Laupäev, 20. aprill 2024
Saab, rootslaste üks rahvusmärke, on viimastel aastatel käinud käest kätte nagu trofeepruut: selle vanu mudeleid on tuunitud, tükeldatud ja türgi rahvusautoks lubatud; kontseptidest oleme küll kuulnud, aga näinud mitte. Nüüd selgub, et Saab tuleb lähiaastatel välja koguni nelja elektriautoga!
Saab PhoeniX
Saab PhoeniX kontsept aastast 2011

Kassil öeldakse olevat üheksa elu, aga praegu tundub küll, et Saab on kassistki visam. Pärast seda, kui General Motors teatas Saabiga kihluse katkestamisest, ostis kaubamärgi endale hollandlaste Spyker. Hollandlastele käis Saabi amps üle jõu ja nende firma läks pankrotti. Saabi kaubamärk tõsteti pankrotipesast välja, pakiti kenasti kohvrisse ja viidi Hiina. Sealgi oli kosilasi mitu, aga nüüdseks on Saab ligi kolm aastat üsna rahulikult ja uudistevabalt NEVSi tugitoolis jalga kiigutanud.

NEVS ehk pikemalt National Electric Vehicle Sweden on Saabi märgi all eri arendusprojektidega üsna vaikselt tegelenud, kuigi aeg ajalt saadetakse välja lubadusi täis pressiteateid. Või siis langetakse teise äärmusse ja pannakse mehele mõni dinosauruse-vääriline mudel: oktoobris teatas NEVS, et on teinud hea diili ja pannud mehele viimase Saab 9-3, mille põhjal türklased ehitavad endale uue rahvusauto. Kas selle nimeks saab Suleiman I (“Sajandi armastus” filmi peategelane) või midagi muud, eks siis kuuleme.

NEVS on kolme aasta jooksul, mis Saab nende omanduses olnud, vähemalt korra ära käia ka raamatupidamislikus põhjas ja pidanud läbima saneerimise. Hiinlastel (Sweden? Potatoe-potato?) on olnud suured plaanid, aga autode tootmist ei ole siiani suudetud käima vedada.

epower-saab-side
Saab 9-3 platvormil põhinev elektriauto

Mis s..sti, see uuesti. Äsja teatas NEVS, et elektriline Saab 9:3 jõuab 2017. aastal müüki. 9-3 värskeimat mudelit esitleti aastal 2003, ehk siis tegu on tõesti automaailma dinosaurusega. Või kuidas võtta, asi iseenest näeb tänaseski kontekstis üsna kena välja ja mis siis niiväga ikka autotööstuses muutunud on selle ajaga? Viiendat ratast ei ole tulnud, rooli läheb ikka vaja… Paneme aga elektrimootori peale ja hakkame müüma!

Loomulikult on elektriline 9-3 alles algus. Alates 2018. aastast tahab NEVS turule tuua neli täiesti uut elektriautot. Nende kõigi aluseks saab olema 2011. aasta Genfi autonäitusel esitletud, elektriliste jõuallikate tarvis loodud PhoeniX- platvorm. Ehkki tänaseks on PhoeniXi esitlusest ka rohkem kui neli ja pool aastat liustike sulamisvett maailmamerre voolanud, näeb toona esitletud kontsept jätkuval täitsa tibatoba välja.

NEVS lubab PhoeniXi põhjale ehitada elektrilise keskklassi luukpära, kompaktse krossoveri, keskklassi parketimaasturi ja suure perekõlbuliku maasturilaadse toote. Tootmine plaanitakse käivitada nii Rootsis, Trollhättanis kui ka Hiinas. Müügiga alustatakse Hiinas ja Euroopas ja seejärel tahab NEVS oma elektrilised viia ka ameerika turule.

Segase ja lubaduste- ning lootusterohke olukorra teeb veelgi hägusemaks asjaolu, et täna pole teada, kas NEVS saab oma elektrilisi uudismudeleid üldse Saabi nime alt müüa. Võimalik, et Suleiman I läheb käiku ka elektrilisena…

Saab_Phoenix_13[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Üldse ei ole ilus mehe mütsi narrida; samas võib järgnevat käsitleda ka kui “igas sadamas vähemalt üks eestlane”-kommi. Nimelt asub NEVS kvaliteedi- ja keskkonnajuhina 2016. aasta 1. jaanuarist tööle Maria Oinas. Tõsi, kui veidi uurida, siis on ta selle nime saanud ilmselt positiivsete elumuutuste käigus. Aga ikkagi Oinas! Kõlab nagu tõeline eestlane ja viru veri ei värise!

Olgu nimega kuis on, Maria eelmine töökoht on Volvo VPS direktor (see VPS võib tähendada muuhulgas näiteks ka varahaldurit) ja see asjaolu sisendab väikese annuse kindlustunnet, et kui juba Volvo, siis on lootust ka Saabil. Volvo on hiinlaste omanduses teinud edusamme; tõsi, elektriautodest nad ei räägi vaid neil kohe on, peale selle, et kohe on ka autonoomselt sõitvad autod jne. Volvo-Saab – rootslased-hiinlased – parem tehkegi koostööd ja jätke Saab kaubamärk alles. Ilusa ajalooga ju…

Mis elektriautodesse puutub –  siis, nagu ennegi oleme öelnud: tehke! Ja siis räägime edasi.

Allikas ja pildid: NEVS

KOMMENTEERI SIIN