Kolmapäev, 24. juuli 2024
Me kõik jääme vanaks, isegi need noored, kes autodest enam üldse ei huvitu. Tahaks sõita, aga mitte eriti palju. Pole probleemi! Appi tõttab Argo AI, tehisintellekti “sünnitusmaja”, millesse Ford äsja miljardi panustas, eesmärgiga vabastada meid tulevikus autojuhtimise tüütust kohustusest.

Fordil on väga lihtne ambitsioon: haarata lähiajal liidrikoht isejuhtivate sõidukite teeletoomise alal. Argo AI* on selleks sobiv partner, sest ettevõttesse on kogunenud nutikad robootikainsenerid ja leiutajad kogu maailmast.

Ford investeerib järgmise viie aasta jooksul Argo AI-sse miljard dollarit, kombineerides Fordi isejuhtiva sõiduki arenduse kogemuse idufirma robootikaalase kogemuse ja tehisintellekti tarkvara arendamisega.

Argo AI asutajateks on endised Google’i ja Uberi juhid, kes on ettevõttesse kaasanud maailma parimaid robootikateadlasi ja insenere nii Fordist kui väljastpoolt. Ühise töö tulemusena peaks 2021. aastaks valmima Fordi isejuhtiva sõiduki tarkvaraplatvorm.

Fordile toob investeering kasu rohkem kui vaid omanimeliste isemõtlevate robotautode loomisel: nimelt võimaldab miljarditesse ulatuv investeering – kui sel on loodetud tulemus – edaspidi litsentsi alusel tehnoloogilisi lahendusi teistega jagada.

ai mustang ford
Selline robotauto oleks ju päris edev! Kui kellelegi ei pea ütlema, et tegelikult auto sõidab ise…
TUNTUD TEGIJAD ASJA KALLAL

Robootika ja tehisintellekti spetsialistide meeskonda juhivad Argo AI asutajad Bryan Salesky ja Peter Rander. Mõlemad on Carnegie Mellon National Robotics Engineering Center’i vilistlased ja vastavalt endised Google’i ja Uberi isejuhtivate autode meeskondade juhid.

“Järgmise kümnendi vältel saab määravaks automobiili automatiseerimine, ja isejuhtivatel autodel saab olema sama suur mõju ühiskonnale nagu Fordi liikuval koosteliinil oli 100 aastat tagasi,” ütleb Fordi president ja tegevjuht Mark Fields.

“Kui Ford laieneb auto ja liikuvuse ettevõtteks, usume me, et investeerimine Argo AI-sse loob märkimisväärset lisaväärtust meie osanikele, tugevdades Fordi liidripositsiooni isejuhtivate sõidukite turuletoomise vallas ja luues tehnoloogiat, mida võib tulevikus teistele litsentsi alusel jagada.”

Praegune Fordi virtuaalse juhi süsteemi – isesõitva sõiduki ajuna toimiv masinõppiv tarkvara – arendusmeeskond teeb koostööd Argo AI robootikaalaste talentide ja teadmistega. Innovatiivne partnerlus töötab Fordi SAE 4.taseme isejuhtivatele sõidukile virtuaalse juhi süsteemi loomise nimel.

argo ai

MURDEPUNKT ON LÄHEDAL

Argo AI ühendab jõud Fordi isejuhtiva sõiduki tarkvaraarenduse suunaga, et kiirendada robotautode massidesse jõudmist. Argo AI südikus ja Fordi kogemus loovad sünergia, mis võimaldab tehnoloogia arendamisega kiiresti edasi liikuda.

“Me oleme tehisintellekti laialdase kasutamise mõistes murdepunktis, ja isejuhtivate autode edukas rakendamine muudab fundamentaalselt seda, kuidas inimesed ja kaubad liiguvad,” räägib Salesky.

“Meid innustab Fordi pühendumus ja visioon, ja me usume, et see partnerlus võimaldab kommertsialiseerida ja kasutada isejuhtivaid autosid sellisel määral, et kõik saavad endale mobiilsust lubada.”

Raj Nair, Fordi asepresident globaalse tootearenduse alal usub, et koostöö Argo AI-ga annab tootjale oodatud eelise konkurentide ees: “See avatud koostöö ei sarnane ühegi teise partnerlusega, võimaldades meil saada kasu startupi kiiruse ja Fordi tehnoloogia skaleerimise, süsteemide integreerimise ja sõidukidisaini tugevate külgede kombinatsioonist.”

Tulevikkuvaatavat tehnoloogiaarendust täiendab omakorda Ford Smart Mobility strateegiaprogramm, mille eesmärgiks on luua võimalused robotsõidukite laialdaseks kasutuselevõtuks: sõidujagamine, sõidupüüdmine või pakkide kohaletoimetamiseks mõeldud transpordivahendid on tulevikus kõigile kättesaadavad teenused.

FORDI AJALOO ÜKS MÄRGILISEMAID TEHINGUID

Fordist saab Argo AI enamusosanik. Argo AI struktuur on loodud opereerima suuresti iseseisvalt. Selle töötajate omanduses on märkimisväärne osa ettevõtte osakutest, mis võimaldab neil selle edust osa saada.

Argo AI juhatuses on viis liiget: Nair, Fordi grupi asepresident globaalse strateegia alal John Casesa, Salesky, Rander, ja üks sõltumatu liige.

Miljardidollariline investeering Argo AI-sse tehakse viie aasta vältel ja see järgib eelmise aasta septembris Fordi investorite päeval avalikustatud isejuhtiva sõiduki kapitalipaigutuse plaani.

Selle aasta lõpuks on Argo AI-l eeldatavasti üle 200 meeskonnaliikme, kes paiknevad ettevõtte Pittsburghi peakontoris ja suuremates kontorites Kagu-Michiganis ja California lahe piirkonnas.

Argo AI algne põhifookus on toetada Fordi isejuhtiva auto arendust ja tootmist. Tulevikus võib Argo AI oma tehnoloogiat teistele ettevõtetele ja autonoomset võimekust ihaldavatele sektoritele litsentsi alusel jagada.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Argo AI, tehisintellektuaalsete autojuhtide sünnitusmaja kõlab märksa luulelisemalt kui robotauto kallal nusserdav idufirma. Investeering on hiiglasik ja kui see vilja kannab, siis oleme vähem kui kümnendiga ajastus, mis muudab autosõidu paradigma täielikult.

Lisame sünnitusmaja-loomise suuruudisele paari päeva taguse teadmise, et Ford on kohe-kohe turule toomas elektrilist linnamaasturit, mil sõiduraadiuseks kuni 480 kilomeetrit ühe laadimisega ja juba hakkabki tunduma, et seal majas on asjad väga tõsiselt ette võetud.

Tesla, värise? Või on see siiski “me kõik saame vanaks, ruttu on lahendust vaja, sest autoga sõita on liiga hea” – poliitika, mis Fordi kannustab innovaatilistele tegudele? Eks see nüüd siis selgub.

*AI Artificial Intelligence

Allikas ja meedia: Ford

KOMMENTEERI SIIN