Teisipäev, 27. veebruar 2024
Laupäeval, 11. jaanuaril, kell 11 alustab Tallinna kesklinnast vaid 15-minuti autosõidu kaugusel asuv Muraste looduskool loodushommikute, -retkede ja -õhtute sarjaga “Laupäev looduses”. Linlastele on see võimalus luua laupäeva rutiin, mis oleks sama hea kui pühapäeva pannkoogid.

Tallinnas elades on päris palju võimalusi minna vabal ajal loodusse matkama. Muraste Looduskool, mis kesklinnast on umbes 15 minutit autoga ja pool tundi taksobussiga, pakub läbi selle aasta võimaluse kahel korral kuus matkata ning saada loodusest põnevaid teadmisi heade retkejuhtide ja lektorite juhendamisel.

Kokku saadakse iga kuu teisel ja viimasel laupäeval, eelregistreerimist ei toimu – saab minna siis kui aega on. Kaasas peab olema hea tuju, seljas ilmaga sobiv riietus ning taskus 7 eurot omaosalustasu inimese kohta. Mudilased saavad looduses uudistada tasuta.

Muraste Looduskooli juhendajad on kavasse sisse kirjutanud jäljeretke, puudel ja põõsastel vahet tegemise talvel, tiigi ja rannikumere elustikuga tutvumise, kevade (t)ärkamise, pulmamängud, lindude lauluhommikud ja rändeteed jpm.

Autoga sõitjad saavad täiendada oma teadmisi loomade käitumisest teede lähedal ja teel liikudes, tuttavamaks saab öö oma häälte ja müstilisena mõjuvate olenditega.

Kuna eestlased on just viimasel ajal palju rääkinud esivanemate pärandist, saab Muraste Looduskoolis teaduspõhist teadmist meie pärandkultuurist, rahvakommetest ning esivanemate loodustarkusest.

Muraste Looduskool ootab iga kuu teisel ja neljandal laupäeval nii suuri kui väikesi, peresid, õpetajaid, sõpruskondi ja üksinda uitajaid. Kõik, kes tahaksid loodusega oma suhet uuendada, on väga oodatud.

Kogu tegevus toimub õues, valmistuda (riietuda) tuleb vastavalt ilmale. Kõige usinamalt “Laupäev looduses” sarjas osalejad saavad lõpuüritusel kingiks hea raamatu.

“Laupäev looduses” sarja esialgne kava

Informatsioon on leitav Muraste Looduskooli veebist, kus ajakava vastavalt kogunemiskohtade, algusaegade ning lektorite-retkejuhtide nimedega pidevalt täieneb.

11. jaanuar 2020 kl 11.00 (kokkusaamine Muraste mõisa ees) – Linnud ja loomad talvel, Val Rajasaar
25. jaanuar jäljeretk ja sügavuti süvenenult jahindusest
08. veebruar puud ja põõsad – kuidas neid talvel ära tunda?
22. veebruar jäljeretk + jahindus
07. märts kevade (t)ärkamine, linnud-loomad, pulmad jm.
21. märts lindude ränne
04. aprill linnulauluhommik hiies
18. aprill kevadlilled ja muud õitsemised
02. mai linnulauluhommik metsas
16. mai praktiline õppepäev – tiigielustik
30. mai linnulauluõhtu rabas
13. juuni pikk rannikumatk (15 km)
27. juuni suvised ööhääled ja -olendid
11. juuli teemaõhtu looduskooli õuel – nahkhiired
25. juuli tiigielustik
08. august rannikumere elustik
22. august putukad ja maismaateod, muud pisiloomad
05. september puud ja põõsad selgeks
19. september linnulauluhommik mere ääres
03. oktoober linnulauluõhtu rabas
17. oktoober seened
31. oktoober rabamatk
14. november samblad-samblikud
28. november linnud-loomad, talveks ettevalmistumine
12. detsember pööripäeva kombed, rookroonide meisterdamine
26. detsember pööripäeva kombed

Allikas: Muraste Looduskool. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN