Kevadel pole vaid loodus see, mis tärkab – Ifo majandusinstituudi poolt tehtud küsitlusest selgub, et tärkamas on ka Saksa autotööstus.
Et alltoodud numbreid paremini mõista, tuleb kiirelt lahti seletada Ifo metoodika. Iga kuu korraldatavas uuringus osaleb umbes 7000 inimest eri tööstustest ja tootmisharudest, sealhulgas autotööstusest. Neilt inimestelt palutakse hinnangut nii sellele, kuidas äri hetkel sujub, kui ka järgneva kuue kuu edukusele. Variante on mõlemale küsimusele vastates kolm. Lisaks arvutatakse nende kahe küsimuse tulemi põhjal üldine ärikliima indeks.
Ärikliima indeks kajastab “kääre” positiivsete ja negatiivsete vastuste osakaalu vahel. Uuringu alguspunktiks ning alusväärtuseks “100” loetakse 2005. aasta jaanuari osakaalude jaotumist. Sealt edasi on iga kuu tulemust uuendatud ja see näitab põhimõtteliselt tööstuse optimismi või pessimismi hetke äritulemuste alusel. Näiteks veebruari näitaja oli 92,7 ning nüüd on see tõusnud 96,6 peale.
Kui täna avaldatud märtsi tulemustel põhinevatest vastustest isoleerida autotööstus, on näha selget tõusu. “Kevad on saabunud ka autotööstuses,” sõnas Klaus Wohlrabe, Ifo küsitluste osakonna juhataja. Üles on läinud nii tellimuste hulk kui tootmismahud ning sellest tulenevalt kajastub positiivsus ka inimeste vastustes.
Kui veebruari vastuste põhjal kukkus autotööstuse ärikliima indeks -0,4 palli, siis märts näitab tõusu tervelt 7,9 võrra positiivsete vastuste kasuks.
Samas pole autotööstuse juhtfiguurid ise nii optimistlikud – nende ootused edule olid veebruaris tõusnud 37,2 palli, kuid tõus veebruarist märtsi oli vaid 19,1. Uuringut saab lähemalt vaadata sellel lausel klikkides.
Autotööstuse tärkamist on märgata ka Ühendkuningriigis, kus märtsis kasvas uute autode müük 11,5%. Siiski jääb see tervelt 37% alla 2010-2019 aasta märtsikuise automüügi keskmise, kuid arvestades praegust situatsiooni ja suletud müügisalonge, on tõus siiski kõnekas.
Foto: Audi