Neljapäev, 25. aprill 2024
PSA ja FCA armulugu algas pool sajandit tagasi, mil Peugeot leidis sahtlist Talboti ja püüdis sellele elu sisse puhuda. Talboti nimega on mängitud ka kahe grupi ühinemise puhul: oleks ju igati neutraalne perekonnanimi? Kas ka edukas!?

Automaailmas on keerulised ajad. Ellujäämiseks ja edu saavutamiseks ei piisa üksnes suurepärastest autodest, üksik autotootja ja ka väiksem kontsern vajab liitlasi. Ühinemised on muutunud üsna tavapäraseks.

Pole kuigi palju aega möödas päevast (napilt üle kahe aasta), kui Peugeot’ ja Citroëni liit PSA omandas General Motorsilt Opeli ja Vauxhalli. Hiljuti sai kinnitust ka PSA ja FCA (Fiat Chrysler Automobiles) ühinemisplaan.

FCA tahab ellu jääda, PSA otsib head võimalust USA turule pääsemiseks, mõlemad on aga eluliselt huvitatud tootearendus- ja tootmiskulude vähendamisest, eeskätt silmas pidades tulevikuks valmistumist.

Alternatiivkütustele üleminek ja autonoomsete sõidukite väljatöötamine käib vastasel korral selgelt üle jõu. Ja PSA on selles osas selgelt FCA-st ees: teedele jõuavad juba esimesed täiselektrilised autod, pistikhübriididest rääkimata. FCA-l on vastu panna Fiati gaasihübriidid.

Brändipalett on kirju nagu suvekleit

Vaatleme lähemalt ühinevate kontsernide margiportfelli Alfast Omegani või siis Alfa Romeost Opelini. Kui kaks nii põnevat autotootjate rühmitust nagu PSA ja FCA panevad leivad ühte kappi, toovad mõlemad kaasa üksjagu värvika pagasi ja (suhte)ajaloo.

PSA portfellis on Peugeot, Citroën, DS ja Opel/Vauxhall, FCA omas aga Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati ja Ram. Oli ka Ferrari, ent see mark iseseisvus 2016.aastal.

Nende automarkide vahel on varemgi ühist olnud. Näiteks sündis kunagisest Citroëni ja Maserati kooslusest Citroën SM.

Chrysler ja Alfa Romeo on tegelnud platvormide jagamisega – Chrysler 200 teine põlvkond, mida aastail 2015 – 2017 toodeti, põhines samal platvormil Alfa Romeo Giuliettaga.

Peugeot ja Chrysler on samuti vanad sõbrad. Peugeot omandas aastal 1969 Chrysler Europe’i, sellest paraku õnnelikku kooselu ei tulnud.

Alguse sai lugu sellest, et Chrysler soovis Euroopas kanda kinnitada ja soetas 60ndail endale Prantsusmaalt Simca, inglaste Rootes’i ja Hispaania tarbesõidukitootja Barreirose.

Kasumlikkusest siiski asja ei saanud ja Fordist tulnud kontserni uus juht Lee Iacocca otsustas äritegevusele Euroopas üsna äkilise lõpu teha.

Chrysler Europe’i riismed ehk tehased ja mudelid koos hiigelvõlgadega omandas 1 dollari eest PSA Peugeot Citroën, kes otsis arhiivist välja Talboti margi.

Talbotist ei saanud paraku samuti asja ja vahetult enne Talbot Arizona turuletoomist otsustati, et sellest saab hoopis Peugeot 309.

(Simca)-Talbot Horizoni toodeti veel kuni 1987. aastani, muuhulgas ka Soomes Uusikaupunki tehases; Talboti margiga tarbesõidukeid kuni 1994. aastani.

Inglismaal Whitleys asuv tootearenduskeskus müüdi aga 1986. aastal Jaguarile ning seal paikneb tänini Jaguar Land Roveri peamaja.

Chrysleri mark kadus vähehaaval Euroopast, kuni FCA otsustas viimased Chrysleri mudelid Lanciateks muuta – sellestki pole kuigi palju aega möödas, kui justkui üleöö ka Eestis Chrysleri nimesilt Lancia vastu vahetus ning popist Chrysler Voyagerist sai Lancia Voyager.

