Esmaspäev, 17. juuni 2024
Tulevik on klassikute päralt, usuvad Hollandi idufirma Voitures Extravert insenerid, kes avalikustasid äsja 2019. aasta quintessenza esimesed pildid ja video. See on Porsche 911 klassikul põhinev luksuslik täiselektriline sportauto, mida hollandlased väikeseeriana toodavad.

Porsche peaks veel selle aastanumbri sees esitlema oma supersportlikku täiselektrilist Taycanit. Ent tundub, et hollandlased on emafirmast kiiremad ja on oma elektrilise sportauto juba ammu valmis ehitanud – nimelt tegeleb firma Voitures extravert alates 2016. aastast Porsche 911 klassikute elektrifitseerimise ja uuele elule aitamisega.

See, et just hollandlased tulid mõttele, anda klassikutele uus elu, on üsna loogiline – Madalmaadest leiab tuhandeid vanu Porsche 911 mudeleid, meiegi fännid käivad tihtipeale just Hollandist oma tulevast hobiautot otsimas.

Elektriajamiga varustatud ja detailideni viimistletud uuestisündinud vintage Porsche 911 mudelinimetuseks on quintessenza (kvintessents, asja tuum, ld k quinta essentia’ (‘viies olemus’)).

2018. aastal tootsid hollandlased 5 Porsche klassikutel põhinevat elektriautot. Värskeima uudise saime aga paar päeva tagasi: avalikustati esimesed fotod ja videolõik tänavusest uuest iludusest – 2019 mudeliaasta quintessenza on täiselektriline, kiire, turvaline ja muretult 400-kilomeetrise sõiduulatusega.

Kvintessents klassiku parimatest omadustest

Armastatud klassik ja nii mõnegi autofänni unistuste autokollektsiooni liige Porsche 911 on taas reaalselt ja tänapäevaselt sõitmiseks saadaval.

quintessenza 58kWh elektriajam annab juhi käsutusse 911Nm pöördemomendi (märkasite vihjet, eks). Ja kui ei teaks, et see on quintessenza, siis arvaks, et tegu on Porsche 911 klassikuga.

Erakordne detailitäpsus iseloomustab kõike, mida Voitures extravert teeb. Kui juba selliste klassikute kallale minna, siis pieteeditundega ja kvaliteetselt. Kui juba, siis olgu see kvintessents Porsche 911st, kõigest, mis sellest autost meeldejääva ja ihaldusväärse teeb.

Algmaterjaliks olevad doonorsõidukid on enamasti vähem kui täiuslikus konditsioonis. Tootjafirma filosoofia kohaselt on ilu üks õrn asi, mille säilitamiseks ja taaselustamiseks võetakse kasutusele uusimad ja parimad tehnoloogilised lahendused.

Uute komponentide kasutamisel on lõpptulemus parem kui pelgalt uus auto. Interjööris antakse klassikalisele disainile läbinisti uus kvaliteet. Tulemuseks on ajaränd minevikku, parimal võimalikul viisil.

Tuleviku uus klassik

“2019 quintessenza viib originaalklassiku täiesti uuele tasemele. Me nimetame seda pühaks kolmainsuseks,” selgitas Voitures extraverti asutaja Martijn van Dijk.

“Täiesti lootusetus olukorras klassiku restaureeritud doonorveermikule ehitatakse uus tuleviku klassika. Kaunilt viimistletud sõitjateruumis võib end tunda möödunud sajandi kuuekümnendaisse sattununa,” rääkis ta.

“Kuid pedaalivajutus avab selle iluduse tõelise iseloomu. See on ebamaine! Tegelikult suutsime saavutada lausa 1016 Nm pöördemomendi, kuid ametlikult sobib paremini rääkida 911 njuutonmeetrist. … Kui seda proovite, ei ole miski enam endine.”

Esmaesitlus juba sel kevadel

Võimalus seda ebamaist elamust kogeda avaneb esimestel õnnelikel juba peatselt, sest veel tänavu kevadel lubatakse teha avalik esmaesitlus.

Kui originaal-911 loojad saanuks, kasutanuks nad võib-olla samuti elektrijõudu. Toona olid teised ajad, aga täna on uusklassik täiselektriline.

Ei olnud 911 algsel kujul sugugi aeglane, aga nüüd kiirendab see nullist sajani alla 6 sekundiga. quintessenza 58 kWh akuplokk tagab vähemalt 400 km sõiduulatuse.

HiSpeed 22 kW on sobiv nii kodus kui ka kontoris laadimiseks, 15-minutilise kiirlaadimisega lisandub 100 km sõiduulatust.

quintessenza vedrustus on spetsiaalselt ümber ehitatud suurema stabiilsuse eesmärgil, kuid see töötab siiski piisavalt pehmelt, ilma neerusid lahti kloppimata.

Tootja kinnitusel on kõik sõidukid hoolikalt läbi testitud. Simulaatoritel, laboritingimustes, dünamomeetril ja loomulikult arvukatel rajatestidel.

Voitures extravert teine asutaja Jurgen Moerman selgitas, et igaüks suudab ehitada ühe auto, küsimus on vaid rahakoti paksuses.

Kuid võimekus toota aastas 36 ikooni staatuses klassiku ümbersündinud versiooni on enneolematu. Selleks on vaja visiooni, vastupidavust ja toetust kõigilt neilt, kellel on samasugune unistus.

Kõige selle olemasolul ollaksegi nüüd valmis uue mudeliversiooni tööstuslikuks tootmiseks, plaan on uute omanike ette 3 autot kuus.

Et asi ei jääks kaugelt imetlemise taha, julgustavad hollandlased juba täna oma elektrifitseeritud klassikut ära tellima. Maksad 5000 eurot tagatisraha ja võid reserveerida kas I või II seeria quintessenza. Hind jääb sellisel veidi alla 300 000 euro. 

Mida kõike läheb ühe auto kokkuladumiseks vaja!

Hollandi ineneride plaanid ulatuvad aga Porschest kaugemalegi. Ettenägelikult on nad katsetanud ka teiste klassikute elektrifitseerimisega.

Mine sa hullu tea, ühel päeval on Porsche 911-d otsas, aga tootmine ei saa ju seisma jääda. Nii ongi proovitud muuhulgas Utrechtis DS klassiku elektrifitseerimist.

Jääme põnevusega ootama!

Tõlkis: Lena Murd. Allikas: quintessenza

KOMMENTEERI SIIN