Pühapäev, 5. jaanuar 2025
“Seksikas auto” on sõnapaar, mida kohtame liiga tihti reklaamides ja mida me kõnekeeles ilmselgelt üle ekspluateerime, nimetades iga ilusat autot joonelt seksikaks. Mida me õieti silmas peame, kui sõnu loobime? Kuidas autod ja seksikus on omavahel seotud? Palume teemat kommenteerida psühhoanalüütikul.

Meie mõttemaailmas on seksikal autol kindel koht. See on auto, millega iga kilomeetrit ja kurvi nautida. Auto, mis sõidab vaid siidsiledal asfaldil ja toob endaga ilmtingimata kaasa päikeselise päeva. Auto, mille roolis istub eriline, tihtipeale seksikas inimene. Iga autofänn oskab loetleda vähemalt viis väga seksikat autot.

Seksika auto vastand on mõistuspärane, praktiline auto. Pereauto. Mahtur. Odav ja kõigile kättesaadav auto. Sõiduk, mille võib osta tavaline inimene, ja millega sõidetakse tööle-poodi-vanaemale maale külla.

Internet on täis nimekirju, kus on loetletud kümme seksikaimat autot või seksikaimat auto marki ning nimetatud need “tavalised” ja sellisedki, mida mitte keegi nende igavuse pärast osta ei tohiks. Autosid müüakse seksiga ja tihti otseselt seksuaalsete piltidega, kus napilt riietatud naised meelalt naeratades nõjatuvad läikivatele autodele.

Kui nüüd järele mõelda, siis ei ole autos ju iseenesest midagi seksikat. Auto on vahend, mis peaks inimesed elusalt ja tervelt ning soovitavalt säästlikult toimetama punktist A punkti B. Küsige automüüjalt, kuidas auto õigupoolest on seksikas, ja võite kindlad olla, et head vastust sealt ei tule. Küll oskab mitteseksikat seksiteemat lahti mõtestada psühhoanalüütik.

SEKSIKUS ON KUJUTLUS MEIE PEAS

Psühhiaater ja psühhoanalüütik Juhani Mattila on ilminguga, kus auto võib tekitada seksuaalset erutust, tuttav, ent selle lahti seletamine pole lihtne. Üks on selge: auto seksapiilsusest rääkides ei räägi me sellest, et auto põhjustaks seksuaaliha samas tähenduses nagu teine inimene.

“Autosse võib kiinduda ja seda saab imetleda, kuid sellest ei arene intiimsuhet. Autode puhul on küsimus sügavamates asjades,” ütleb Mattila.

Mõned inimesed siiski kogevad otsest seksuaaliha või armastust elutute objektide, sh autode vastu. Sellist seksuaalset sättumust nimetatakse objektiseksuaalsuseks. Näiteks Erika Eiffel abiellus Eiffeli torniga, sest ta armastas seda meeletult. Kuid objektiseksuaalsus on suhteliselt haruldane.

Mattila viitab Sigmund Freudi teooriatele. “Freud arvas, et kogu inimese iha on seksuaalse olemusega. Küsimus ei ole seega ainult genitaalses ihas vaid kõikides ihades,” ütleb Mattila.

Üks inimese ihadest on saada tähelepanu. Ja kui tegemist on autodega, mida on sageli kirjeldatud kui seksikaid, siis on need tavaliselt väga pilkupüüdvad. “Räägitakse pilgupüüdjatest,” ütleb Mattila.

“Kui keegi on juhtunud sõitma mõned ääretult ägeda autoga, mäletab ta seda tunnet: sa oled kuidagi eriti ergas. See on sageli tingitud asjaolust, et sa saad tähelepanu ja imetluse osaliseks,” selgitab Mattila.

“Ja taas ei räägi ma seksuaalsest erutusest, vaid konkreetselt erksusest. See on tunne, mis tõstab aktiivsuse taset. Näiteks paljud kunstnikud tunnevad sellist tunnet, olles tähelepanu keskpunktis.”

EELARVAMUSED JA KINNISIDEED LOOVAD KUJUTLUSPILTE

Seksikad autod on tihti erilised ja erinevad teistest autodest, igalühel neid ei ole. “Need on näiteks kabrioleti- või kupee-tüüpi autod. Sellise auto kaudu rõhutatakse identiteeti, et ma ei ole üks rahva hulgast. See tugevdab inimese olemasolu ja oluline olemise tunnet,” selgitab Mattila. See tundub jälle seksikas, eks.

Küsimus on ka meisse istutatud kujutlustes. Näiteks oleme õppinud, et universaalid on tavaliselt pereautod. Perega seoses meenuvad meile tavaliselt ohutus, lapsed, hobid, mähkmed, laen, unetus, majapidamistööd, hommikuhelbed – argipäev. Ja kahju küll, igapäevaelu ei ole kohutavalt seksikas.