Opel kuulus aga pikalt General Motorsile, Chrysleri peamisele rivaalile koduturul USA-s. Kuigi ühimenime PSA kontserniga sai teoks paar aastat tagasi, toodetakse veel endiselt Opeli tehastes GM jaoks Insignia derivaate – USAs, Kanadas ja Hiinas müüakse neid Buick Regali nime all. Vaevalt see aga enam kaua kestab.

Opel läheb oma teed

Opeli lipulaev, Insignia-sedaan saab tulevikus uue näo ja teo. Järgmise põlvkonna Insignial ei ole enam midagi ühist GM geenivaramuga.

Opeli tegevjuht Michael Lohscheller kergitas äsjases intervjuus Automotive News Europe’ ile veidi saladuskatet – järgmise põlvkonna Insignia kohta võib julgelt öelda: oleks viga oletada, et tulevikus saavad keretüübid olema samad mis seni.

Põnev mõte! Kas Opel Insigniastki saab kompaktne linnamaastur? Või hoopiski trendikas kupeemaastur? Aga äkki hoopis sportlik GT?

Kindlasti ei saa Insigniast suur maastur, sest Lohschelleri hinnagul on suurte SUVde aeg ümber saanud, need on ebapraktilised ja ühiskonnas on tekkimas nende vastu tõrge.

Põnevatele arengutele vihjas Lohsgheller aga veelgi: Mokka X linnamaasturi järeltulijast peaks saama Opeli mainekandja, elustiiliauto, mis saab endale üsna palju elemente kontseptmudelilt GT X Experimental.

See peaks Mokka X selgemalt eristama näiteks Crossland X-st. Crossland X ja Grandland X on muuseas üldse esimesed Opelid, mis PSA-ga platvormi jagasid. Veel enne, kui leivad lõplikult ühte kappi laoti.

Opel ja Vauxhall on PSA jaoks väärtus omaette

PSA ja FCA ühinemine aga loob võimalusi suuremaks mastaabisäästuks, kuid markide osas on kokku lepitud, et neist teatute kallale ei minda.

Opel on grupis (nii praegu kui tulevikus FCA-ga ühinedes) ainus saksa auto ja Vauxhall ainus briti mark ja need on kontserni jaoks väärtused, mida hoida. Praeguste plaanide põhjal jäävad need kaks marki igal juhul alles.

Opelist on uues peres saanud ülikiiresti kasumlik äriharu, see võttis aega veidi üle aasta. Uskumatu tulemus, sest aastakümneid olid kõik Opeli kasumiaruande numbrid miinusmärgiga.

Kasumlikkus toob vabaduse, aga millise?

PSA tegevjuht Carlos Tavares, ärivõlur, kelle käe all kahjumlikud äriprojektid järjest (kiiresti) kasumisse jõuavad, on öelnud kuldse lause, et kasumlikkus toob vabaduse.

Ühinemine on igati ratsionaalne otsus, seega ei tasu üleliia loota, et PSA-FCA kirjust portfellist midagi põnevat kiiresti välja arendatakse. Vähemalt mitte enne kui ollakse jõutud kasumisse.

Kuid tuginedes Carlos Tavarese lausele läheb mõte vägisi lendu – mida kasumlikkusega kaasneva vabadusega võiks ikkagi luua?

Fantaseerida võib ikka, sest unistamine on puha tasuta: näiteks, milliseid imelisi sportliku hingega mudeleid on võimalik luua Alfa Romeo Giulia baasil?

Ning kas Talbot Grupi nimi, mida kuuldavasti on kaalutud kahe kontserni ühise ärinimena, on ikka hea valik või peaks hea õnne nimel mõtlema välja midagi sootuks uut?

Hea lugeja, mida ootaksid sina PSA-FCA tulevaselt ühinemiselt? Millised autod su meelt rõõmustaksid? Anna meile teada kas FB-s või siinsamas kommenteerides!

Kaanepilt: Unsplash/Brianna Santellan

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN