Uku Tampere ja videomeister Sten Ottep viisid viimase lumega õhtust Tallinna uudistama BMW 850i kabrioleti. Turundusosaond on defineerinud kaheksanda seeria “Gentleman’s Ride” elustiiliautona ent selles sõidukis on palju enamat kui vaid “ma tean, mis ma tahan” – emotsioon. See on klassikumaterjal esimesest meetrist alates.
https://youtu.be/-_b1W_0ALrA
Põgus sõidukogemus õhtuses Tallinnas näitas, et Baierimaa insenerid on hakkama saanud masinaga, mis täidab kõik eeldused olla tulevikus ihaldusväärne klassik.
Uue kaheksanda hinnaga saaks korraliku korteri Tallinna või unustatud mõisasüdame kolkakülas, ent küsitav, kas need suudaksid tekitada samavõrra värvikaid ja meeldejäävaid tundeid.
BMW mudelivaliku tipp
Eelmine kaheksas seeria oli tootmises kuni 1999. aastani. Kakskümmend aastat hiljem on esimese põlvkonna kaheksanda kupeed muutunud ihaldusväärseteks klassikuteks.
Kõigile neid teadagi ei jagu. Nõnda langetas Baierimaa autotehas otsuse, hakata kroonijuveeli uuesti tootma. Kaks kümnendit hiljem on juveeliletis nii sihvaka kerega 2+2 kupee kui ka kabriolett.
Kabriolett, millega meiegi proovisõitu tegime, on Eestis saadaval kas kolmeliitrise R6 diiselmootoriga või 4.4 liitrise töömahuga V8 bensiinimootoriga.
Diiselversiooni hinnad algavad 111 000 eurost, kaheksa silindrit saab endale alates 134 000 eurost alates. Kupeeversioon on mõlemal juhul umbes 8000 euro võrra odavam.
Ootuspäraselt ei jäta BMW oma tippmudelis ühtegi otsa lahtiseks. Nagu reklaamtekstid ütlevad – see on muljetavaldav väikseimaski detailis.
Tehnika, inseneeria, materjalid, koostekvaliteet, disain ja meedialahendused ongi tippude tipp, midagi veel ägedamat on konkurentidel keeruline välja mõelda.
Mikromootorite ajastul, kus 2-liitrine (või isegi väiksema töömahuga) ülelaetud 4-silindriline jõuallikas on saanud sportlikkuse standardiks, toob autohuvilistele otsatult rõõmu fakt, et kaheksanda seeria kapoti alt leiab “päris” mootorid – palju silindreid ja mehiselt töömahtu.
V8 bensiinimootori veetlus
Kusagil paralleeluniversumis peaks bensiinimootoriga isendi kütusekulu olema tehaseandmetel keskmiselt umbes 10 liitrit sajale.
Ka parima tahtmisega ei õnnestunud mul väiksemat numbrit kui 15 välja meelitada. Ent see on Gentleman’s Ride, kus sente ei veeretata.
Ökohuvilised peavad vaatama diisli poole, mis lubab tavalisi kütusekulu numbreid. Bensiinikulu on lõiv, mida tuleb maksta 530 hj, topeltturbode ja kaheksa silindri eest.
Kindlasti pole see etteheide kaheksandale seeriale, vastupidi – iga rakk juhi kehas tunneb seda toorest jõudu ning laseb fantastilisel mootori häälel end hellitada.
Mootori hääl jääbki mõnetunnisest proovisõidust kõige enam meelde. V8 hääl on timmitud piisavalt vaikseks, müra ei väsita isegi sportrežiimis.
Samas ei suuda hillitsetus varjutada madalahäälset müdinat. Kui auto eemalt läheneb, ei ole seda otseselt kuulda, kuid sarnaselt kauge kõuekõminaga on kaheksanda lähedus tajutav.
Kuna mootor oli veel sisse sõitmata, jäi V8 tegelik võimekus ja hääled proovimata, sest aukartus kõigi päris mootorite ees ei lubanud tehnikat kiusata. Talvised teeolud ei soosinud ka kurvisõiduvõimekuse proovimist.
Tehaseandmed lubavad kabrioletile kiirendust 0-100 km/h 3.9 sekundiga ning selles pole vähimatki põhjust kahelda.
Isegi rahulikul sõidul rebib kaheksas seeria end edasi pöörase jõuga ning ainuüksi mõte kiirendamisest kerib spidomeetri ebaseadusliku kiiruse piirile hetkega. Kupee on kabriost mõne sajandiku võrra nobedamgi.
See lühike tutvus tõestas taas kord, et suurt mootori töömahtu ning paljusid silindreid ei korva sõidunaudingu ja olemuse defineerimisel mitte miski.
Topeltturbodega ülelaadimine vormistab töömahule kaaslaseks hullu kiirendusvõime ja sel hetkel ei huvita juhti ei kütusekulu ega CO2 emissioonid. Ainuüksi veetleva V8-mootori nimel võib selle auto osta.
Sõit nagu rööbastel
Kaheksandal seerial on peal BMW xDrive nelikvedu. Vaikimisi eelistab see tagavedu, kuid silmapilguga jagab süsteem veojõudu täpselt sinna kuhu vaja, kasvõi 100% ulatuses.
Tulemuseks on sõit nagu rööbastel teest olenemata, nii lumelobjakas kui ka jääl. Naljaga pooleks – see ongi elukauge ent kaheksanda puhul sugugi mitte poliitkorrektne.
