Pühapäev, 24. september 2023
Delfi Forte ja Accelerista podcast Istmesoojendus on jõudnud järjekorras juba seitsmenda episoodini. Teemadeks seekord kiiruse mõõtmine Soomes ja Eestis, Nolani film ja laulupeo liikluskorraldus. Proovisõiduautoks Škoda Scala ning eluhäkiks 200 euroga auto ostmine. Stuudios on seekord Jan-Matthias Mandri ja Uku Tampere.

https://soundcloud.com/istmesoojendus/7-kiiruse-mootmisest-soomes-ja-eestis

Kiirus, vaid kiirus, ei muud

Möödunud nädalal jõudis meieni uudis, et Soome uus liiklusseadus toob 2020. aasta 1. juulist kaasa trahvi kiiruseületamise eest isegi siis, kui eksimust on vaid kilomeetrijagu. Kas asi on tõesti nii hull?

Asi on hullem veel! Soomes mõõdetakse juba täna kiirust nii täpselt, et kui juht pahatahtlikult reegleid eirab, võib ta ka pisema eksimuse pärast liistule tõmmata. Seda tehakse aga tõesti siis, kui inimene on korduvalt eksinud ja on aru saada, et ta jamab teadlikult. Muidu ei hakka keegi kallist ressurssi kulutama.

Uku selgitab, kui erinevad on asjalood Eestis ja Soomes. Ja selgub, et polegi väga vahet, kas kihutaja jääb politsei või kaamerasilma ette siin või põhja pool. Igal juhul kehtib mõistlikkuse printsiip ja mõõtemääramatus.

Laulupeo ajal jäta auto koju

Laulupeo ajal ei ole mõtet Tallinnas oma autoga liigelda vaid kasutama peaks kõiki muid võimalusi. Hea aeg teha “harjutusi sabale” ja õppida meie kompaktses pealinnas liiklemagi ilma isikliku autota.

Pikas plaanis on tegu igati kasuliku ja rahakotisõbraliku otsusega, mis aitab ühtlasi võidelda lampjalgsuse ja tapvate veresoonkonnahaiguste vastu.

Vaata siit, kuidas laulu- ja tantsupeo ajal Tallinnas liigelda

Nolan maksab tegelikult päris hästi

“Teneti” võtteplatsile otsiti hiljuti autojuhte, kes tahaksid oma autoga päev läbi kohapeal tšillida, süüa ja veidi sõita ikka ka. Päevapalk 69 eurot puhtalt kätte.

Leidus kommenteerijaid, kelle jaoks see summa tundus liiga väike – ikkagi Nolan. Uku, kes on aastaid sõitnud Inglismaa vahet kaubikuga ja teinud Eestis ka VIP-sõite, selgitab, miks see 69€ peo peale on tegelikult täiesti adekvaatne päevatasu ja ehk paremgi veel.

Proovisõiduks Škoda Scala

No ei tule Janil see ökosõit kuidagi välja, Uku see-eest saab rinna ette lüüa ja rõõmsalt teatada “alla viie!”. Ka on Scala suuruselt võrreldav Golfiga ning sellest on kohe tulemas ka CNG versioon.

Meie tegime kuu aega tagasi omamoodi võidusõidu: panime joonele uue Scala ja Elroni “porgandi” ning sihiks Rakvere rongijaama. Jõudsime enam-vähem samal ajal sihtkohta.

200 euro eest auto, jah, võimalik!

Uku ostis liiklussaate Punane Sekund katseteks 200 euroga vana “sidruni” ehk Citroen Xsara. Auto sõitis oma jõul Laitse RallyPark’i ja sealt ka elukaare lõppu, Kuusakoskisse.

Selle raha eest sai auto, millega võinuks terve suve vurada, mis aga siiski Kuusakoskisse saadetud sai, sest leitud vigu polnud mõtet kalli raha eest parandama hakata.

Ja ongi aeg jätta nägemist: Istmesoojendus läheb väikesele suvepuhkusele, kohtume taas juba augustis või septembris.

Seniks aga tasub häälestada end Vikerraadio lainele, sest 12. juulil on eetris teine “Autoraadio”, kus saadet teevad Autolehe peatoimetaja Kristjan Sooper ja meiegi kaasautor Toomas Vabamäe.

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.