Palusime jaanuaris Accelerista lugejatel anda hääl kahele oma lemmikautorile, võimalusel oma valikut ka põhjendada. Lubasime, et teeme hääletusest kokkuvõtte ning räägime lähemalt, kes on meie külastajatele rohkem meelde jäänud ning miks selline küsitlus (meile) üldse vajalik on.
Tehnikamaailm, autondus sealhulgas, elab 21. sajandil oma põnevamaid päevi: tulekul on robotautod ja kasutusel ulmetehnoloogiad, ning minekul põlvkond, kellele auto oli kaaslane pikkadeks aastateks, sõber ja ka ihaldusobjekt. Uus aeg muudab seniseid arusaamu.
Siiski ei kao vajadus toimuvat asjatundlikult ja ajakirjanduslikult tasakaalustatult kajastada. Teemad muutuvad, loo jutustamise kunst jääb. Me tahame teile jutustada parimaid lugusid. Küsitlus on üks võimalus lugejate tagasiside saamiseks, kas Accelerista on väärt lugemislaual olemist?
LÜHIDALT ACCELERISTA SAAMISEST JA OLEMISEST
Accelerista on tegutsenud peagi poolteist aastat ja leidnud selle ajaga kindla koha Eesti tehnikateemaliste veebiväravate seas. Me väidame, et sõita saab kõigega, kui osata ning usume, et Accelerista on Eesti kõige värvikam veebivärav rattaliste maailma.
Teemad, millest kirjutame, varieeruvad jalgratastest lennukiteni ning liiklusest meelelahutuslike uuringuteni. Olulisel kohal on “kuidas seda teha” ja “tee parem hästi”- teemalised kirjutised. Niisama kirju kui on Accelerista teemade valik, on ka värvipaletile tooni lisavate autorite ring, keda on kaugelt üle kümne.
Accelerista toimetuselt on mitu korda küsitud, mis on meie ärimudel. Me oleme värvikas värav kõikvõimalike liikurvahendite maailma, aga äri me sellega ei tee. Keegi kirjutajatest rahaliselt ei rikastu, avaramaks muutub maailm ja kasvab kirg rääkida asjadest, mis korda lähevad.
Accelerista “katus” on mittetulundusühing Looduselust, mille egiidi all on läbi aegade sündinud ridamisi hariduse- ja teaduse populariseerimise projekte ning saanud tuule tiibadesse uued autorid. Accelerista veebivärav jätkab edutainment -žanris ning selle üks missioon on kasvatada peale uus, tugev tehnikaajakirjanike põlvkond.
Accelerista tegijate lustakaid lühikirjeldusi saab uuesti lugeda siit
Lisaks ajakirjanikele on me toimetuse täieõiguslik liige noor multitalent EiK, kelle plaadimasinast pärineb valdav osa me videolugude helitaustu ning kes ise ka suure osa videosid kokku lõiganud on. Ja kui ta just ei lõika, siis näitleb ta mõnes neist.
[dropcap]INTERMEZZO [/dropcap]VHK teatriklassi I kursuse noorte tehtud lühifilm, mis põhineb EiKi lool “Falsett” jutustab meist, kes liigume läbi elu silma- ja kõrvaklapid peas. Soovitame vaadata-kuulata ja … päriselt inimestega suhelda.
https://www.youtube.com/watch?v=kpVtvUzm6yA
403 VASTAJAT: ANDKE MEILE NOORI JA NAISI KA!
Oma lemmikautorile sai hääle anda 15 päeva jooksul. Oli neid, kes kiirelt oma eelistustest teada andsid ja neid, kes võtsid aega lugude ülelugemiseks ning alles siis otsustasid.
Ühtekokku andis oma hääle 403 vastajat. Kuna igaüks sai märkida kaks lemmikut, kogunes 806 häält, mis 13 autori vahel jagunesid. Kategooriasse “Muu” läks 5 häält, ülejäänud anti nimeliselt.
Lisatud graafik on üsna ilmekas: lugejatel on meeles/meeldivad need, kes rohkem kirjutavad ja seeläbi pildis on. Võtkem näiteks Ylle, kes sai kokku 199 häält ning kelle kasuks räägib asjaolu, et tegu on Accelerista vastutava toimetajaga, kes nagunii on kogu aeg esil. (Ei mängi tušši ja ei anna lillevarsi, tunnustav noogutus: nii hoida!)
