Reede, 12. aprill 2024
Soome liikluskindlustuskeskuse statistika näitab, et e-auto avariisse sattumise risk on kõrge ja remont kallis. Kuna elektriautodega sõidetakse peamiselt linnas ja kasutatakse intensiivselt, on järeldus loogiline.

Soome liikluskindlustuskeskuse LVK (Liikennevakuutuskeskus) andmetel on e-autode õnnetusjuhtumite väljamaksed keskmisest umbes kaks korda suuremad. Remondikulud on suuremad ja risk õnnetusse saatuda samuti.

Uuringu viis läbi Gaia Consulting Oy, arvesse võeti lisaks Soomet puudutavale statistikale ka Rootsi, Norra ning USA andmed.

Ostuhind kõrge ja remont kallis

LVK kogutud andmetel on suurte, võimsate ja kallite elektriautode remont kulukas. Kuna nooblite elektriautode valik on viimastel aastatel kasvanud, lisaks Tesla Model S-le on ka Model X, samuti Jaguar I-Pace, Audi e-tron jt. müügile jõudnud, annavad need statistikas ka tooni.

Uuringu kohaselt on e-autode remont ligemale 1,5 korda kallim kui tavaautodel. Elektriautode taastusremont nõuab spetsiaaloskusi ja -tehnikat.

Kui aga kindlustus peaks avariilise e-auto välja ostma, on see samuti tavaautodega võrreldes oluliselt kallim. Norra andmetel on e-autode korvamine tavaautodega võrreldes 2,5 korda kallim. Samas pärsib varuosadeks müüki üsna vähene nõudlus.

2019. aasta lõpu seisuga on Soomes registreeritud ligemale 4400 täiselektrilist autot. Umbes pooled neist ehk 2000 on Teslad ja ligi 1000 Nissan Leafi. Kaks kolmandikku Tesladest moodustavad Model S ja Model X.

E-autod satuvad sagedamini avariidesse

LVK statistika kohaselt on e-autode õnnetuste sagedus 1,5 korda suurem kui tavaautodel ja õnnetusse sattumise risk umbkaudu 1,8-kordne. Samas ei erine pistikuhübriidide vastavad andmed üldisest keskmisest kuigivõrd.

Rahvusvahelise kindlustusfirma AXA andmetel põhjustavad elektriautod luksusautode nin -maasturite klassis 40% sagedamini liiklusõnnetusi kui tavaautod.

Väikeautode puhul sellist erinevust ei esine. Sama fakti on kinnitanud Ameerika Ühendriikide liikluskindlustuskeskuse HLDI 2016. aasta raport.

Norras, kus Tesla on jätkuvalt enim ostetud elektriauto, on viimastel aastatel e-autode põhjustatud liiklusõnnetuste sagedus 14 protsenti, teistel autodel 10, erinevus kogu õnnetuste sageduses 38 protsenti.

E-auto on salakavalalt hääletu

Elektriautod toovad kaasa ka uutmoodi ohuolukorrad ratturite ja jalakäijatega, kes lähenevat autot lihtsalt ei kuule. EL uus regulatsioon nõuab uute e-autode puhul “hääle” külgepanemist, et vähendada ettevaatamatuse tõttu toimuvaid avariisid.

Veel üks nüanss, mis puudutab autojuhi suhet oma elektrilise sõidukiga: hääletu e-auto roolis on kerge tekkima petlik turvatunne, sest kiirendus on võimas ja pidurdus samuti.

Kui siia lisada ka poolautonoomsete juhiabifunktsioonide olemasolu, võib end kõikvõimsana tundev juht ohuolukordi üsna vääriti hinnata.

Eestis on kindlustamine normaalse hinnaga

Vaatasime huvi pärast, millist liikluskindlustuse hinda pakuvad kindlustused Audi e-tronile, Nissan Leafile ja tavalisele uue generatsiooni Nissan Jukele. Kaskokindlustuse hinnavõrdluseks on vaja rohkem andmeid, mida meil paraku pole.

Kohustusliku liikluskindlususe hind ei erine LKF kalkulaatori põhjal kuigivõrd, kuigi pakkumisi on erinevaid, sõltub hind konkreetsest pakkujast, mitte mootoritüübist.

Ka Eesti avariistatistikas ei anna nooblid e-autod tooni, aga see on ka loogiline: Eestis on elektriautode osakaal väike, lõviosa moodustavad jätkuvalt kunagised “aimaivõid” ja Nissan Leafid, mis nagu ülal öeldud, ei ole avariialtid.

Võimalik, et olukord muutub tasapisi ka meil, aga sinnamaani koondub LKF tähelepanu taksodele, mis põhjustavad eri avariisid kordi sagedamini kui tavakasutuses sõiduautod.

Allikas: LVK, LKF

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN