Laupäev, 15. juuni 2024
Esmaesitlus 2018. aasta Pekingi autonäitusel
Lexus ES põhineb uuel Global Architecture – K platvormil
Esimene ES F SPORT mudel
Kolmanda põlvkonna Lexus Safety System+

ES 300h, mis on varustatud neljanda põlvkonna iselaadiva Lexus hübriidajamisüsteemiga, on Kesk- ja Lääne-Euroopas saadaval alates käesoleva aasta detsembrist. V6 bensiinimootoriga ES 350 ja neljasilindrilise bensiinimootoriga ES 250 ning ES 200 jõuavad Venemaa ja Ida-Euroopa turgudele tänavu septembris.

Lexus püstitas 2017. aastal rekordi ligemale 75 000 müüdud sõidukiga Euroopas. Tegemist oli läbi aegade parima tulemusega, müügikasv on jätkunud neljandat aastat järjest. Uus ES sedaan saab olema kesksel kohal Lexuse mudelivalikus, et saavutada aastaks 2020 Euroopas seatud müügieesmärk 100 000 uut sõidukit.

SEITSMES PÕLVKOND, UUS IDEE

Keskmise suurusega noobelsedaanide segmendis on Lexus ES olnud läbi aegade edukas. Seitsmenda põlvkonna Lexus ES on aga veel samm edasi kaasaegsete “mõtlevate” ning omanikuga tundelist seost loovate noobelsõidukite suunal.

Uus veermik annab paremad sõiduomadused, välisdisain aga jälgib kahe senise uustulnuka – LC ja LS meeldejäävaid jooni.

Sarnaselt Lexuse tippmudelile LS sedaanile ja LC sportkupeele on ka ES välimus loodud uue disainifilosoofia alusel, mis väljendab selgemalt emotsionaalseid väärtusi.

Pilkupüüdvat välimust võimaldas saavutada uus Global Architecture – K (GA-K) platvorm: tulemuseks on Euroopa autoostjate eelistuste kohane disain, varasemast veelgi meeliköitvamad sõiduomadused ja kõrgemal tasemel turvalisuslahendused.

Mudelivalikusse kuulub ka detsembris müügile jõudev, uue hübriidajamisüsteemiga ES 300h; septembrist on aga saadaval bensiinimootoriga ES 200, ES 250 ja ES 350.

KUJUSTUSE FILOSOOFIA

Uus ES tugineb uuel globaalsel K (GA-K) arhitektuuriplatvormil, mis võimaldas Lexusel viia keskmise suurusega luksussedaanide disaini uuele tasandile.

Sõiduk on oma eelkäijast pikem (+65 mm), madalam (-5 mm) ja laiem (+45 mm). Pikem teljevahe (+50 mm) võimaldas tuua rattad senisest enam sõiduki nurkade poole. Uued mõõtmed ja proportsioonid annavad ES-ile atraktiivse välimuse.

ES mudeli peadisainer Yasuo Kajino nimetab uut disaini provokatiivseks elegantsiks: “ES on alati olnud elegantne luksussedaan. Uue põlvkonna puhul oleme lisanud julgeid disainielemente, mis esitavad väljakutse autoostjate traditsioonilistele ootustele.“

Uus GA-K platvorm võimaldas autole anda madalama silueti, mis jättis Kajino tiimile vabad käed tunnusomase välimuse saavutamisel – tugevalt allapoole kaarduvad disainijooned loovad dünaamilise ja samas elegantse kuju.

Uue ES-i esiosa disain on erinevalt lahendatud: standardversioonide esivõre kujunduses domineerivad elegantsed vertikaaljooned, F SPORT mudelite esiosa aga iseloomustab musta värvi siksakiline muster, mis kordub ka mõlemas esinurgas.

Erinevalt varasematest mudelipõlvkondadest on uue disaini tunnuseks langev katusejoon, koos madalama kere ja voolujooneliselt aerodünaamilise kujuga. Tagaosa kujunduses domineerivad puhtad ja teravad jooned. Kaarduva kujuga leed-tuled loovad ühtselt tajutava terviku mistahes nurga alt vaadatuna.