Veojõukontroll teeb nelikveoga koostööd ning tavaseades ei pea juht mitte vähimalgi määral muretsema, et 530-pealine hobukari taltsutamatult kappama läheb.
Veojõukontrolli saab lülitada “poolikusse” seadesse, mis lubab veidi rohkem ülejuhitavust ning sekkub enne kriitilist piiri.
Proovisõiduõhtul sadas maha värske lumi. Siledal lumisel betoonil tuli sõiduviiside erisus hästi välja. Täielikult sisse lülitatud veojõukontrolliga auto vallatusi ei luba – mootor oleks nagu üheliitrine ja auto püsib rööbastel.
Üks nupuvajutus veojõukontrolli nupule lubab lumele joonistada ilusa, aga mitte väga laia poogna – ikka on hobused lõa otsas, aga kogemusteta juhile pakub see võimaluse natukene elevust tunda. Pikem nupuvajutus lülitab aga abisüsteemid täielikult välja.
Mootori jõuvaru tundub otsatu ning ilma abideta ongi abitu tunne. Isegi hirmutav, sest V8 jõud käib rehvide haarduvusest iga kell üle, kerge vajutus ja kõik neli ratast kaabivad kergelt talvisel teekattel.
Vinksud ja vonksud
Auto vedrustus on mõistetavatel põhjustel häälestatud sportlikuks, aga isegi kabriolettversioonis ei tohi selle auto puhul joonistada võrdusmärki sportlikkuse ja ebamugavuse vahele, mis tavaliselt käsikäes käivad, sest sõiduk kui komplekt on väga mugav tervik.
Jah, see ei ole lendav vaip nagu Rolls Royce ent see on nauditav tervik. Baierlane on oodatust pehmemgi, sest summutab amortiseerunud betoonkatte ebatasasused nii, et kabiini ei kostu ühtegi veermiku tööhäält.
Intelligentne ja hooliv sõber
Tänapäeva infotehnoloogilises virr-varris ei saa ilma heitmata pilku infolustile ja ühenduvustele. Mida iganes sul vaja on, seda BMW 850i pakub.
Eraldi tähelepanu väärib BMW ConnectedDrive ühenduvuspakett, mille kohta kirjutatakse: “nii ühendatud, et oled täiesti vaba” .
Erinevalt seitsmenda seeria BMWst ei sõida omanik kaheksandas ilmselt mitte kunagi tagaistmel. Tagaiste on selles autos formaalsus, tegemist on juhi autoga.
Just nimelt juhi, mitte juhtide. Autost saab juhi isiklik assistent, käepikendus, abimees. Kaheksas seeria on ühe omaniku auto, mis ajapikku hakkab istuma nagu parim rätsepaülikond.
Telefonide ühendamine autoga ning internetifitseeritus ei vääri kaasajal enam isegi mainimist. Autotootjate omad nutitelefoniäpid ei ole samuti midagi revolutsioonilist ega ka telefoni teel lihast ja luust assistent, kellelt iga kell telefonikõnega abi saab küsida.
Aga uus on see, et kaheksas seeria mõtleb kaasa. BMW ConnectedDrive on abimees, mille kõigist oskustest ei osanud unistada isegi võitmatu rüütel Knight Rider kui ta oma Kitt’iga ringi kimas.
Tutvustavad materjalid ütlevad, et ConnectedDrive’iga BMW peab silma peal omaniku kalendril ning tuletab asju meelde: “Sul on koosolek tulemas, kuid kuna liiklus on tihe, peame hiljemalt minuti pärast teele asuma.”
Samuti saadab see – juhul kui kontaktidesse on märgitud teised osalejad – neile teate juhul kui õigeks ajaks kohale ei jõua: “Vabandan, hilineme 20 minutit. Teie GT”
BMW ConnectedDrive õpib ära juhi maneerid, harjumused, häälduse ja sõnakasutuse ning oskab täpsemalt erinevaid käsklusi täita. Ütled autole: “BMW, ma olen näljane!” Ja auto soovitab sulle söögikoha.
Kahjuks ei saanud me süsteemi ise proovida – ConnectedDrive saab Eestis tõeluseks selle aasta lõpus, siis saavad võimalikuks kõik kirjeldatud imed – ka see, et sinu auto teab, milline toit sulle tavaliselt meeldib ja soovitab söögikoha.
Tarkvarauuendused tehakse automaatselt, sarnaselt arvutitele ja nutitelefonidele, esindusse tuleb minna vaid korralisteks hooldusteks.
Puhtatõuline Grand Tourer
Kaheksanda seeria BMW on puhtavereline Grand Tourer (GT) ehk auto, mis on ehitatud suurtel kiirustel pikkade distantside läbimiseks. Õige GT ongi kombinatsioon luksusest ja jõudlusest.
GT-d on väärkasutatud erinevate turunduslike eesmärkide egiidi all ja see on solkinud selle tähendust. Õiges kontekstis on grand touring sõitmine suurel kiirusel stiilselt, turvaliselt ja mugavalt.
Need kolm sõna võtavadki uue kaheksanda seeria olemuse kokku – BMW 850i on puhtatõuline grand tourer, sündinud klassikuks esimestest meetritest alates.
Pildid ja video: Sten Ottep/Fifty Visual