Esmaspäev, 17. juuni 2024
Ylle Tampere kirjutab, miks ta tellib Bolti äpitakso alati kui võimalik Electric kategooriast ja soovitab seda ka kõigil teistel teha. Selleks, et e-taksode juhid saaksid töö eest õiglasemat tasu.

Sõidan Tallinnas autoga viimases hädas: meie Citroen Berlingo on enamasti bukitud pikemateks väljasõitudeks või videogrupi võteteks. Või seisab mõne esinduse parklas kuni me testautoga oma ringid tehtud saame.

Mu esimene eelistus kiiretel linnasisestel sõitudel on ettevõtte lepinguline taksopartner Bolt, aga viimastel nädalatel – kui vähegi võimalik – selle Electric kategooria, mille all sõidavad elektritaksod.

Electric on tegelikult kogu meie toimetuse “policy” ehk tungivalt soovitatud eelistatuim kategooria. Paraku pole soovitust alati võimalik täita, sest elektriautoga teenust pakkuvaid juhte lihtsalt ei ole piisavalt.

Ja ometigi soovitan ma vähemalt proovida Electric kategooriast tellida: mõnikord tulebki minuteid oodata kuni e-auto vabaneb, aga kui minekut mitte viimasele momendile jätta, on lootust, et sõidab ette Nissan Leaf või ka Tesla Model X.

See polegi hinnaküsimus!

E-takso eelistamine pole ei roheline maailmavaade ega hinnaküsimus: Electric on Bolti tavakategooriast natuke kallim. Nõmmelt vanalinna saaksin tipptunnivälisel ajal tavakategoorias umbes 7 euroga, elektritaksoga on hind 10-11 eurot.

4 euroga saan ma ühes oma lemmikkohvikus Vildi Villas lõunasöögi: söö suppi palju tahad ja joogiks jääb raha veel ülegi. Või sealsamas tassi kuuma kakaod ja imelise piruka. 4 euro eest saan lapsele kaks paari sokke. Jne.

Aga selle nelja euro eest saab paremini makstud ka Electricu kategooria all tööd tegev Bolti juht. Seda teades ei jää ma kunagi lootma, et tellin põhikategooria, lootuses, et äkki satub mulle elektriauto.

Sest suur osa e-takso juhtidest sõidavad igapäevaselt kahes kategoorias – räägivad nad ise ja kinnitab ka Bolti kõneisik Jaan Lašmanov. Ta ei saa avaldada, palju elektriautosid Bolti märgi alt äpitaksot sõidavad, aga ütleb, et kahes kategoorias sõitmine on tavapärane:

“Paraku ma ärilistel põhjustel täpseid numbreid avaldada ei saa. Saan öelda ainult nii palju, et mõned Electric kategooria juhid (näiteks Nissan Leafidega) teevad tihtipeale sõite ka Bolti kategoorias, samas näiteks Teslad (nii Model X kui Model S) leiab ainult Electric & Premium kategooriast.”

Teisisõnu: Nissan Leafi juht saab Electricu kaudu rohkem raha, Tesla puhul võidab klient, kuna Premiumis on hinnad kallimad kui elektritaksode kategoorias. Ma olen päris mitu korda Teslaga sõitnud!

See on maailmavaade, see omakasupüüdlik

Elektriautosid promotakse rohelise mõtteviisi edendajatena. Nii ja naa. Kui me tänapäev kõik oma ICE-d e-auto vastu vahetaksime, ei muutuks suurt midagi. Ei muutuks ka siis, kui kõik autod ühekorraga tänavatelt ära võtta. Aga see ongi täiesti teine teema.

Elektritakso tellimine on teatud mõttes maailmavaateline: sa tahad, et su kaasinimestel läheks hästi. Ja sa saad omalt poolt midagi ära teha.

Lisaks muidugi ka see, et mida rohkem me e-autosid ühiskasutame, seda rohkem need levivad. Mis omakorda tähendab vähem heitmeid linnasüdames ja paremat õhukvaliteeti. Eks see üks omakasupüüdlik perspektiiv ju ole.