F SPORT mudeleid ehib tagaspoiler, logo ja tume põrkeraua alaosa. Standardsete ES mudelite jaoks on kolme erineva disainiga 17- ja 18-tollised valuveljed, F SPORT versiooni 19-tollised rattad on aga välimuselt sarnased Lexus LC kupee omadega.

Lexus ES 12 välisvärvi hulka kuuluvad uued beežid ja rohekad toonid. Ice Ecru väljendab värskelt lumelt peegelduvat valgust, Sunlight Green aga on inspireeritud päikeselisest ookeaniveest.

Spetsiaalselt F SPORT mudelite energilise disaini täienduseks on loodud kaks värvitooni – Heat Blue ja F White.

This slideshow requires JavaScript.

TULEVIK SÕITJATERUUMIS

ES mudelite salongikujunduse loomisel juhindus Kajino tiim Lexuse disainikontseptsioonist Future Interior, milles on juhile orienteeritud kokpit ja mugavalt ruumikas reisijateruum ühendatud sujuvaks tervikuks.

Selleks, et juhi tähelepanu saaks olla teele suunatud, on läbimõeldult tema vaatevälja paigutatud keskne kuvar, näidikupaneel ja head-up displei. Kaassõitja saab aga nautida avaramat, ruumikamat ja mugavamat ümbrust.

Ühenduvuslahendused on sõitjateruumi loomulik osa, olemas on nii valikuline navigatsioonisüsteem kui ka mitmeid teenuslahendusi. Navigatsioonisüsteem on varustatud 12.3″ multimeediaekraaniga ning teise põlvkonna Remote Touch puutepaneeliga. Hääljuhtimise abil saab kasutada ka mobiilset abilist ning ühendatud nutitelefoni.

Tagaistmel sõitjate mugavus on olnud ES mudelite kauaaegseks uhkuseks. See on nii ka uuel mudelil, madalamast katusejoonest hoolimata.

Madalam istmepaigutus ja hoolikalt konfigureeritud laepolster aitavad hoida piisavat pearuumi, pikem teljevahe aga võimaldas saavutada rohkesti lisaruumi jalgadele.

Interjööri värvivalikus on uus lahendus, mis väljendab provokatiivse elegantsi disainisuunda. Rich Cream on kombinatsioon kreemikast salongipolstrist ja pruunist laepolstrist, mis loob modernse ning ühtaegu sooja õhkkonna. Valikusse kuuluvad veel Black, Chateau ja Topaz Brown toonid.

Selleks, et uute F SPORT mudelite välimust tavamudeleist esile tuua, on välja töötatud täiesti uut tüüpi metallikvärvi kabiinilahendus.

Traditsioonilisest Jaapani mõõgavalmistuskunstist inspireeritud Hadori salongikujundust iseloomustavad lainekujulised elemendid, mis annavad sõltuvalt vaatenurgast erineva ruumiliselt mõjuva ilme.

See hillitsetud efekt väljendab ilmekalt detailitäpset viimistletust, millega F SPORT on leidnud mudelivalikus oma erilise koha.

Standardsetel ES mudelitel on endiselt au sees traditsioonilised materjalid nagu bambus ja Shimamoku puit, mis annavad ES-ile iseloomuliku käsitsi loodud viimistluse – just nii, nagu luksusautode ostjad eelistavad.

IMELINE SOORITUSVÕIME

Inseneride meeskond peainsener Yasuhiro Sakakibara juhtimisel töötas selge eesmärgi nimel – saavutada ES mudelitele täiesti uus mainekuvand.

See tähendas vajadust muuta peamiselt mugavuse ja vaikuse poolest tuntud sedaan niisuguseks, mis suudaks ühtaegu pakkuda oma klassis tipptasemel juhitavust ning niisugust võimsust, mida võib nii kuulda kui ka tunnetada.

Sakakibara hinnagul on uus ES välja töötatud, pakkumaks fundamentaalselt kõrgemal tasemel sooritusvõimet kui selle eelkäijad: “Meie eesmärgiks oli, et uus ES peab olema hästi juhitav ja kergesti kuuletuv, ükskõik missugustel teedel sõita. Seda on võimalik saavutada vaid tugevale platvormile tuginedes.”

Lähtepunktiks saigi uus GA-K platvorm. Tegemist on äärmiselt jäiga esisillaveoga veermikuga, mis väändejäikuse poolest on võrdväärne LC kupee ja LS sedaani aluseks oleva tagasillaveoplatvormiga GA-L.

