Teisipäev, 28. mai 2024
Honda on tegemas autotööstuses tõsist revolutsiooni. Nn. vanakooli autotehastes liiguvad autod sentimeeterhaaval mööda liini, inimesed panevad neile osi külge ja ootavad järgmist autot, millele sama osa külge panna. Suurema efektiivsuse otsinguil on jaapani autotootja oma uue koosteliini juures selle mudeli pea peale pööranud.

Uue lähenemise kohaselt käib mööda liini liikuva autoga kaasas töötajate meeskond, samal ajal kui autod paiknevad ümaratel platvormidel nagu mööda jõge ujuvatel vesiroosilehtedel istuvad konnad. Honda hüüab seda ARC liiniks, mis tähendab koosterevolutsiooni üksust (ingl k assembly revolution cell).

honda uus koosteliin

Uus tootmisliin, mis alustas märtsis tööd värskelt avatud Prachinburi tehases Tais, on odavam paigaldada, kasutab vähem inimtööjõudu ja toimib tõhusamalt. Tais liiguvad neljaliikmelised sõidukit kokku panevad meeskonnad koos autoga mööda U-kujulist liini kaasa.

Osad ja inimesed paigutatakse konveierialusele U alguses. Pärast kõveruse läbimist võetakse tühjad kastid aluselt ära ja töötajad tulevad samuti maha. Siis lähevad nad alguspunkti tagasi ja järgmise sõidukiga uuesti konveieriringile. Tais tehakse sel moel Civicu sedaani.

Protsess vähendab töötajate ebavajalikku liikumist osaderiiulini ja tagasi ning jaotab auto veeranditeks, jättes iga töötaja ühe eest täielikult vastutavaks.

[dropcap]TÄIENDAV TÕHUSUS [/dropcap]Sellisel moel kasvab tootmisliini tõhusus võrreldes tavapärasega tervelt 10 protsenti. Sama palju vähendab see Honda sõnul ka osade transpordiks tehtavat tööd.

ARC liine on odavam ja lihtsam paigaldada, kuna nende jaoks ei ole vaja kaevata auke või paigaldada seadeldisi autode riputamiseks. Lisaks saab liini pikkust ja seadistust sarnaselt mudelrongidele üksuste lisamise või eemaldamisega muuta.

Uue süsteemi kohaselt täidavad töötajad koos autoga mööda liini liikudes mitmeid erinevaid ülesandeid. Tehnoloogia välja arendanud Honda Engineering Asian Co kereosade tegevkoordinaator Nobuhiro Kozasa ütles, et üks töötaja võib nüüd tegeleda varem viit nõudnud ülesannetega.

[dropcap]EESMÄRK [/dropcap]Tootja rõhutab, et uue liini eesmärk ei ole töötajate arvu vähendamine. Kuigi ARC liinid nõuavad vähem tehasetöötajaid, palgatakse ettevõtte juhi sõnul selle asemel rohkem töötajaid tootearenduse valdkonda.

Millal ARC liini arendamist alustati, Honda ei avalda, kuid esimene katse toimus juba 2013. aastal. Honda kasutas seda Tais, sest see oli esimene tehas, mis avati pärast uue tehnoloogia valmimist.

Esialgu ei ole jaapani autotootjal plaanis ARC liinide tehnoloogiat ka vanemates tehastes juurutama hakata. Kuid Kozasa sõnul võidakse uute liinide tehnoloogiat kasutada, kui Honda peaks avama päris uue tehase või uuendakse või laiendakse mõnd vana.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tundub, et Honda on end tõsiselt kokku võtnud ja otsustanud alustada revolutsiooni autotootmises. Kõigepealt peksti tootmisruumidest välja kõik turundajad ja saadeti ukse taha seniks kuni insenerid on oma töö teinud; nüüd siis tuleb uudne liinitehnoloogia; mudelirivi uuendamine on käsil nagunii; ja see, mida Honda lubab, paneb tõsistel autofännidel uuriketi üle rinna jooksma. Ootame silmad põnevusest pärani, mis tuleb järgmiseks.

Allikas ja meedia: Tootja 

http://www.accelerista.com/uudised/valisuudis/honda-peadirektoril-sai-villand-turundusinimesed-argu-insenere-segagu/

KOMMENTEERI SIIN