Kolmapäev, 18. detsember 2024
“Made in China” tempel autol pruugib tulevikus saada koostekvaliteedi sünonüümiks. Robin Page, Volvo globaalne disainijuht soovitab loobuda iganenud mõtteviisist, et Hiina toodang on vilets: seal ehitatud autod on juba praegu paremad kui Euroopa omad.

Geely Automobile´i Lääne turgudele suunatud automargid Volvo, Polestar ja Lynk & Co paistavad linnapildis oma selgelt erinevate disainistiilidega hästi silma.

Hoopis põnevam on jälgida, millise kuvandiga need kolm automarki autoostjate teadvusse on jõudnud ning mil moel on ettekujutus ühest või teisest muutunud või kinnistunud.

Volvo, mida sajandi jagu on väärtustatud kui turvalisuse sünonüümi, on kasvamas kaasamõtlevate sõidukite loojaks, Polestar väärib aina rohkem ihaldusväärsete kähkusõitjate Parnassose tippu ning uustulnuk Lynk & Co on puhtakujuline innovatsioon, võludes noori ja nooruslikke uudsete autokasutamise lahendustega.

Euroopas ja eks teistelgi kontinentidel on senini pisut kahtlevalt suhtutud sellesse, et Volvo on oma autotootmist laiendanud mitmele poole Hiinas. “Valmistatud Hiinas” ei ole just kõige ägedam epiteet, mida autot müües hinnasildile lisada. Ent ajad on muutunud.

https://www.youtube.com/watch?v=JdpCZMX85rY

HIINA KVALITEET ON JUBA PAREM KUI…

Intervjuus Austraalia väljaandele GoAuto rääkis Volvo Cars disainiala asepresident Robin Page, et grupi erinevate markide disainistuudiote vahel toimub tihe koostöö, et vältida omavahelist duplikeerimist ja brändide olemuse hägustumist.

Ning kvaliteedile ei tehta allahindlust üheski regioonis, pigem vastupidi. Page tõdes, et Hiinas toodetavate sõidukite kvaliteet on kõrgemal tasemel kui Euroopa toodangul, mis on Austraalia kontekstis oluline – kõik seal müüdavad mudelid toodetakse järgnevatel aastatel Aasia tehases.

Möödunud aastast alates grupi globaalse disainijuhina töötav Robin Page vastutab nii Volvo kui ka Polestari kujustuse eest. Tema töökoht asub Rootsis, Göteborgis asuvas peakontoris.

Lynk & Co disaini eest seisab hea endine Volvo disainipealik Peter Horbury, samuti Göteborgis, kuid tema töötab koos oma meeskonnaga eraldi disainistuudios.

Shanghais asuva Geely disainistuudio juht on samuti kunagine Volvo disainer Guy Burgoyne, kes oli aastail 2007 – 2012 Holdeni interjööridisainipealik ning seejärel asus juhtima grupisisest kujustuse edasiarenduse osakonda.

GoAuto’le antud intervjuus rõhutab Robin Page kõikide osakondade omavahelise koostöö tähtsust ning samal ajal unikaalse fookuse säilitamist:

“Oluline on olla teadlik kõigest sellest, mida me teeme – kõik need väljakutsed, koostöö – aga mitte üksteise töö konkreetsetes disaini puudutavates asjades, sest see võib põhjustada brändi omaduste hägustumist. Peame olema kursis sellega, mis toimub, kuid hoidma kõik teemad üksteisest eraldi.“

Kuigi Volvo ja Polestar mudelite disain tuleb samast stuudiost ja disainerid liiguvad mõlema margi vahel, toob selline lähenemislaad värskeid vaatenurki ja paneb disainerid selgelt mõtlema selle üle, mida kumbki mudel ja automark endas esindavad.

“See on tegelikult tervele stuudiole hea – väljakutsed hoiavad kõik meeled ärksana,” leiab Page. Tema ja ta kolleegide ülesanne on säilitada kõikide kaubamärkide oma “nägu” ent tuua sisse see “miski”, mida me täna nimetame “julgeks tulevikku vaatamiseks”.

“Meie nägemuse kohaselt on Polestar agressiivsem, seal on elektrifitseeritust, tehnoloogiat, innovatsiooni, see on põhimõtteliselt meie tuleviku katselava. Samas on see endiselt tunnustatud Skandinaavia disain, kuid samal ajal supermodernsem Skandinaavia disain.”