Erinevate kõrgtugevate terasesulamite kasutamine võimaldas vähendada sõiduki kaalu eelnevate põlvkondadega võrreldes. Uue ES-i täpset juhitavust aitasid saavutada mitmed uuendused, sealhulgas uus multi-link tagavedrustus ja elektriline roolivõimendi.

Veermikumeeskonna eesmärgiks oli luua kindlustunnet sisendav juhitavus, mis reageerib kiirelt igale liigutusele. ES-i katsesõitjate tiimi juht Yoshiaki Ito selgitas: “Meie eesmärgiks oli, et iga autojuht tunneks end ES rooli taga enesekindlalt. Tegemist on niisugusel tasemel mugavusega, mis on oluliselt enamat kui vaid sujuvad sõiduomadused.”

Pakkumaks veelgi paremal tasemel sõidudünaamikat, on F SPORT mudelid varustatud adaptiivse vedrustussüsteemiga, mis on sarnane LC kupee puhul kasutatavaga.

Kõigi rataste juures on kasutatud adaptiivseid amortisaatoreid, mille 650 astmeline töö tagab kindla sõidu igasugustel teekatetel.

Samuti on vaid F SPORT mudelite sõidurežiimide valikus Sport+ sõidurežiim, mis on kombinatsioon kõige erksamatest mootori, käigukasti ja vedrustuse seadetest.

ES 350 F SPORT on varustatud ka mootorihääle võimendiga, mis lisab täiendava helivärvingu ning võimendab sel moel sportlikule sõidule iseloomulikku kõla.

NELJANDA PÕLVKONNA HÜBRIIDAJAM

ES 300h – mis on mõeldud Kesk- ja Lääne-Euroopa turule – on varustatud uue, neljanda põlvkonna iselaadiva hübriidajamisüsteemiga, mida iseloomustab luksussedaanide klassis erakordne kütusesäästlikkus, suurepärane juhitavus ja minimaalne heitmetase.

Süsteemi kuulub ülitõhus 2.5-liitrine Atkinsoni tsükliga neljasilindriline bensiinimootor ning kergem, kompaktsem ja energiatõhusam elektriajam. Süsteemi koguvõimsus on 218 hj/160 kW ja selle kombineeritud kütusekulu on alates 4.7 l/100km.

Uue 2.5-liitrise mootori loomisel on kasutatud uudset kütuse põlemistehnoloogiat, mis muudab selle üheks kõige energiatõhusamaks mootoriks seeriatootmises sõidukitel. Tulemuseks on suurem võimsus ilma suurenenud kütusekulu ega heitmeteta.

Niisuguste silmapaistvate tulemuste saavutamiseks on kasutatud otsesisselaskekanaleid, suuremaid klapinurki ja lasertöödeldud klapipesasid.

Mootori muljetavaldavale tööle aitavad kaasa ka muutuva töömahuga õlipump, mitmepunkti-sissepritse, VVT-iE sisselaskeklapid ja jahutussüsteem.

Juhitavus- ja sõiduomadusi on aidanud veelgi paremaks muuta hübriidsüsteemi kontrollarvuti, mis suudab senisest paremini jäljendada tavapärase bensiinimootori sõidutunnetust ja võimsusomadusi.

Ka nikkel-metallhüdriid (Ni-MH) hübriidaku on varasemast kompaktsem ning seetõttu sai selle paigutada tagaistme alla – nii jääb pagasile rohkem ruumi.

JÕUALLIKAD JA KÄIGUKAST

Ida-Euroopa ja Venemaa turgude jaoks on ES saadaval mitmete erinevate bensiinimootoritega. ES 350 on varustatud 3.5-liitrise V6 bensiinimootoriga, mis pakub jõulist kiirendust.

Selle muljetavaldavalt sujuvalt töötava mootori puhul on uuendatud D4-S sissepritsesüsteemi, tulemuseks on 250 hj/183 kW võimsus, mis on eelmise põlvkonna V6 mootoriga võrreldes oluline edasiminek.

