Laupäev, 25. mai 2024
Kas teise põlvkonna Seat Toledo edu tiivustas firma juhtkonda sedavõrd, et otsustati hakata tootma veelgi suuremat sedaani, või anti korraldus otse Wolfsburgist, pole ajaloolastele veel teada. Teada on vaid, et kolmanda põlvkonna Toledo müük läks lõpuks nii kehvasti, et see vajas ilmselgelt välja vahetamist.

Nii tutvustaski Seat 2008. aasta oktoobris suurt sedaani. Auto positsioneeriti lausa D-segmenti, ehkki Audi A4-l baseeruval autol oleks sobinud olla ka klass väiksemas. Kuid sedaanide ajastu lõpp paistis ning Golf-klassi omad olid esimesena löögi all.

Autole antud uhke nimi Exeo tuleneb ladinakeelsest sõnast exire, mis tähendab “kaugenema”, murdes Seati traditsiooni nimetada oma autod Hispaania linnade järgi. Tagantjärele tarkusena tundub see prohvetlik, kuna tegu oli kaugenemisega margi põhisuunast valmistada väikesi, aga see- eest sportlikke autosid.

Seat Exeo

Ettevõtte sõnul ei olnud Exeo mõeldud Toledo otseseks asendajaks, kuigi Toledo tootmine lõpetati kehvade müüginumbrite tõttu 2009. aasta mais. Autot toodeti nii sedaan- kui universaalkerega.

Kuna uue auto väljatöötamine oleks käinud kahjumiga maadlevale Seatile selgelt üle jõu, otsustati kulude kokkuhoiu nimel anda B7 mudelipõlvkonna Audi A4-le (toodeti aastail 2004-2009) uus elu Seat kaubamärgi all. Selle tarbeks demonteeriti Ingolstadtis kogu Audi A4 B7 tootmis- ja koosteliin ja paigaldati uuesti Seati tehasesse Hispaanias Martorellis.

Exeo mootorivalik polnud kaugeltki nii suur kui „originaalil“. Pakuti kuut erinevat bensiini- ja kolme ühisanumpritsel diiselmootorit ning needki erinesid vaid seadistuse poolest. Käigukastidest pruugiti lollikindlat kuuekäigulist käsikasti ning ohtralt kriitikat pälvinud Multitronic nime kandnud CVT automaati.

Koos Exeo tootmise lõppemisega 2013. aastal sai suurte sedaanide ja universaalide tootmine Seat kaubamärgi all lõplikult otsa. Hoolikas otsija võib selle näol aga leida mugava ja soodsa liikumisvahendi. Siiski tuleb arvestada, et kuna lisavidinate eest küsiti soolast hinda, võib varustus olla üsna spartalik – nii satub müügile isegi ilma kliimaseadmeta autosid, püsikiirushoidjast rääkimata.

Loo kirjutamise hetkel oli auto24.ee portaalis müügil viis Seat Exeod, neist enamus diiselmootori, universaalkere ja automaatkastiga. Hinnavahemik ulatub 4000 euro juurest 6000 euroni. Originaali ehk B7 põlvkonna Audi A4-sid on müügil aga peaaegu sada ning hinnakäärid ulatuvad pooleteise tuhande juurest üle kümne tuhande euro.

Koopia

See konkreetne sõiduk on valmistatud 2012. aastal, toodud Prantsusmaalt ja varustatud kaheliitrise diiselmootori (küll selle kõige lahjemas, 88 kW seades), universaalkere ning tänapäeval üha tavatumaks muutuva käsikastiga.

Läbisõiduks märgitakse ligi 230 000 kilomeetrit ja kas see ka tõele vastab, ei tea ilmselt keegi. Küll aga on varustus rikkalik ning kütusekulu tagasihoidlik. Kui tegu peaks olema hästi hooldatud autoga, teenib see uut omanikku ilmselt veel kaua.

Hinnaks märgitakse ühe euro võrra vähem kui 5000, mis on pigem hinnaskaala kallimas osas.

Originaal

Audi A4 valik on nii suur, seega nende seast on võimalik leida peaaegu igale soovijale sobilik. Nii valisime samade näitajatega, kuid 2007. aastal valmistatud auto, mille hodomeetril ilutseb vaid 193 000 kilomeetrine läbisõit. Kas seda numbrit uskuda, on jällegi igaühe enda teha.

Audi eest küsitakse 4790 eurot, varustus on aga korralik ja müüja sõnul on käiguosa tihe, mis tähendab, et ses osas ei tohiks vähemalt kohe suuremaid kulutusi tekkida. Siiski tuleb arvestada, et selles vanuses autod on tänaseks juba piisavalt elu näinud, nii et remondiarved ei tohiks tulla üllatusena.

Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena mainitud autosid osta, müüa ega vahetada. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Fotod: Seat, omanikud

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN