Teisipäev, 18. juuni 2024
Luuletaja ja muusik EiK paneb iganädalaselt kokku umbes 30-minutilise sõidumuusika playlisti, mida autos olles, rattaga pedaalides, pargis jalutades või ka kodus toimetades kuulata. Iga loo juures on lühike kirjeldus, miks just see pala kuulajat kõnetada võiks. Ava Spotify, vajuta “mängi” nuppu ja naudi!

Tänasesse muusikavalikusse mahtusid peamiselt talviselt unise ja rahulikuma astumisega laulud – nii R&B ja sündidisko kui kodumaised folgipärlid. Talveuni tuleks ikka seaduslikuks asjaks teha, et võiks aasta kõige pimedamal ajal hetkeks kerra tõmmata, akusid laadida ja kuulata mõnusat muusikat. Eelmise nädala talvised rütmid leiab siit: EiK soovitab: Sõidumuusika – aga mitte ainult – nädal 49

Jaak Johanson, Krista Citra Joonas “Sisemeri Silmini”
Tänase teekonna läbi nabani ulatuvate hangede avab nimilugu Jaak Johansoni kõige viimaselt autorilaulude plaadilt. Neid sõnamänge ja Esna mõisa ruumide kaja, mis salvestuse pealt kumab, on imehea just praegu, selles suures lumises vaikuses kuulata.

Mari Kalkun “Puhas lumi”
Üks natuke folgisem pala veel eelmise jätkuks, seekord aastast 2007. Mis ma oskan öelda, eesti autorid suudavad ikka täiesti suurepäraseid sõnu kirjutada. Loodetavasti annab seegi laul veel pisut kannatlikkust ja jõudu lumes edasi rühkida.

D’Angelo “Feel Like Makin’ Love”
Jätkame aastas 2000, looga R&B-legendi D’angelo esituses. Üsna keerulise saatusega tüüp, keda on muuhulgas nimetatud teiseks Marvin Gaye’ks. Nii pehme käega ja maitsekalt mängitud helid, kogu see tunnetus – tõeline klassika, mille juurde tulen juba aastaid igal talvel tagasi.

Broken Bells “The High Road”
Nüüd aga natukene kosmilisi biite kaht nimekat Ameerika produtsenti ühendavalt duolt Broken Bells. See kummaline võbisev süntesaator, mis iga natukese aja tagant selle üsna klassikalise poplaulu ülesehitusega indie-rütmi all kobrutab, teeb kogu terviku piisavalt põnevaks, et lugu võiks kuulata uuesti ja uuesti kasvõi kümme korda.

Jaakko Eino Kalevi, Farao “Everything Nice”
Selle valisin suuresti just seepärast, kuidas laulu madal ots on miksitud – väga tummine ja omapärane põks, mis segab kokku reggae-lingo sõnades ja diskose sünteka-popi taustas.

Rita Ray “No Greater Love”
Viimasena midagi Eesti disko- ja soulikuninganna Rita Ray värskeimalt plaadilt. Ei ole midagi parata – psühholoogiliselt kipub retrohõngulisem soul paljudel inimestel ikkagi talve ja aastavahetusega seostuma, eks ikka nende klassikaks mängitud välismaa pühadeaja laulude pärast. Niisiis on hetkel parim aeg kuulata selle stiili ehedaimat näidet siitsamast Eestist, ehk isegi poetada Rita Ray vinüül järgmisel nädalal mõne lähedase kingikotti?

blank

Eik Erik Sikk (alias EiK) on eesti luuletaja, muusik, lavastaja ja montaažirežissöör. Viimase 8 aasta jooksul on ta avaldanud 6 plaati, neli neist koostöös plaadifirmaga TIKS rekords. Ta on teinud koostööd erinevate kodumaiste autoritega nagu Jarek Kasar, Sander Mölder, Maris Pihlap ja Stig Rästa. Acceleristas on Eik senini töötanud peamiselt just monteerijana, luues klippe koos klientidega nagu TalTech, Transpordiamet ning Toyota. 2022. aastal ilmub ERR-i "Eesti lugude" sarjas tema lavastatud ning monteeritud dokumentaalfilm, mille tiimi kuulus muuhulgas mitu Accelerista ajakirjanikku. Autorina keskendub Eik kultuuri-, keskkonna- ja teadusteemadele.

KOMMENTEERI SIIN