“Volvo on rohkem inimkeskne, suunatud inimestele ja nende elustiilile ning hoiab inimest oma turvalisusega; see on kujundatud lähtudes inimeste eluviisist, kasutades ehtsaid Volvolikke elemente,” selgitab Page.

Robin Page
POLESTARI ÜMBERSÜND

Polestari ümbersünd võimaldas disaineritel liikuda hoopis kõrgemale sellest, mis oli võimalik Volvo margiga, lükata piire kaugemale – teha kõike seda, mis on uudne ent mida saab seejärel taas Volvosse sobival viisil tagasi suunata.

Kahe margi erinevusi selgitades kasutas Page mööbli näidet: Polestar on stiilne, ülimodernne süsinikkiust mööbliese, Volvo aga traditsiooniline Skandinaavia stiilis pehmetest naturaalsetest materjalidest ja peente tikanditega kaunistatud igikestev asi.

“Üks neist on pigem individualistlik ja ülitehnoloogiline, teine aga mõeldud inimesele, kelle jaoks on kesksel kohal pere, elamused, erinevad harrastused,” räägib Page. “Tegemist on erineva rõhuasetusega, kuid mõlemal brändil on ka ühiseid elemente.”

Lynk & Co disainil on taas oma unikaalne olemus, millel on nii Hiina kui ka Euroopa mõjutusi ja võrreldes Volvoga on see “mõnevõrra nagu yin ja yang”. See peaks kõnetama inimesi, kes on moodsa ja traditsioonilise tasakaalu otsinguil.

“Kui Volvo ja Polestar on eheda Skandinaavia disaini kaks eri tahku, siis meie uus bränd Lynk & Co on alternatiivsem, sootuks erinevam harjumuspärasest. See on rohkem Hiina kultuuriga seotud, filosoofilisem. Justnagu vastandlik peegeldus Volvost,” kirjeldab Robin Page kolme kaubamärgi kuvandite erisust.

“Me teeme siin Euroopas ühtmoodi, ja nemad Hiinas teevad täiesti teistsugusel viisil midagi lausa vastandlikku, ja see ongi suurepärane. Võib öelda, et meie oleme see hele skandinaavialik pool, ja nemad on tume skandinaavialik pool – siin on heleduse ja tumeduse teema, mis on vägagi seotud modernsete Hiina filosoofiatega – nende disainis on hästi palju seesugust mõttelaadi ja minu arvates töötab see vägagi hästi.“

MAKSAB VAID KVALITEEDIREITING

Kvaliteedist rääkides kinnitab Robin Page, et arvamus, nagu Hiinas ei toodetakski tipptasemel asju, on ajast ja arust. Geely Hiina tehaste kvaliteedireiting on juba mõnda aega olnud kõrgem kui Euroopa omadel.

“Me näeme, et Hiina autode kvaliteet on reaalselt parem kui Euroopa omadel. Algul muretsesid kõik kvaliteedi pärast, aga nii kui tootmine algas, olid kvaliteedihinded kõrgemad kui Euroopas.“

Robin Page oskab välja tuua vähemalt ühe põhjuse, miks Euroopas on autotootmise kvaliteedis veidi alla tuldud:

“Ausalt öeldes, kui Euroopa tootmisinimestega rääkida, siis nad on süsteemi niivõrd palju automatiseerinud, et seal ei ole enam seda manuaalset häälestamise võimalust.”

Page´i sõnul on Hiina tootmisüksuse eesmärgiks seatud karmimad veatolerantsid ja väiksem automatiseeritus, mis võimaldab peenhäälestamist tootmisprotsessi käigus: “Seal on rohkem inimesi, vähem automatiseeritust, mis annab võimaluse väga väikeseks veatolerantsiks ja ühtlasi loob tingimused teha täpsemat häälestust.“

“Tegemist ei ole fundamentaalse erinevusega, aga kui võrrelda omavahel mitmesuguseid näitajaid, siis Hiina on ikka kuradima hea, nii et selle pärast me praegu küll muret ei tunne,” võtab Page teema muhedalt kokku.

Allikas: GoAuto. Kokkuvõtte tegi Lena Murd. Pilt: Volvo

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.