Honda tegevjuht Takahiro Hachigo on otsustanud toa turundajatest ja sõnameistritest puhtaks lüüa. Edaspidi ei ole ilukõnelejatel enam inseneridega ühte ruumi asja: Honda vajab pikemaajalist visiooni ja tehnoloogiliselt tipptasemel toodangut.
Uus luud pühib puhta toa. Möödunud aasta juunis ametisse nimetatud Honda uus tegevjuht Takahiro Hachigo on inseneriharidusega mees ning leiab, et tootmine ja kassipiltide joonistamine tuleb üksteisest lahus hoida; vähemalt selles faasis, kui on vaja välja mõelda auto, millega saab hästi sõita.
https://youtu.be/uSaiuzPcerg
Hachigo ei ole Honda praeguse mudelivalikuga rahul ja leiab, et uute mudelite turuletoomine on tehtud mõttetult keeruliseks. Peadirektor on otsustanud piltlikult lülitada sisse tagurpidikäigu ja tuua Hondas tagasi töökorraldus, kus sõnaõigus on inseneridel ning tehnoloogia on jumal.
Reuters vahendab kahe siseringi kuuluva juhtivtöötaja väiteid, et Hachigo olevat kasutanud Honda praeguse toodangu iseloomustamiseks väljendit “lahja, igav ja pastakast koosolekulaua taga välja imetud”. Kõiges on süüdi turundajad, kes oma asjatundmatute kommentaaridega inseneride tööd segavad ning kellel puudub igasugune pikem visioon, mis suunas tootja liikuma peaks.
KOOSOLEKUTE SAALI UKS MÜÜGIMEESTE NINA EES KINNI!
Hachigo on otsustanud Hondas sisse viia strateegilise muudatuste paketi, mille tulemusena väheneb turundajate ja müügiosakonna mõju otsustele, mis puudutavad autode projekteerimist ja tehnoloogilist arengut. Peadirektor leiab, et tema eelkäija, Takanobu Ito astutud sammud ei olnud õiged.
“Aastatega on meie tootearendus muutunud liiga keeruliseks ja aeglaseks, koormates tohutul hulgal insenere, müügi- ja marketingiinimesi,” räägib üks kahest Reutersile intervjuu andnud vastutavast töötajast. “Tulemuseks on lahja ja fantaasiavaba toodang, mille on konstrueerinud juhtkond.”
“Müügiosakonna fookus on olnud autode hinnastamisel, mitte sõiduomadustel. On tahetud rahuldada klientide koheseid vajadusi. Jah, ka see on oluline, aga sellest pole kuigi palju abi selles osas, mis puudutab 5-10 aasta pärast teedel toimuvat,” lisab teine kõneisik. “Inseneridele tuleb anda vabad käed autode projekteerimisel, aga ühtlasi peavad nad ka vastutuse võtma, kui mudel ei osutu edukaks.”
Inseneriharidusega 55-aastane tegevjuht Hachigo teab, kuidas olukorda lahendada. Edaspidi kavatseb ta limiteerida müügi- ja turundusosakonna inimeste juuresviibimise kevadeti peetaval aastakoosolekul, kus arutatakse pikaajalisi strateegilisi eesmärke. Jaapani autotootja peamine kõneisik Kaoru Tanaka keeldus igasugustest kommentaaridest sel teemal.
INSENERID TAGASI SINNA, KUS NENDE KOHT ON
Hachigo nõuab töö ümberkorraldamist nii, et vastutavad insenerid, kes mõnda aega on pidanud Tokyo peamajas turundusosakonna tööd assisteerima, viiakse tagasi Honda Utsunomiya tehnikakeskusse.
Paralleelselt võetakse osalt Honda rahvusvahelistel peamajadelt iseotsustamise õigus – ei mingit omaloomingut jõuallikate osas; kõik tootearenduse ideed lähevad edaspidi inseneridele arvustamiseks. Hachigo annab rohkem otsustamisõigust tehnoloogiaüksusele Honda R&D Co ning võtab iseseisvuse osal regionaalsetel gruppidel Jaapanis, Põhja- ja Ladina-Ameerikas, Aasias, Euroopas, Hiinas.
Viimastel aastatel on eri regioonides arendatud oma hübriidajameid ja nelikveosüsteeme, see puudutab selliseid globaalseid mudeleid nagu Accord, Civic, Fit, CR-V. Jõuallikate ja veosüsteemide tsentraliseeritud tootmine võimaldaks efektiivsust tõsta ja kulusid kärpida.
Hachigo tahab aru saada, miks on Hondal nii palju regioonipõhiseid tootmisarendusüksusi – sellist süsteemi on kulukas ülal pidada. Ka viimastel aastatel vaikselt mööda maailma laiali valgunud Honda tootearendus viiakse täies mahus tagasi Jaapanisse. Tulevikus toimub planeerimine, projekteerimine, tuumtehnoloogiate väljatöötamine ja platvormide arendus ühes kohas.
Ka ettevõtte juhtkonnas on muudatusi: Yoshiyuki Matsumoto, kes eelmisel aastal oli Hachigo peamine konkurent tegevjuhi kohale, liigub nüüd Honda uuringute ja arenduste keskust juhtima. Selles majas võetakse vastu olulisemad tehnoloogilist arengut puudutavad otsused.
Üsna märkimisväärsed otsused Hachigolt – need on vastupidised tema eelkäija, Takanobu Ito strateegiale. Varasemate strateegiliste otsuste ümber vaatamine ei ole ühelegi ettevõttele olnud lihtne; Honda näol on tegu pikkade traditsioonidega jaapani firmaga, kus sellise kannapöörde sooritamine on ilmselt kordades keerulisem.
Saame näha, kuidas Hachigo ‘sogo hokan’ (vastupidi ladumine) võte õnnestub. Hondale on uut suunda väga vaja, sest möödunud aastal kaotas Honda näiteks Ameerika Ühendriikides kõvasti turgu, üksiti nõrgenenud jeeni tõttu, aga ka suutmatusest, toota nii palju autosid kui suuruselt kolmas turg nõuab. Samuti toibub Honda Takata-turvapatjade skandaalist, mis tõi kaasa massiivse sõidukite tagasikutsumise.
Lähiajal peab Honda suutma oma globaalset müügitulemust parandada, tuues turule uuenduslikke ja isikupäraseid autosid ning optimeerides tootmismahtu aastas 750 000 sõiduki võrra. Möödunud aastal müüs Honda kogu maailmas 4,75 sõidukit, tootmismaht oli 5,5 miljonit.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Eestis küll keegi ei kurda Honda kvaliteedi ja sõidetavuse üle; varsti aasta(kümne)id on Hondad trooninud müügitabeli tipus. Et katsuks siis need ümberkorraldused kuidagi heaga ära teha…
Aga see, et müügimehed tuleb koosolekute saalist välja ajada, kui insenerid räägivad saaledest ja nukkvõllidest, on küll tõsi. Tüübid võiks sel ajal füüsikatundi saata, et nad aru saaksid, mis auto on ja kuidas see töötab ning teel püsib.
Allikas: Reuters, meedia: Honda pressiruum