Lisaks suuremale võimsusele ja pöördemomendile on ES 350 puhul uuenduseks ka 8-käiguline Direct Shift automaatkäigukast. Selle puhul on kasutatud üliõhukest pöördemomendi konverterit ja mitmekettalist lukustuvat sidurit, mis kannavad mootorivõimsuse vedavale esisillale varasemast tõhusamalt.

Käigukast töötab kiiresti ja täpselt. Tänu väikestele astmetele võimaldab see kiiresti paigalt võtta ja tagada samas optimaalse tõhususe.

ES 250 on aga varustatud uhiuue ja ülitõhusa 2.5-liitrise neljasilindrilise bensiinimootoriga kombinatsioonis uue 8-käigulise Direct Shift automaatkäigukastiga.

Mootoriehituses on kasutatud kergalumiiniumi, jõuallika sisselaskeklapipesad on lasertöödeldud ning intelligentset muutuvat klapiajastust (VVT-i) on edasi arendatud selleks, et saavutada kiiremat kütuse põlemist. Selle mootori termodünaamiline kasutegur on 38 protsenti, mis on väga hea saavutus.

TURVALINE TEEKAASLANE

Seitsmenda põlvkonna ES on varustatud uusima Lexus Safety System+ turvalisussüsteemiga (kõikide Lääne-Euroopa mudelite põhivarustuses ja Ida-Euroopa mudelite valikvarustuses).

See aktiivturvalisuslahenduste pakett loob uusi võimalusi ning pakub kaitset erinevates sõiduolukordades nii juhile kui kaasreisijaile ning aitab õnnetusi ennetada.

Uute lahenduste hulka kuulub jalgratturite tuvastus, mis on osa ulatuslikust kokkupõrke-ennetussüsteemist Pre-Collision System (PCS).

Süsteem on võimeline tuvastama vastutulevaid sõidukeid ja jalakäijaid, jalgratturite tuvastus on aga suunatud tänapäeval kõige levinumate õnnetuste vältimisele. PCS on nüüd tänu tundlikumale radarile suuteline märkama jalakäijaid ka pimedas.

Veel üks uus turvalisuslahendus on kahefaasiline adaptiivne esituledesüsteem (AHS). Süsteem lülitab sisse – välja kaugtulesid, samuti suudab see kohandada valgusvihku selliselt, et tagada paremat nähtavust, kuid mitte pimestada vastutulevate sõidukite juhte.

MARK LEVINSONI AUDIOPILT

17 kõlariga Mark Levinson PurePlay audiosüsteem teeb debüüdi 2019 Lexus ES mudelil. Esmakordselt maailmas on selle disainiarhitektuur loodud selliselt, et pakkuda kõige võimsamat, täpsemat ja puhtaimat helinaudingut.

PurePlay süsteemi puhul on kasutatud mitmeid ainulaadseid lahendusi selle nimel, et tagada erakordset audionaudingut sõiduki salongis: täpselt planeeritud paigutus, maailmatasemel kõlaridisain, ainulaadne häälestus ja dekompressioonitehnoloogia.

Kõlarid on paigutatud salongisviibijate õlgade kõrgusele, mis võimendab akustilisi omadusi ja loob sünergiat.

Ülitäpselt planeeritud paigutus tagab ühtlase helivärvingu jaotuse kesk- ja kõrgsageduskõlarite vahel – tulemuseks on tipptasemel heli nii ees- kui tagaistmel istujaile. Iga autosviibija on helidest ümbritsetud ja muusikat saab täielikult nautida igal istmel.

KOKKUVÕTTEKS

Seitsmenda põlvkonna Lexus ES paneb aluse Lexuse ühe kõige kauaaegsema ja populaarsema mudeli uuele ajajärgule.

Nii nagu Lexuse tippmudeli LS, on ka uue ES sedaani eesmärgiks saavutada laia ostjaskonna poolehoidu. Selles on olemas kõik, mida traditsioonilised Lexuse ostjad ootavad, kuid lisaks ka niisuguseid omadusi, mis ahvatlevad neidki, kes seni ei ole Lexuse ostmist kaalunud.

Julgem disain, ägedam sõit, tippkvaliteetsed sõitjateruumi lahendused ja uusimad turvalisustehnoloogiad aitavad viia ES kuvandi uutesse ja põnevatesse suundadesse.

Tõlkis: Lena Murd. Allikas ja meedia: tootja

KOMMENTEERI SIIN