Teisipäev, 16. juuli 2024
Tagantvaates võib selle auto arvata Porsche Panameraks. Rooli istudes on tunne nagu maitseks keelatud vilja. Kia ProCeed GT on “kõik kõiges” – auto. Mugav, praktiline, nobe, sportlik. Veli V. Rajasaar käis Parcmotor Castelloli rajal kiiremaid ringe tegemas. 

Ei ole ammu enam uudis, et Koreast tuleb lõbusaid ning mis põhiline, vastupidavaid ja üleüldiselt tõsiseltvõetavaid autosid – Kia kaksikvõit Eesti Aasta Auto 2019 konkursil on vaid selle tõestuseks.

Seda, et teise koha napsanud Ceedi perekonnaga liitub 2019. aastal uus keretüüp, oli kuulda juba ammu. Kuid miks just selline…?

Tuli teha pisut eeltööd – Kia kogus klientidelt massiliselt arvamusi, vorpis Exceleid, tegi statistikat ning vaatas, mida inimesed tahavad, millise koha nende mudelivalik tühjaks jätab ning mis hetkel müüb.

Edasine oli vaid formuleerimise küsimus – muuhulgas tuli võtta mõned shooting brake’i defineerivad jooned ja parameetrid ning neid konkurentidest paremini teha. Lihtne!

This slideshow requires JavaScript.

Shooting brake…?

Termin shooting brake pärineb hilisest 19. sajandist, mil selle nime said spetsiifiliselt jahilkäimiseks kohaldatud hobusevankrid („brake“, kusjuures, tähistas vankrit muuhulgas seetõttu, et mõjus selle ette rakendatud hobustele pidurina).

Esimesed niiviisi nimetatud autod sündisid juba 20. sajandi alguses ning täitsid täielikult oma funktsiooni, omades tavaautodest rohkem istekohti ning ka panipaiku relvadele, laskemoonale ja saagile.

Kuid nüüdseks tähistab shooting brake hoopis sportlikku kupee- ja universaalkere segu, millele emakeelset ilusat vastet veel polegi… Universaallaugpära? Kupee-universaal? Laskepidur? Jäägrivanker? … Ma parem lõpetan.

Huvitaval kombel on selle keretüübi populaarsus hüppeliselt kasvanud alles viimase 6-7 aasta jooksul. Otsa tegi lahti Mercedes ning nähes, et tegu on töötava ning müüva asjaga, järgnesid riburadapidi teised tootjad.

Nüüdseks on väljas ka Porsche Panamera Sport Turismo, mida „universaallaugpärana“ turundatakse. Miks ma seda mainin?

Kia PanaCeed

Loomulikult seetõttu, et uue kerekuju ning peamiselt ka pikliku tagatule süül on Kia ProCeed GT tagantpoolt väga Panamera moodi. Loomulikult pole see halb asi, kuid „vaese mehe Panamera“ naljad saavad olema vältimatud.

Kui aga näiteks Kia Stingeri külgedele venitatud tagatuled on minu jaoks küsitava väärtusega, siis ProCeed GT omamoodi tagatuli seob selle lauge pära kenasti kokku – stiilne, lööv, töötav.

Eestpoolt on see nagu teisedki perekonnaliikmed, kuid varustustasemest sõltuvalt saab juurde lisada veidi silmapaistvamaid detaile.

Kui näiteks valida kõige võimsama mootoriga (1,6-liitrine turboga ridaneli, 204 hj ja 265 Nm) GT-varustustase, ilmestavad masinat veel punase randiga esistange ja küljekarbid, punased pidurisadulad, punaste detailidega 18-tollised valuveljed ning sportlikkusele rõhuv difuusoriga tagastange koos topeltväljalasketorudega. Kui valida sõiduprofiil Sport, väljub neist torudest aktiivklapi kaasabil üpris arvestatav lõrin.

Paraku ei pakuta selle mootoriga koos muud kui automaatkasti – sama kehtib Eestis tegelikult ka 1,4-liitrise bensuka ning 1,6-liitrise diisli puhul. Kui tahad käsikasti, tuleb leppida jõuetuma mootoriga JA masin välismaalt eritellimusena tuua lasta.

Õnneks saan Hispaanias Parcmotor Castelloli rajal toimuval esitlusel käed külge lüüa kõikidele versioonidele – keelatud vili, magus, kõik jutud…

This slideshow requires JavaScript.

Kolm progresseeruvalt lõbusat harjutust

Rajale on üles seatud kolm harjutust – põdrapõige libedal, slaalom ning rajasõit. Põdrapõige on kõige lihtsam ja pingevabam ning ei ole vist moodsat keskklassi autot, mille roolis see mingitki emotsiooni tekitaks – litsu pidurid põhja, tee rooliga siuhviuh! ning ära „põtra“ (loe: koonuseid) lapikuks sõida.

Kuigi rajasõiduteooria ütleb, et pidurdamine ja rooli keeramine samaaegselt on halb mõte ning tõenäoliselt teeb auto efektiivselt vaid üht kahest, ei kehti see moodsate autode ning eriti sellise harjutuse puhul – kae üllatust, ka ProCeed sooritab põike hindele viis pluss.

