Škoda esimene elelektriauto CITIGOᵉ iV on pealtnäha Seat Mii Electric’u ühemunakaksik ja justkui VAG koopiamasinast tulnud. Erinevusi siiski leiab: Škoda on kaksikõest 4 cm pikem ja välimuselt väljapeetum. Eestis võetakse CITIGOᵉ iV tõenäoliselt ka kiiresti omaks, kui see siin müügile jõuab.
Škoda esimene elektriauto CITIGOᵉ iV, üks-ühele sarnane pisut varem esitletud õeraasu Seat Mii Electricuga ja juba “vanema olija” Volkswagen e-up!-iga ning on mõeldud kasutamiseks tegusa linnaautona. Autosse mahub kuni 4 inimest.
Ehkki sõiduraadiust on piisavalt: tootja andmetel kuni 260 km ühe laadimisega, on see oma kompaktsuses ja lihtsuses täpselt paras igapäevasteks asulasisesteks sõitudeks. Kel on vaja pikemaid reise ette võtta ning neid kindlasti elektri toel teha, soetab Škoda Superb iV.
Škoda annab oma 124-aastase ajaloo esimese elektriauto au pisikesele CITIGOᵉ iV-le, sest see peaks ostjateni jõudma juba lähikuudel. Superbiga läheb veidi kauem aega.
CITIGOᵉ iV tootmine on alanud
CITIGOᵉ iV on viieukseline väljast väike, seest ruumikas auto, mille 61-kilovatist elektriajamit toidab 32,2 kWh liitium-ioonaku.
Autot saab kahes varustuses: Ambition või Style. Eestis nagu ka mujal pakutakse lisaks sihtturupõhiseid lisasid – meil ilmselt põhjamaade talvepaketti Comfort, mis sisaldab istmesoojendusi ja tagumisi parkimisandureid.+ toob lisaks esiklaasisoojenduse, valguse- ja vihmaandurid, tervitustuled jpm.
Standardis on leed-päevatuled ja udutuled, kurvituled on lisana. Autot saab kas 14″ või 16″ ratastega. Tšehhid on uhked auto disaini üle: kerevärvi iluvõre ja elegantse joonega esituled mõjuvad elegantselt, Seat Mii Electric näeb hoopis kohmakam välja.
CITIGOᵉ iV tootmisega alustati Volkswageni Slovakkia tehases 20. novembril: samalt tootmisliinilt veerevad alla ka Seat Mii Electric’ud ja VW e-up!-id. Bratislavast saadetakse autod üle Euroopa laiali.
CITIGOᵉ iV tähtsamad andmed
5-ukseline, esiveoline Pikkus/laius mm: 3597/1645 Teljevahe mm: 2422 Tühimass kg: 1235 Pakiruum: 250 - 923 l Elektriajam: 61 kW/83 hj/ 212 Nm Aku: 36,8kWh (32,3kWh neto) Li-ion Kiirendus: 0–100 km/h 12,3 sekundit Kiirendus: 60-100 km/h 7,3 sekundit Tippkiirus 130 km/h Sõiduulatus max 260 km, kiirteel 170 km Keskmine energiakulu: 13,5 kWh/100 km Kiirlaadimisstandard: 40 kW CCS Kiirlaadimise kiirus: 170 km/h Seinalaadija: 7,2 kW Seinalaadijast aku täis u'5h Hind orienteeruvalt 20 000 eurot
.
Volkswagen e-up! distantseerib end õdedest
Volkswagen püüab end üha rohkem Škodast ja Seatist distantseerida. Škoda Scala ja Kamiq on viimane piisk karikasse: mõni kuu tagasi tuli kontsern välja geniaalse plaaniga, hakata brände üksteisest eristama ja tšehhid tagasi maa peale (loe: Ida-Euroopasse) tuua.
Saab olema huvitav jälgida, kuidas “erinev brändimine” e-up!i, Mii ja CITIGOᵉ iV puhul välja nägema hakkab ja kas see tähendab pelka kvaliteedierinevust (Seat ja Škoda peavad VW-st odavamad olema, järelikult on kuskil kokkuhoidmise koht) või midagi veel?
Kolm autot, üks tehas, üks tootmisliin, mis peab kõvasti hagu andma, et nõudlust rahuldada – suuri erisusi pole kiirmarsil võimalik teha.
Kui, siis hinnastamises: VW, mille e-up!i hinnakiri on Eesti kodulehel väljas on lubanud, et uuel aasta alguses müüki jõuda autokese baashind jääb alla 20 000 euro, toetusega koguni 15 000 eurot. Järelikult peavad Seat ja Škoda “paremaks panema”.
Tõe huvides: VW lubaduses on kaks konksu. Käibemaksuga e-up! hinnad algavad 22 780 eurost ning “15 000” on saadud, arvestades elektriautode ostutoetust, mis ettevõtetele 5000 eurot auto hinnast kompenseerib. Ja et ettevõtetel on võimalus ka käibemaksu tagasi küsida, tulebki VW e-up!i hind… alla 20 000 euro.
Eestis tuleb e-autode segmendis kibe võidusõit
VAG saab väikeste elektriautode hinna alla tuua tänu suurtele tootmismahtudele. Konkurentidel on üpris raske sellele midagi vastu panna, sest väikeste linnaautode segmendis kaaluvad sõiduomadused, manööverdatavus ja hind üles palju muid võimalikke ostuargumente.
See on ka põhjus, miks selles kolmikus Škodale võiks panustada: tšehhide jaoks on see uhkuseasi, mida hoida ja armastada.
Olukorras, kus VW on otsustanud sõsaraid kõrvale tõrjuma hakata, ei ole aega alla anda. VW e-up!il on ka kõva edumaa, sest elektriauto on edukalt turul olnud juba mitmeid setmeid aastaid.
Eestis on Škoda “oma jope”, vaadakem müügitabelitesse ja tänavapilti. Elektriautode kolmiksõidus veereks võit väravasse kui suudetakse pakkuda paremat hinda ja asjatundlikku teenindust, sest ehkki tavaautode klassis on tšehhi brändil püüdmatu ülemvõim, algab e-autode segmendis mäng puhtalt lehelt.
Kõigepealt aga ootame hindu. Avalik on praegu vaid VW e-up! hinnakiri, Seati ja Škoda Eesti veebist hindu veel ei leia.
Piltid ja video: Škoda