“Seksikus on seotud kõige erilisega. Kõik, mis on väljaspool argipäeva, on teistmoodi, põnevam. Seksika auto vastandauto on tavaline auto. Sellega viiakse lapsed kooli ja trenni. Sellepärast pereauto ei ole seksikas. Me ei suuda kujutleda, et läheme perega romantilisele puhkusele,” selgitab Mattila.

Psühhoanalüütik tuletab siinkohal meelde, et loomulikult on igapäevaelus ka intiimsust, kuid küsimus on kujutluses. “Romantilise alatooniga puhkusele minnakse ikka kahekohalise kabrioletiga mitte mahtuniversaaliga.”

SEKSIKUS, MÜÜT, MIDA MEILE MÜÜAKSE RIDADE VAHELT

Mõned autod rõhuvad ihadele ridade vahel, teised mitte. Vähemalt ühe mitteteadusliku uuringu järgi on reklaam olnud edukas: BMW-d kujutatakse omadussõnadega “dünaamiline”, “kiire” ja “nauditav”. Need omadused seostuvad kõik seksuaalsusega. Ja pole siis ime, et just BMW valiti kohtingu lehekülje Elite Partner küsitluses seksikaimaks automargiks.

Sama uuringus valiti Škoda kõige ebaseksikamaks automargiks. Mattila ütleb, et selles saavad tšehhid küll ainult iseennast süüdistada, sest Škodat reklaamitakse sloganiga “Simply clever” (lihtsalt nutikas). Kui hea, kiire, dünaamiline auto ka poleks, on ta… lihtsalt nutikas.

“Lõppude lõpuks ei ole Škoda kellegi arvates seksikas auto. Ihaldusväärse sõiduki mõte ei ole minna punktist A punkti B. Sellise autoga nauditakse igat kilomeetrit ja kurvi. Mõistuspärane, et mitte öelda, lihtne pereauto ongi vastand seksikale autole, sest see rõhutab argipäeva.”

Siiski näib, et seksikus ei kuulu esimeste auto ostuargumentide nimistusse. Enamus Euroopa autojuhte lihtsalt ei hooli sellest, mida auto kohta öeldakse. Škoda Octavia on pikka aega olnud nii Eesti kui Soome automüügitabelites müüduim mudel. Mõistus võidab! Pistke oma paljad naised padja alla tagasi, lugupeetud reklaamiagentuurid.

SEKSIKUS – SEE ON JU KROOMITUD VÄLJALASKETORU. KAS TÕESTI?

Üleüldine kurtmine on, et autod on tänapäeval järjest rohkem üksteisele sarnased. Ka nende sõiduomadused on sarnased – head on nii Koreas, Tšehhias kui Saksamaal toodetud autod. Millisest seksikast disainist me siis üldse rääkida saame? Kas ainuüksi suur ja särav väljalasketoru teeb autost kuidagi ihaldatavama?

Juhani Mattila ei tõsta esile auto disaini selles mõttes, et näiteks mingid falloslikud sümbolid muudaks auto seksikas: küsimus ei ole auto seksapiilsuses vaid tundes, mille auto juhile ja vaatajatele tekitab. Seksikas auto on seega tunnetuslik suurus.

Näiteks vanu autosid armastav fotograaf Steven Edison rääkis hiljuti CNN-le, kuidas ta ei leia uutest “homogeensetest” autodest omapärast disaini ega seega ka seksikust. Vaid mõned tootjad teevad tema sõnul veel seksikaid autosid. Ta mainib CNN-le, näiteks Aston Martinit ja Jaguari ja konkreetselt disainer Ian Callumit, kes on paljud nendest (seksikatest) autodest disaininid.

Aston Martin on ilmselt parim näide sellest, kuidas auto imago saab teha seksikaks. See on James Bondi auto ja Bond toob esile kõik seksuaalsed ihad. Seega loob seksika kuvandi auto kogu olemus, mitte üksnes kroomitud väljalasketoru või sügavam küljevolt.

Soomekeelsete materjalide põhjal Marika Metsala. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

2 kommentaari
  1. blank

    Minu arust on geniaalseim visuaal, mis siiani tehtud kasutatud Aston Martini reklaam. “You know you’re not the first, but do you really care?” (Google aitab pildi leida). Täpselt naelapea pihta. Eriti selle artikkli kontekstis 🙂

    • blank

      Ohoo, väga hea vihje! Jätame meelde ja ehk tulevikus leiab ka kasutust. See on andnud ainest paljudele reklaamiloojatele midagi sarnast välja mõelda – kui ise ei oska, kopeeri, see on üks võimalus silma paista. Eks näeme, kaua see pidu seksikate eksponeerimisega veel kestab…

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.