Pühapäev, 19. mai 2024
Delfi Forte ja Accelerista koostöös sündiva taskuhäälingu Istmesoojendus neljandas saates räägivad Jan-Matthias Mandri ja Uku Tampere linnakiiruse alandamisest, elektriautodest ja ringrajasõidust.

Kuum ilm koos konditsioneeritud õhuga niitis tõsiselt jalust ühe Istmesoojenduse senistest saatejuhtidest, Yllet asendab Uku ning seetõttu on ka teemad veidi liikluskesksemad.

Kiiruse alandamine 30 km/h-ni

Uku tõdeb, et kiiruse alandamine 30 km/h-ni ei ole tema idee vaid trend, mille suunas Euroopas pürgitakse, eesmärgiga alandada liiklussurmasid. Ent nn armastuskirju on ta saanud teema tõstatamise üle küll.

Arvamuslugu samal teemal saab lugeda siit

Jan küsib, miks me siis juba jala ei käi? Uku tõdeb, et auto on meie jaoks praktiline vajadus, rattaga sõites või jalgsi käies ei saa näiteks suuri asju transportida.

Milline võiks olla ajaerinevus 50 km/h pealt 30 km/h-ni langetades? Selgub, et ühtset arusaama selles osas ei ole. Ühed arvavad, et linnakiirus muutub sujuvamaks ja kiiremaks, teised, et kõik muutub kehvemaks.

Paljude jaoks on see piisav argument, autot üldse mitte enam kasutada, mis pruugibki Uku arvates olla selle asja tegelik idu – mitmete poliitikate tegelik eesmärk on meid autostumisest võõrutada.

Keelame müra ära! Ei, paneme juurde!

Lisaks kiiruse alandamisele tehakse algust ka detsibellide keelamisega: Inglismaal paigaldatakse akustilised kaamerad, mis liiga valju heli puhul teevad pilti ja saadavad trahvi koju. Sarnast asja on juba tehtud USA-s ja plaanitakse näiteks Genfis.

Müra ära keelamise kohta saab rohkem lugeda siit

Jan tuletab meelde, et mitte kõik ei taha vaikust ja rahu: näiteks elektriautodele tehakse EL-s kohustuslikuks väikene müra, mis jalakäijate ja ratturite jaoks märkamata ei jääks.

Loe elektriautode häälekaks tegemise kohta siit

Proovisõitu teeme Nissan Leafiga

Istmesoojenduse proovisõiduauto oli sel korral täiselektriline – uue põlvkonna Nissan Leaf, mis Jani jaoks on esimeseks sõidetud elektriautoks üldse. Ylle ja Uku on selle masinaga koguni Genfis käinud.

Võib-olla on just elektriautod vastus Euroopa nullvisiooni edendajatele: kuna elektrikaga tuleb oma elu ette planeerida tavapärasest rohkem (laadimisvõrgustik ja laadimisele kuluv aeg), siis muutub kogu muu elurütm hillitsetumaks. Ei tahagi enam väga kihutada!

Kuidas käituda ringrajal?

Nipinurgas jagame soovitus esmakordselt ringrajale minekuks ning arutame, mida ringil sõites tähele tasub panna.

Jan-Matthias käis äsja “bemmi emmidega” rajal ning Uku on viimasel ajal teinud kiiremaid ringe nii Porschede kui ka Hyundai “ennidega”. Häid vihjeid tuleb mitu!

Loe Uku Porsche lugu siit

Meenuta, kuidas Veli ja Sten “bemmi emmidega” Audrus lõbutsesid

30 km/h-ni

Istmesoojendus on igal pool!

Lisaks Delfi Tasku keskkonnale saab meie taskuhäälingut kuulata SpotifysApplePodcastsisSoundcloudis ja sisuliselt igas teises suuremas podcastide kuulamiseks mõeldud keskkonnas.

Nüüd oleme eraldi lehega ka Facebookis! Kõik Istmesoojendused alati üheskoos ja värsked uudised ka!

Kaanepilt: Ylle Tampere. Rinkapilt: Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN