologrammid, mis kujutavad ansambli liikmeid nooremas eas – sellistena nagu nad on meile meelde jäänud.

Volvo hologrammina ei ilmu, suund on saada “Euroopa Apple`iks”: auto peab olema sama mugav ning lihtne kasutada nagu nutitelefon. Päeval sõidad, ööseks pistad laadijasse. Veel parem, sõidavad mitu inimest ning kui vaba hetk, siis aku laeb.

Euroopalikke (rohe)väärtusi toetab Volvo otsus koos Northvoltiga rajada Rootsi uus teadus- ja arenduskeskus ning käivitada akude tootmiseks gigatehas, mille arvatav tootmisvõimsus on kuni 50 GWh aastas. Tööd saaks 3000 inimest ja sadu tippteadlasi kogu maailmast.

Erinevalt ABBA 2022. aastal algavast tuurist pole Volvolt ja Northvoldilt tulnud veel uudist, kuhu täpsemalt uus keskus ja tehas rajatakse, aga juba järgmisel aastal peaks uus arenduskeskus olema valmis uksi avama, ja kui lugeda Volvo strateegiat, siis 2025. aastal on pool müüdavaist sõidukeist elektrilised ja 2030. aastal ongi vaid elekter menüüs.

Esimene mudel, mis saab oma aku Northvoldist on uus Volvo XC60. Ja see ei ole “lihtsalt üks järjekordne aku” vaid läbimõeldud lahendus, mida saab piiramatu arvu kordi taaskasutada, kus toorme päritolu on kontrollitud ja tootmine optimeeritud süsinikuneutraalseks.

Paneme siia kõrvale ABBA virtuaalkehadega tuuritava turnee, kus ringi veetakse peamiselt tehnikat – artistide kojujätmine vähendab hotellipäevade arvu ja kulutusi toidule, ravimitele, meelelahutusele. Publikult oodatakse siiski kontserdikohta ilmumist, seega ülisuurt mõju heite vähendamisele ei tasu šõust oodata.

Kuid nagu 2. septembril, saab soovitud päeval jälgida ka ABBA kontserti veebiüleselt. Lunastad pääsme, pistad juhtme seina ja voila! I won`t shut You down…

Volvo teatas juba ammu enne ABBA-t, et virtuaalne ühisilm on üks tore koht asjatamiseks: tasapisi kolitaksegi kogu oma müügimajandamisega veebi. Võtad lehe lahti, valid auto ja varustuse, teed tellimuse, maksad raha ja ootad kuni uus läikiv e-mobiil sulle ukse ette veereb. Hinnad tsentraliseeritakse, tarned optimeeritakse, paljud vanakooli müügimehed peavad ümber õppima või pensile minema – elu on lill!

ABBA ja Volvo juhtuvad õigel ajal

ABBA taasühinemise tähtsust nii fännidele, Euroopale ja ka maailmale laiemalt ei ole võimalik alahinnata. Kuigi see on peamiselt uue plaadi promo – Agnetha Fältskog on öelnud, et tegu on ennekõike salvestava artistiga – ja kontserdid on sisuliselt põnevasse vormi valatud videoülekanded, siis on meil ühekorraga midagi vana ning väga tuttavat, mis sisendab kindlust; ja midagi uut, mis annab lootust. Muusika ühendab ja ABBA on muusika.

Volvo omakorda on meie koroonast räsitud meeli kosutanud positiivsete uudistega: keerulistel aegadel ei ole püssi põõsasse visatud vaid on müügitulemusi järjest parandatud, jätkatakse uute mudelite arendamist, seni kuni pole elektriautosid volilt saada, võib sõita tõsiseltvõetava elektriraadiusega pistikuhübriididega jne.

Volvo turvalisuse programm on päris asi mitte turundusplära. Püüd muutuda päriselt rohelisemaks on tõsiselt tänuväärt, ja “rohelisuse” üks osa on sotsiaalse vastutuse võtmine, mida Northvolti tehasega koos lubatakse – elektriauto on kahtlemata lahe sõita, aga see, kuidas on kaevandatud maaki, kuidas koheldud töötajaid jm, jääb tihti (teadlikult) märkamata. Ometi peaks “päris” ja “ausalt” olema need kriteeriumid, mille alusel oma tabrimist reguleerida.

ABBA ning Volvo kõnnivad tänava päikeselisemal poolel, andes lootust, et põhiväärtused püsivad tuulesuunast olenemata. Nüüd on meie ülesanne nende sõnum lahti mõtestada: muidugi võib muusikat lihtsalt kuulata, osta pileti ABBA kontserdile pelgalt sellepärast, et tunduda ägedam; Volvo võib osta “sest ma võin”, aga võibolla on sootuks lahedam läbi nende kahe end defineerida kui mõtlevat ja teadlikke valikuid tegevat inimest!?

Kaanepilt: Uku Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.