Edasi aga läheb pingerida põnevamaks!
Üllatusena selgub, et meie noored autorid on pälvinud lugejate poolehoiu!
Veli V. 110 ja Maarja Kupitsa 100 häält on tõsine tunnustus nende tööle! (Aplaus)
Neljandal kohal, vaid kahe hääle kaugusel Maarjast on Toomas Vabamäe, legend, kelle lood on gurmee ehedale autofännile. Sellisele, kes saab aru, millest jutt ning oskab autokirjutamise mitmekihilist kunsti hinnata. Vabamäe lugudest mitu on jõudnud portaali tippkümnesse. (Aplaus)
Viiendal kohal on Gerli Ramler, kes Acceleristasse toob särtsu ajalooliste kaherattalistega. Gerli on siiani kirjutanud vaid ühe uue auto testisõiduloo, ja purustanud sellega sealsamas kõik lugejarekordid. Gerli kirjutatud Dodge RAM proovisõidulugu on tänaseks pälvinud rohkem kui 15 000 lugeja tähelepanu! (Ovatsioonid!)
Tehnikast, autodest, tsiklitest ja muust mäuravast on siiani kirjutanud peamiselt ikka mehed. Seda toredam, et meie lugejad on kõrgelt hinnanud Accelerista toimetuse “naiskonda”: jah, me tõepoolest teeme seda samamoodi kire ja põlemisega nagu meeskolleegid! (Kestvad ovatsioonid!)
Kes mäletab, siis kunagi alustasime Accelerista tegemist kolme naisega, aga ruttu läks see mõte, teha mingit “naistevärki” üle, sest oluline on kvaliteet, mitte sugu, vanus ja muusikaeelistus. Või no olgu, muusikamaitse siiski on oluline, eriti autos, kus tuleb tihtipeale audiopildi kvaliteeti põhjalikult arvustada…
Ühesõnaga, mis vahet seal on, kes teeb, peaasi, et on hästi tehtud! Ja lugejad on oma sõna öelnud: uued tegijad ja naised on tublid. (Kauakestvad ovatsioonid, avatud mikrofon sõnavõttudeks)
LUGEJA VÕITIS JA… SAI KAASAUTORIKS
Kes hääle andsid, ja kellele, me ei tea ega saa kunagi teada. Palusime hääletajatel julgelt kommenteerida oma valikut ning mida Acceleristas üldisemalt hinnatakse, mida oodatakse? Kommentaare tuli rohkem e-maili ja Facebooki kirjakasti kaudu, avalikult võtsid sõna vähesed.
Üks julge siiski oli, kes kirjutas meile oma arvamuse pikemalt. Avaldame siinkohal Indrek Jakobsoni täispika kommentaari toimetamata kujul.
“Valik oli väga-väga raske. Tuli uuesti lood ette võtta ja pea kõik diagonaalis üle vaadata, sest väga hästi kirjutavad Acceleristas ju kõik (muidu ma ju ei loeks neid pidevalt!).
Järelikult tuli kasutada välistamise meetodit, ehk võitsid mitte need, kelle lood on kõige meeldivamad (kõik meeldisid!), vaid need, kelle lugudes oli kõige vähem apsakaid või need puudusid üldse.
Aga parimaid iseloomustasid järgmised omadused:
1) Nad omavad parimat tunnetust keskmise lugeja rahakotiga. Kõik autoväljaanded kirjutavad nii odavautodest kui luksusautodest – küsimus on nendevahelises balansis. Vahepeal tundus Accelerista olevat enam mitte esimese eesti, vaid lausa überrikkurite sait. Seda ühiskonnagruppi ei tohi mõistagi eirata, kuid ka mitte ületähtsustada (jah, ma mõistan suurepäraselt, et Porschega on mõnusam proovisõitu teha, kui Daciaga aga ikkagi…)
2) Nad ei alahinda lugejat. Nad ei alusta juttu sellest, mitme lapsega perele testitav auto sobib, sest pered ei erine üksnes laste arvu, vaid ka paljude teiste, sageli olulisemate kriteeriumite poolest. Ning lõppude lõpuks ostavad autosid ikka inimesed, mitte pered (ja paljudel polegi peret, kas nemad peavad siis jala käima?).