Slaalomi puhul saab juba masinast ka midagi emotsioonilaadset välja pigistada – paraku mitte kõige lõbusamat, sest esiveolisega liiga kiirelt kurvi lendamine eeldab igavat piduritega taltsutamist. Taga- ja nelikveolistega harjunud inimene tahaks ikka sõidujoone lõbusaks taastamiseks rohkem gaasi litsuda…

Küll aga pälvib kiitust ProCeedi juhitavus – kui meelega autot üle piiri ei lükka, hoiab see kiirete suunavahetuste käigus vägagi nobedat tempot ning ei kaldu ülemäära palju. See on kolmanda harjutuse eel vägagi julgustav…

This slideshow requires JavaScript.

Rajale!

ProCeed GT näeb oma punaste detailikeste ja madala ning voolujoonelise olekuga üpris sportlik välja. Samas tundub, et 200 hobujõudu jääb lahjaks. Peab ju jääma, kui nii mõnedki moodsad ja praktilised pereautod tulevad tehasest 300 ning enamagi poniga…

Kasuks tulevad aga Euroopa teede jaoks kohaldatud suuremad pidurid, jäigemad amordid ning käänulisel teel maksimaalseks pidavuseks seadistatud stabilisaatorvardad.

Seega on mul kõrged ootused juhitavusele ning madalad ootused minekule. Kiirelt ilmneb aga, et võimsusedefitsiit ei olegi nii hull, kui ma arvasin.

Sprint sajani kestab 7,4 sekundit ning automaatkast vahetab käike väledalt ja ilma „oma mõistust“ rakendamata – kui näiteks Stinger ei reageerinud oma suva järgi vahel labadega käiguvahetustele, siis ProCeed GT teeb täpselt seda, mida juht tahab.

Mõõdukast võimsusest tulenevalt on ProCeed GT-ga ootamatult lihtne auto võimete piir üles leida ning seal mugavalt tantsiskleda.

Ka võimsus ja vääne tunduvad olevat saadaval üpris laias vahemikus ning kiireks sõiduks ei pea kogu aeg labasid rebima ja täpselt 4289. pöördel püsima, et masin kätte ära ei tunduks surevat… Tervitatav!

Mõnusa vahepalana antakse pärast ülemise riiuli ProCeediga sõitmist mängimiseks kätte ka väle Ceed GT – sama 204-hobujõulise turbomootoriga, kuid siin platvormil paaritatud hoopis käsikastiga.

Kuigi mõlema auto sooritusvõime on paberil põhimõtteliselt sama, lisab käsikast rajal märgatavalt intuitiivsust ja 80 kg jagu kergem auto tundub subjektiivselt ka väledam. Paraku see masin Baltikumis (veel) müügile ei jõuagi…

This slideshow requires JavaScript.

Rajalt liiklusesse

Liiklusesse minekuks valime hoopis 140-hobujõulise käsikastiga turbobensuka. Vaatame navisüsteemist ette antud marsruute ning valime loomulikult selle, mis on kõige pikem ja käänulisem ning tundub sisaldavat ka mägiteid. Tagantjärele mõeldes oli see väga õige otsus…

Alguses nühime veidi maanteid ning see paljastab seni ainukese murekoha, mis igapäevasel omamisel häirima võiks hakata – sisemüra. Häirivaks muutub see kohe, kui puhub tugevam tuul ning kiirus ületab 120 km/h.

Käänulistele teedele jõudes aga unustan selle sootuks. Sõidurežiimiks tuleb Sport ning käänudes-kurvides tundub mulle, et hoolimata jõuetumast mootorist on see vähemalt sama lõbus kui GT-versioon.

Pidamist jagub piisavalt, et nägu oleks kogu aeg kergelt naerul – vähemalt minul, tagaistuja õnnestub paraku korralikult läbi kloppida ning tema näoilmeid ma igaks juhuks ei jälgi…

Kuid sellise praktilise masina puhul on see minu raamatus pigem kompliment – vähest võimsust varjab suurepärane juhitavus ning väga hea pidamine.

Kokkuvõtteks

Kui sul on villand universaalidest ja parketimaasturitest, mille välimus sisuga ei klapi, võib ProCeed GT „SB“ olla Sinu jaoks.

See on praktiline ja mugav, kuid lisaks sellele ka mõistlikult nobe, õigustades oma sportlikku välimust… piisavalt. Ning mis põhiline – see on ilus auto, mis tundub oma hinnaklassist kõrgemal paiknevat. Mida veel tahta?

Numbreid
MOOTOR 1,4l I4 turbo, bensiin 1,6l I4 turbodiisel 1,6 l I4 turbo, bensiin
VÕIMSUS 140 hj 136 hj 204 hj
PÖÖRDEMOMENT 242 Nm 320 Nm 265 Nm
0-100 KM/H 9,4 sek 10,2 sek 7,4 sek
TIPPKIIRUS 205 km/h 200 km/h 225 km/h
VEDAV TELG

esivedu

TÜHIMASS

Ca 1438 kg

KÜTUSEKULU Keskmiselt 5,7 l/100 Keskmiselt 4,3 l/100 Keskmiselt 6,2 l/100
KÄIGUKAST

7-käiguline automaat

PAGASIRUUM

594 l

KÜTUSEPAAK

50 l

HIND Alates 23 590€ Alates 25 590€ Alates 25 990€

.

Vaata lisa siit

Pildid: KIA pressitiim

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN