Laupäev, 15. juuni 2024
Kantar Emori aprillis läbi viidud Car Brand Health seireuuringust selgub, et Balti riikides on ostuhuviliste esimeseks eelistuseks hübriidajamiga sõiduauto. Leedulastest koguni 18% on seda meelt, et nende järgmine auto on elektriline. Eestlased-lätlased passivad.
Graafik: Kantar Emor, Triinu Ojala

Kõigis kolmes Balti riigis on järgmise uue sõiduauto valikul tõusnud hübriidajamiga sõiduautod esiritta, selgus Kantar Emori seireuuringust „Car Brand Health“. Eestis ning Leedus eelistaks hübriidajamiga autot koguni 32% uue auto ostjaist.

Kantar Emori juhtekspert Triinu Ojala tõdeb, et Eestis on hübriidi eelistus juba võrdsustunud bensiinimootoriga, jättes diiselmootorile 23% ja gaasimootorile 9% ostuhuvilistest, elektriautost unistab 5% ostjaist.

“Aga Leedu on teinud riiklike meetmete toel märksa jõulisema sammu keskkonnasõbralike kütuseliikide poole – bensiini- ja diiselmootorid jäävad kaugemale hübriidi selja taha ning elektriautole mõtlejate osakaal on koguni 18 protsenti,” viitab juhtekspert leedulaste uuendusmeelsusele.

Lätis on ainsana jäänud eelistuseks diislikütust tarbiv sõiduauto (30%), bensiini (28%), hübriidajami (27%) ees, elektriautod on sealgi võrreldes Eestiga populaarsemad – 8% kaaluks tulevikus selle ostu.

Elektriauto ostuvalmidus kolmes Balti riigis:

  • Eesti – 5%
  • Läti – 8%
  • Leedu – 18%
Unistuste hübriid on… Toyota!

Hübriidivaimustusega käsikäes on kindlaim positsioon potentsiaalses ostukorvis Toyotal. Eestis eelistaks selle margi sõiduautot 16% ostjatest. Margiesindust külastaks kohapeal või virtuaalselt lausa 40% autohuvilistest.

Kuid pea samale tasemele on jõudnud eestimaalaste hulgas Škoda populaarsus, huvi selle vastu on nüüdseks möödunud Volkswagenist.

Märkimisväärse tõusu ostuhuvi edetabelis on teinud Kia, rõõmustada võivad Mazda ning Peugeot’ esindajad ja esmaklassimarkidest on suurima hüppe teinud Volvo, jõudes kohe Audi kannule.

Ostjad on ootamatult lojaalsed

Automüügisektori kohal hõljuvad tumedad kriisijärgsed pilved veel tükk aega ja sellest olukorrast välja tulemise eelised on kahtlemata neil brändidel, millel on tugev mainepagas ja mida inimesed usaldavad. 

Lisaks usaldusele peab bränd jutustama oma lugu ning kõnetama olemasolevaid ja tulevasi kliente väärtustega mis inimestele korda lähevad: keskkonnasõbralikkus on kahtlemata üks järjest tähtsustuv argument, vastavalt, kuidas kasvab keskkonnateadlikkus ühiskonnas. 

Triinu Ojala hinnangul on võrreldes varasemate uuringutega kasvanud nende hulk, kes plaanivad uue auto ostu pigem paari-kolme aasta pärast.

Tänavu või ka tuleval aastal plaanib autovahetust ligi kolmandik uuringu sihtrühmast, sh need, kes sõidavad ka praegu suhteliselt uue, kuni 7 a vanuse sõidukiga.

Keskmiselt plaanib oma senisele automargile truuks jääda 71% Eestis küsitletuist. Hoiakuline margitruudus oli seekord suurim Audi, Hyundai, Škoda, Volvo ja Mercedes-Benzi omanike seas.

Ojala sõnul lähtuvad Eesti autoostjad üldiselt pragmaatilisematest väärtustest nagu kvaliteet ja vastupidavus ja muidugi ka hinnatasemest – mitte absoluutväärtusena, vaid kas kaup on oma hinda väärt.

Ta lisas:„Just nendele ootustele vastamine tagab liidrikoha – Toyota on Eesti inimeste silmis jätkuvalt esikohal kvaliteedi osas, Škoda juhib aga hinnale ja ülalpidamiskuludele antud hinnangute edetabelit.”

Mõlemad brändid troonivad ka esinduste võrgule antud hinnangutes. Nii Toyotale kui ka Škodale on põnevate uudismudelite lisandumine vaid kasuks tulnud. Sama on positiivses võtmes märgatud ka Peugeot’ ja Kia puhul.

Car Brand Health automarkide tuntuse ja maine seireuuringut on Kantar Emor korraldanud Balti riikides aastast 2005.

Tänavu küsitleti interneti teel 2100 kuni 7-aastase auto omanikku või uue auto ostu huvilist, kes otsustavad ise uue auto margivaliku üle. Küsitlus toimus aprillis.

Allikas: Kantar Emor

, kaanepilt Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN