Kolmapäev, 24. juuli 2024
Renault näitas Pariisis oma kolmandat robotsõidukit, EZ-ULTIMO nooblit ideeautot. Maa peal liikuvat kosmoselaeva meenutav ulmeline auto on mõeldud eeskätt sõidujagamise teenuse levitamiseks ent sobib ka mitmeid muid ülesandeid täitma.

Pariisi autonäitusel demonstreeritud Renault EZ-ULTIMO preemiumklassi kontseptauto on sarnaselt oma sõsarmudelitega, EZ-GO ja EZ-PRO-ga 100% autonoomne elektriauto. Robotsõiduk on esmajoones loodud luksuslikuks sõidujagamiseks, kuid seda saab edukalt kasutada mitmesugusteks ülesanneteks.

Renault EZ-ULTIMO on täisautonoomne robotsõiduk, millel juhtseadmed üldse puuduvad. Auto on võimeline hoidma eessõitva sõidukiga pikivahet, püsima oma sõidureas, sooritama reavahetusi, möödasõite ning ristmikel manööverdama.

Sõiduk suudab hoolitseda oma turvalisuse eest ka siis, kui läheduses toimub mõni ettenägematu juhtum, seda nii iseseisvalt kui ka teeninduskeskuse kaudu.

Uudne tehnoloogia võimaldab robotsõidukil sõita nii linnas kui ka väljaspool, näiteks lennujaama, hotellide ja teiste turismisihtkohtade vahet. Sõiduki elektriajam annab jõudu esiratastele.

EZ-ULTIMO mahutab kuni kolm reisijat privaatses kookonis. Reisijad tunnevad end selles sõidukis ülimalt koduselt ja võivad läbi panoraamkatuse taevast imetleda just nii nagu koduaknastki.

Kui EZ-PRO oli kastikujuline robotsõiduk, siis EZ-ULTIMO on nagu sedaan, millel on kahevärviline kere – alaosas sügavmust, mida ilmestab rohekas helk, ülaosa on värvitud šampanjatooni. Interjööris on kasutatud noobelmaterjale – puitu, marmorit ja nahka.

Isesõitev auto pakub reisijaile täiesti privaatset interjööri tänu kere ülaosa tehnilisele lahendusele. Kasutatud pinnakattematerjalid sarnanevad ühes suunas läbi paistva peegliga, mis ei luba väljastpoolt sõitjateruumi sisse vaadata, kaitstes nii autosviibijate privaatsust. Nutirakenduse abil saab kasutaja planeerida oma sõidumarsruuti ja leida sihtkohta puudutavat infot.

Autosse sisenemine on väga lihtne. Küljeuksed avanevad automaatselt üles ja pöördiste keerab samuti end siseneja poole võimaldades mugava ligipääsu. Sõidukis on reisijatele tagatud suur tugitool ja diivan. Lameda põrandaga kabiinis on reisijate jaoks avaralt ruumi. Sisemus on kujustatud neo-retro stiilis.

Reisijate käsutuses on juhtmeta laadimisalused nutiseadmete jaoks ja puutetundlik ekraan, mille abil pääseb ligi erinevatele teenustele. Ekraani abil saab reisija näiteks broneerida hotellimajutust või restoranikohti.

Elektriauto rattad on parema aerodünaamika huvides kaetud samamoodi nagu EZ-GO-l ja EZ-PRO-l. Katted kaitsevad ka mehaanilisi komponente, mis toob kaasa väiksema hooldusvajaduse ja väldivad ühtlasi ka jalakäijate märjaks pritsimist vihmase ilmaga.

Nelikroolimine muudab kitsastel tänavatel manööverdamise mugavaks ja pingevabaks. Kohapeal seistes on EZ-ULTIMO väga madala profiiliga. Sõitma hakates aga tõstab aktiivvedrustus sõiduki mitu sentimeetrit kõrgemaks, mis võimaldab näiteks teekünniseid kergemini ületada.

abc motors

Loe lisaks siit

KOMMENTEERI SIIN