3) Nad räägivad asjast. Nad mõistavad, et nende žanr pole novell ega lembeluule, vaid kirjutamine autodest. Selles žanris ei oma lugeja jaoks tähtsust, missugune on loo kirjutaja isiklik suhe testitava liiklusvahendiga. Inimesed on niikuinii erinevad ning lugeja alateadlik soov arvamusliidri (ja seda loo autor lugemise hetkel kahtlemata on) emotsionaalset suhet kopeerida võib anda risti vastupidise tulemuse – sest vajadused, võimalused ja kõik-kõik on erinevad.
Jõudu ja edu Accelerista töökale kollektiivile – sest teie roll eesti autoajakirjanduses on tähelepanuväärne. Aitäh Sulle, et olemas oled, Accelerista.com!”
Indreku põhjalik analüüs võlus meid kõiki. Nii oligi tema see, kellele vastutav toimetaja isiklikult ühel õhtul väikese kingkoti üle andis: meie hea koostööpartneri ABC Motorsi helkurribad, kalender ja Eesti jalkafänni sall leidsid väga õnneliku omaniku!
Rosinaks kirsipuul on Indrek nüüd ka meie kaasautor. Eluaegne autofänn, kes räägib mitut keelt, on teinud testisõite kümmekond aastat ühele Eesti suurimale autoveebiportaalile – mis saab veel paremini minna? Igatahes, proovime koostööd ja kui kunagi uue hääletuse teeme, eks siis küsime Indreku lugude kohta ka otsest tagasisidet.
AITÄH USALDUSE EEST, UUTE KOHTUMISTENI!
Mistahes pingeridade koostamine on üks tänamatu ja tihti ka mõttetu. Mida see meile siis annab, et saime teada, kes on pildil ja kes peaks rohkem pildile tulema? See küsitlus andis meile 806 väga isiklikku, intiimset, salajast häält (protsess oli anonüümne, me ei saa kunagi teada, kes kelle poolt hääletas).
Vaadates, kui passiivsed on inimesed sotsiaalmeedias üldisemalt – eriti kui räägime tehnikafännidest, kes tahaksid pigem kättpidi masinas kui pöialtpidi sotsiaalmeedias kinni olla – siis tulemus, 403 hääletajat, tuleb lugeda erakordselt suurepäraseks Accelerista toimetusele antud usalduskrediiks.
Lubame, et ka edaspidi ei küta me tühja skandaali ja kui teeme nalja, siis hea maitse piirides. Me ei jaga uudiseid, mille tausta pole kontrollitud või kus kõikidelt osapooltelt pole võetud ütlusi. Me tahame olla vähem negatiivsed ja rohkem asjakohased: selleks, et tehnikaajakirjandus tervikuna võluks uusi huvilisi ja pälviks lugeja usalduse.
Me tahame, et lugejad tuleksid edaspidigi Acceleristasse teadmisega, et saavad siit vastuse mõnele pakilisele küsimusele ja kinnituse või siis ümberlükkamise oma võimalikule valikule. Kas teadsite, et negatiivset kogemust kannab üks inimene edasi 9-11 tuttavale, positiivset vaid kuni neljale? Seega on, mille nimel töötada!
Aitäh kõigle lugejatele! Tulge meile jälle külla ja jääge kauemaks ning kõnelege julgelt!
Toimetuse nimel: Ylle Rajasaar. Graafika: Maarja Kupits. Pildid: Ylle Rajasaar. Video: Eik ja sõbrad
Vanamäe lugudest mitu on jõudnud portaali tippkümnesse. (Aplaus)
Ega see Toomas nii vana ka ole, et lausa Vanamäeks! muutub
😀 😀 Meil aeg ajalt hvigureerivad autorid nagu Rahasaar, Vanamäe, Tupits, Bomber… ei tea, kus nad küll tulevad? Aitümaki märkamast, nokime aga vea välja! Kuniks pole Vahamäe, on loota, et on täitsa elus ja teeb puhast kunsti!