Laupäev, 15. juuni 2024
Vilner Garage: jätke see nimi meelde! Bulgaaria tuntuimal tuuningfirmal on põhjust saada maailmakuulsaks, nende tuunitud Datsun 280Z “Fairlady Z” paneb ühtaegu imetlusest ahhetama ja kadedusest rohetama. Veetleva Leedi leidmislugu on vähemalt sama põnev kui sellele uue elu andmine.

Bulgaaria tuuningufirma Vilner tegeleb põnevatele autodele uue ilme ja hingamise andmisega. Üks nende kuulsamatest ja eriilmelisematest projektidest on 1976. aasta Datsun 280Z ehk “Fairlady Z”.

See auväärt vanadaam veetis oma pensionipõlve endise omaniku kodus, ent sugugi mitte garaažis. Autol oli aukoht keset elutuba! Sellest, kas Veetlev Leedi ööseks ka magamistuppa linade vahele veeretati, ajalugu ei räägi. Ent Vilner Garage’i meistritel tuli harulduse kättesaamiseks kõvasti vaeva näha.

Selleks, et Datsun 280Z majast kätte saada, tuli hoonel aken eest ära võtta ja sealtkaudu proua ettevaatlikult välja tõsta. Tuunijad ise ütlevad, et projekt oli vaeva väärt: nüüdseks on vanadaam äratatud uuele elule ja ootab uut omanikku.

Sõiduk võeti pulkadeks lahti ja ehitati uuena üles – sellel on uus sametpruunist täppistepingutega nahast interjöör, silmapaistev sinise ja vase toonides välisdisain ja muidugi rohkesti varustust. Tulemuseks on meistriteos, mis kollektsionääridele kahtlemata huvi pakub.

TAOTLUS OLLA ORIGINAALILÄHEDANE

Nagu juba mainitud, võeti masin viimse komponendini lahti. Seejärel vastavalt vajadusele kas värskendati või vahetati osad uute vastu välja.

Tegemist ei ole puhtas tehasespetsifikatsioonis sõiduki, vaid restomod versiooniga, kus vana on miksitud uue ja moodsamaga, kuid stuudio omaniku Atanas Vilneri sõnul püüti jääda originaalile võimalikult lähedale.

Teatud osas siiski tuuniti autot veidi atraktiivsemaks, eesmärgiga saavutada nii puhas siluett kui võimalik ja teha sellest kollektsionääridele ihaldusväärse, aga ka edevalt sõidetava auto.

Spetsiaalselt selle mudeli jaoks töötati välja ka värvitoon nimetusega “Vilner Copper Rose”, millega kaeti Superlite-stiilis veljed, esivõre, tagatulede korpus ja mõned interjööridetailid nagu rool ja käigukangi ümbris. Välisvärviks on Cobalt Matte Metallic.

Välimuse aitas “puhtamaks” muuta massiivsest esi- ja tagapõrkerauast loobumine. Lisati täis-leedtuled, suunatuledele Z-tähe kujulised leed-elemendid, ümber disainiti ka küljepeeglid ning auto lasti 0.79 tolli jagu madalamaks, kasutades Eibach vedrustust.

This slideshow requires JavaScript.

UUE ILME SAANUD SÕITJATERUUM

Sõitjateruumis on muutused radikaalsemad. Vintage-välimusega nahaga on kaetud armatuurlaud, uksed, rool ja kesktunnel.

Istmekatted on sarnasest nahast ja kaunistatud sinise tikandiga. Sinise viltmaterjaliga on kaetud ka põrand, nii loodi harmoonia välisvärvi ja siseruumi vahel.

Laepolstri puhul on kasutatud samuti sinist lainemotiiviga paneeli, sarnased kujunduselemendid ilmestavad ka uksepaneele ning istmeid.

This slideshow requires JavaScript.

Mootor on endiselt 170-hobujõuline reaskuuene, mis töötab paaris kolmekäigulise automaatkäigukastiga. Sel jõuallikal on pöördemomenti 221 Nm ning auto kogukaal on 1304 kg.

Kõik need aastad tehti tööd ikka selle nimel, et meistriteos müüki panna, hinnalipikul seisab summa 75 000 eurot, ning huvilisel on võimalik see haruldus endale soetada.

Vilneri omanik ja tuuningmeister Atanas Vilner ütleb, et see on küllalt mõistlik hind säärase harulduse eest: “Seda, kui palju tegelikult selle auto elluäratamiseks tööd tehti ja tunde kulutati, ei oska keegi kokku lugeda. Kui panna töötundidele hinnalipik külge, oleks summa määratult suurem.”

This slideshow requires JavaScript.

Vilner Garage ’i projektidega saab tutvuda näiteks siin

KOMMENTEERI SIIN