Omakasupüüdlik on kindlasti see, et e-taksoga jõuan ma tipptunnil kiiremini kohale, sest kui just mõni arrogant bussirada ei ummista (eks minge vaadake, mis toimub Narva maanteel näiteks), saab elektriautoga vabalt seal sõita. Autod on uuemad, kahtlemata ka vaiksemad. Jah, olen jah omakasu peal väljas.

Ja veel: sa võid saada kingituse!

Sõitsin läinud teisipäeval vanalinnast EML aastakoosolekult kontorisse tagasi Nissan Leafiga, mille lahke juht mulle äkki…šokolaadi ulatas!

“Kõik, kes on mind Electricu kaudu tellinud, saavad praegu šokolaadi, et nad edaspidi ka telliksid, see on meile kasulikum ju. Olen väga tänulik.”

Omakasupüüdlikkuse eest šokolaadi saada – võit-võit! Kui see veel mõne korra juhtub, kujunebki mul Pavlovi refleks välja: edaspidi iga kord kui e-autot näen, hakkan tahtma šokolaadi. Mina, eluaegne šokohoolik…

Et lugejate ootusi mitte liiga üles puhuda, siis šokolaad või mõni muu kingitus on juhi enda initsiatiiv, mitte Bolti firmapoliitika. Mulle sattus lihtsalt erakordselt lahke juht!

Juhid on e-autoga rahul, aga äpp tahaks täiendust

“Vaatamata sellele, et Electric kategooria on veidi kallim kui Bolt, on meil välja kujunenud keskkonnasõpradest kliente, kes on ustavad elektrikategoorias sõitjad,” ütleb Jaan Lašmanov vastuseks mu küsimusele, kui paljud klientidest Tallinnas ja Tartus e-taksosid eelistavad.

Siit loen välja, et väga palju neid siiski ei ole, sest muidu ei sõidaks juhid mitut kategooriat korraga ning edukat laundži Bolt ilmselgelt ei varjaks.

Ilmselt ostaks Bolt oma fleeti järgmiseks ka elektriautod, kui nõudlus pakkumist ületaks, seda praegu kavas ei ole: tulevad hübriidid. Elektriautosid rendivad juhid ise, ja enamasti on rahul.

“Mis selles nii erilist, täiesti tavaline auto, sõidab nagu iga teine,” ütleb üks Bolti e-takso juht. Ja toob kohe ühe äpi kitsaskoha välja. Nimelt ei näe juht enne kliendi autosse istumist, kuhu see sõita tahab.

“Elektriautoga aga ei saa nii, et klient tuleb ja tahab näiteks Keilasse sõita, aga mul on ainult 15% akut järel ning teel peaksin laadima. Aga kus? Ja kas see laadija vaba on? Selle võiks Bolt küll ümber korraldada,” on üks juht veidi murelik.

Elektriautoga jääb ära ka võimalus leppida juhiga kokku vahepeatusega sõit (juhul kui aku on otsakorral). Kuna äpis ei saa vahepeatusi märkida (olla liiga keeruline) on see alati juhiga kokkuleppel.

Soovitused lähevad siinkohal lahku, osa juhte ütleb, et sisestada tuleks lõpp-peatus ja vahepeatus juhile öelda, teised jälle, et sisestada tuleb vahepeatus ja seal juhile öelda, et tahetakse edasi sõita ning juht ise paneb äppi uue sihtkoha sisse.

See on eraldi teema, mida käsitleda ja e-auto puhul ilmselt ka mitte liiga aktuaalne. Telli Electric, sõida sellega ühte kindlasse kohta ja söö oma šokolaad ära, kui juhtus juht, kes su olemasolu üle rõõmustas.

* Kui aega on rohkem, liigun rongi ja trammiga, jalgsi või rattaga. Tallinnas ei ole vaja autoga kesklinna suruda.

[dropcap]TOIMETATUD [/dropcap] Tegemist ei ole sisuturundusega vaid ajakirjaniku üleskutsega e-autode levikut toetada ning tellida äpist vastava kategooria taksosid.

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN