Teisipäev, 23. aprill 2024
Küsitlusfirma Norstati uuringust selgub, et kohtingurakendus asendab üha edukamalt baaritutvusi ja diskosaale. Enamus paaritumisäppidest on lihtsalt häkitavad ning saatja intiimsed sõnumid võivad jõuda võõraste käte.

Küsitlusfirma Norstat oktoobris läbiviidud küsitlusest selgub, et noorte seas on interneti teel romantiliste suhete loomine kui ka lõpetamine väga populaarne. Tele2 tarbijkäitumise uuringust selgub, et kolmandik 16–34-aastastest on kasutanud paarilise leidmiseks kohtingurakendusi.

KEERULISI SUHTEID ON INTERNETIS LIHTSAM LAHATA

59% kõigist uuringule vastanutest ütles, et eelistab pidevalt või vahetevahel ka oma lähedastega päris elus rääkimisele interneti teel suhtlemist. Nii on mugavam ja riskivabam. Tõenäoliselt just seetõttu väheneb Eestis klubide-baaride külastatavus ja käive.

Uuringu kohaselt on 36 protsenti 16–24-aastastest oma kaaslase jätnud maha telefonikõne või sõnumi teel. 25–34-aastastest oli seda teinud 26 protsenti.

Küsitlus näitas, et isiklikeks toiminguteks eelistavad otsesuhtlusele telefoni või arvutit rohkem naised ja vene keelt kõnelevad inimesed. Naljaga pooleks võib öelda, et kõige rohkem tuleb karta sõnumit vene naiselt.

KOHTINGURAKENDUS KOGUB SALAJA INFOT

Kohtingurakendus on tore küll, aga mündil on ka teine pool – paaritumisäpid nagu Tinder, Bumble ja Mamba koguvad kasutajate kohta salaja informatsiooni, mis on suhteliselt kergesti võõraste poolt häkitav.

Suhtlusäpid näevad kasutaja füüsilist asukohta ning näiteks Facebooki käitumist, mis räägib inimese kohta juba väga palju. Firmad kauplevad omavahel selle infoga, et paremini reklaami müüa.

Küberturvafirma Kaspersky testis hiljuti populaarsemate suhtlusäppide turvalisust ning leidis, et need on väga lihtsalt häkitavad. Võõrad võivad näha näiteks kasutaja konkreetset asukohta, milliseid sõnumeid on vahetatud ja sisuliselt kõike, mida äpp on telefoni salvestanud.

Test näitas, et info on tihti viletsalt turvatud või üldse krüpteerimata ja mõne äpiga said tarkvaraeksperdid saata lihtsalt inimeste nimel ka libasõnumeid.Turvariski vähendab avaliku WiFi-võrgu asemel VPN võrguühenduse ning ka telefonis viirusetõrje kasutamine.

Tele2 tellimusel valminud uuringu osales 500 eri vanuses noort, kes vastasid küsimustele, kuidas igapäevaselt kohtingurakendus neile abiks on teiste inimestega suhtlemisel.

Allikas: Tele2. Kaanepilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN