Reede, 26. aprill 2024
Kõik me teame, et BMW on Baieri autotehas ja SW tähistab universaalkerega mudelit. Mida naljakam nimi, seda väiksem auto; mida rohkem kaashäälikuid ja numbreid, seda võimsam mootor. Aga edasi!? Automaailm meie ümber on täis tuttavaid nimesid, mille taustast ei ole halli aimugi. Olgu näiteks need 7 autotööstuse akronüümi, mille tähendust enamus ei teagi.

Automaailm me ümber on täis lugusid, mille algupära oleks tore teada. On selge, et enamus autotootjaid ei ole oma nime laest võtnud ning ka mudelinimede taga peidab end põnev idee.

Autobrändi nimi pole sugugi vähem tähtis kui inimese oma. Sellest sõltub kõik – edukus, tuntus… kasum. Alati ei peagi olema eriline, võib olla ka lihtsalt väga hea. Või tabada naelapead, ehitades sõidukeid, mis on paljudele taskukohased.

Seda, et BMW on lühend sõnadest Bayerische Motoren Werke, SEAT aga Sociedad Espanola De Automoviles De Turismo, teab enamik autohuvilisi.

Subaru seitsme tähe tähenduse üle juurdleb ilmselt vähem inimesi, ja Toyota Supra nimeleidmise lugu otsivad need, kes sportautodest lugu peavad. Tesla nime loo hammustab lahti aga igaüks, kes koolis füüsikat õppinud.

See, et FIATi nimi ei olegi lihtsalt “fiat” ning “Leaf” pole õrn roheline leheke, mis sisepõlemismootorite ajastule kadu kuulutab, tuleb üllatusena. Valisime seitse autotööstuse akronüümi, mille algupära võib teid üllatada.

Fiat

Üsna autotööstuse koidikul, 1899. aastal loodud Itaalia autotööstuse F.I.A.T. nimi on lühend sõnadest Fabbrica Italiana Automobili Torino, ehk Itaalia autotehas Torinos. Esimene mudel Fiat 4 HP nägi ilmavalgust aastal 1900.

Alfa Romeo

Möödunud sajandi algul loodud ettevõte A.L.F.A., mis on (punkte vahelt võttes) kreeka tähestikus esimene täht, tulenes aga sõnadest [Società] Anonima Lombarda Fabbrica Automobili – Lombardia autotehas. 1915. aastal ostis firma ära tööstur nimega Nicola Romeo.

Esimese maailmasõja aastail tuli tootmisliinidelt peamiselt laskemoona, lennukimootoreid ja muud sõjakraami. Sõja lõppedes pöörduti tagasi juurte juurde ja esimese Alfa Romeo märki kandva auto mudelinimeks sai 1920 Torpedo 20–30 HP.

Nissan
taotlusvoor nissan leaf eestis tõde norra elektriautod istmesoojendus I voorul joon
Foto: Ylle Tampere

1933. aastal asutatud ettevõtte algne nimi oli Nihon Sangyo. “Nihon” tulenes sõnast “Nippon”, mis ongi Jaapani jaapanikeelne nimi, “Sangyo” tähendab aga tööstust.

Tokyo börsil tähistati ettevõtte aktsiaid lühendiga “Ni-San”, millest inspireerituna võetigi kasutusele marginimi Nissan.

Nissan LEAF aga ei ole pelgalt elektriautole kohane looduseteemaline mudelinimetus – see on ühtaegu lühend mõistest “Leading Environmentally-friendly Affordable Family car”, eesti keeles siis “juhtiv keskkonnasõbralik ja soodne pereauto”.

Datsun

Nissani eelkäijaks ja hiljem osaks oli 1931. aastal loodud Datsun. Nime esimene pool tulenes tööstuse asutajate perekonnanimede esitähtedest: Kenjiro Den, Rokuro Aoyama ja Meitaro Takeuchi, sellest tuli kokku DAT – kõige esimeste autode nimeks sai Datson.

Kui Nissan ettevõtte 1934. aastal ära ostis, muudeti see nimi Datsuniks, sümboliseerimaks Jaapani lipul olevat päikest (ja sõna “son” ei sobinud hästi, sest see tähendavat jaapani keeles kaotust või kahjumit).

Smart

Selle väikeste linnaautode tootja asutasid Mercedes-Benz ja Šveitsi kellafirma Swatch 1982. aastal. Selleks, et Šveitsi väikeauto oleks sama edukas kui kuulsad kellad, soovis Swatchi tegevjuht Nicolas Hayek auto loomisel kasutada kelladele sarnast tootmisstrateegiat ja isikupärastamislahendusi. Edu pant on eristuvus.

Tulemuseks oli auto nimega Smart, mille nimi tulenes väljendist “Swatch Mercedes Art”. “Smart” iseenesest on lustakas tausta teadmatagi.

Hyundai Veloster
Foto: Hyundai

Euroopas paraku kättesaamatu väike väle luukpära sündis aastal 2011 ja sai oma nime, kui kokku pandi sõnad “Velocity” ja “Roadster”.

Miks just roadster, on raske mõista, sest see peaks tähistama kahekohalist katuseta sportlikku autot, emakeeli kohmakalt kõlavat rotsterit. Velosteris on aga kohti viiele ja katus ka kindlalt peal.

Subaru Brat
Foto: Wheelsage

Seda El Camino stiilis, aga loomulikult nelikveolist Subarut toodeti aastail 1978-1994. Nimevalik on nutikas ja mitmetähenduslik.

“Brat” tähendab inglise keeles jõmpsikat, aga oli Subaru kontekstis lühend mõistest “Bi-drive Recreational All-terrain Transporter” ehk kahesillaveoga transpordivahend mistahes maastikul vaba aja veetmiseks. 

Brati nime all turustati sõidukit vaid USAs ja Kanadas, mujal kandis see mudelitähist 284, ja koduturul Jaapanis seda ametlikult ei müüdudki.

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN