Teisipäev, 10. detsember 2024
Jagame kuus sammu auto lumest puhastamiseks ning peotäie sõidunippe pealekauba. Korralik lumest puhastamine nõuab õigeid töövahendeid ja võtab aega 10-15 minutit. Hakkame pihta!

Tali ei jäänud seegi kord taeva, kuigi ilmateenistus lubab seekord lumiseid olusid vaid nädalaks. Ent niipea kui tuleb lumi, ilmuvad liiklusse ka lumemütsiga või “tankiavadega” autod, millega korralik kodanik ohutut distantsi hoiab.

Eriti hull on olukord siis, kui tuiskab või sajab lund ja jäidet – tänaval liiguvad sõidukid, mille vaateväli on puhastamata. Tulemuseks on mõttetud avariid.

Et ennast ja teisi liiklejaid oma laiskuse ja hoolimatusega mitte ohtu seada, tulebki end kokku võtta ja sõiduk iga kord lumest puhtaks teha. Panime kirja kuus sammu auto lumest puhastamiseks.

https://www.youtube.com/watch?v=dx-8Rjz5NwQ

[dropcap]JÄTA MEELDE![/dropcap]Lume rookimine ei võta kaua aega, aega võtab oma suhtumise muutmine. Puhas auto on sinu liikluskultuurse käitumise visiitkaart ja väljendab hoolivat suhtumist nii endasse kui kaasliiklejatesse.

Vajalikud töövahendid

Pehme hari (silikoonist harjastega ergonoomiline hari koos selle tagaosas oleva kaabitsaga on kestev ega kahjusta auto kere- ja klaasipindu), aknakaabits, kuiv “nahk” või pehmest mikrofliisist niiskust imav lapp, kindad. Talvel tasub auto korralikuks puhastamiseks võtta kuni 15 minutit lisaaega.

Auto lumest puhastamise nipid

Esimene samm

Kui auto on seisnud lageda taeva all ja on kaetud lume ja jääga, toimi nii: puhasta labidaga auto ümbrus, vabasta juurdepääsuteed ja väljasõiduala; puhasta harjaga juhiukse kohale jääv katuseala, külgmine ukseala, seejärel sisene autosse, käivita auto ja lükka sisse esi-ja tagaklaasi ning küljepeeglite soojendus.

Enne sisenemist koputa jalad lumest puhtaks, aga mitte mingil juhul vastu küljekarpi vaid istudes jalgu veidi ülespoole tõstes neid vastamisi lüües. 

Teine samm

Kui sõiduk on käivitunud, sulge auto uks korralikult väljastpoolt ja lükka harjaga üleliigne lumi  k o g u  autolt maha. Alusta katuseosast, lükates lund sealt alla; edasi puhasta auto küljed ja tagaaken, tee rattakoopad ja rattarummud lumest puhtaks, lükka puhtaks kapotikaas (auto esiots) – kui ninaosa on korralikult puhastamata, saad sa seal peal oleva lumega esimese asjana sõidu ajal piltlikult lumega vastu vahtimist.

Kolmas samm

Kui lumi kogu autokerelt korralikult maha lükatud, asu esiakna kallale: lükka lumi harjaga hoolikalt maha, võta taskust jääkaabits ja puhasta kogu aknaala korralikult.

Käi kaabitsaga üle ka tagumised küljeaknad ja tagaaken. Klopi kojamehed lumest ja jääst puhtaks. Veendu, et kojameeste “harjad” on terved, vaheta kulunud kojamehed esimesel võimalusel uute vastu. Puhasta esi-ja tagatuled, vajadusel neid “nahaga” üle kuivatades.

Auto tagaklaasi ja tagumiste küljeakende puhastus ei ole kohustuslik, aga on tungivalt soovituslik. Esiklaas, esimesed küljeaknad ja küljepeeglid peavad olema nii lumest kui jääst alati puhtad. Numbrimärgid peavad olema nähtavad ükskõik, milliste ilmastiku-ja teeoludega.

Hoia jääkaabitsat külmakraadidega alati taskus, et see oleks käepärast ja soe. Parimad on silikoonist kaabitsad, aga hädast aitab välja näiteks ka plastikust parkimiskell.

Hoia kaabitsat samas taskus, kus hoiad silikoonpulka (-õli) ja lukuõli tihendite ja külmunud lukkude jaoks. Üks tasku, kolm hädavajalikku talvist abilist.

Neljas samm

Kontrolli üle, et küljepeeglid on õiges asendis ning tagatud on korralik väljavaade igas suunas, kui ei, säti need paika. Puhasta lumest tahavaatekaamera ja gabariidiandurid, kui need autol on. Soovitav on andurite vaateväli õrna lapiga ka kuivatada.

Liikluseeskirja reeglite järgi ei pea tagaaken olema täiesti läbipaistev, aga peeglid peavad olema puhtad ja õieti suunatud, et  autost oleks turvaline väljavaade.

Seadusega ei ole reguleeritud kui palju tagumine aken peab läbi paistma, aga kui see seal juba olemas on; ja on olemas ka tahavaatepeegel, siis liiklusturvalisust ja paremat nähtavust need igatahes lisavad.

Viies samm

Istu autosse, kopsi jalad lumest puhtaks, reguleeri kabiinioojendused ja istme- ning roolisoojendus (kui on). Kontrolli üle kõikide tulede – päeva-, lähi-, kaug-, parktulede ja suunatulede korrasolek. Kinnita turvavöö ja sõida mõnuga!

Korras tuled on sinu ja kaasliiklejate elukindlustus. Kui oled teistele nähtav, hoiad ära mõttetud õnnetusjuhtumid.

Talvise auto puhastamise juures ei tohi kunagi unustada tulede puhastamist! Hoia salongis alati valmis lapp, et vajadusel tuled ka sõidu jooksul üle puhastada.

Auto lumest puhastamise nipid

Sõidunipid
  • Hoia sees auto tagaklaasisoojendust ja kui on, siis lülita aeg-ajalt sisse ka esiklaasi soojendusvõrk. Lumi ei “mätsi” sel juhul külma akent ja kojameestega on võimalik see klaasilt eemaldada.
  • Pikemat teekonda läbides, peata vahepeal sõiduk ja lükka aknad, auto tagumine osa ja numbrimärk lumest puhtaks, kiirel sõidul muutuvad sõiduki tagumine osa ja tihti ka tagaaken lumiseks.

Sellise sõiduki seest ei näe välja ega väljast sisse. Piiratud vaateväljaga sõitmine võib kaasa tuua raske avarii.

Auto numbrimärk peab olema loetav igal ajal! Tihedas lumesajus ja tuisus tuleb aeg-ajalt turvaliselt peatuda, et numbrimärkide loetavust kontrollida.

  • Teel peatudes jälgi, et sa ei takista liiklust ja oleksid kaasliiklejatele nähtav. Lülita sisse ohutuled ja pane väljudes selga helkurvest. Helkurvest peaks seljas olema kõigil reisijatel, kes sõidukist väljuvad.
  • Teekonna planeerimisel eelista suuremaid teid, sest need on tõenäolisemalt lumest puhastatud ja seega liiklemiseks ohutumad.
Kuues samm

Sihtkohta jõudes pargi auto võimalusel varju alla või parkimismajja. Lükka sõidukilt liigne lumi, klopi kojamehed ja puhasta aknad – nii väldid jääkirme tekkimist klaasidele. Kojamehi üles ära tõsta, nende mehhanism väsib!

Eriti hoolsad autoomanikud käivad aknad ja tuled niiskust imava lapiga üle, et niiskus ei külmuks klaasil läbistamatuks jääkirmeks. Tõsi, kui järgid soovitust ja sul on jääkaabits alati taskus, saad sa klaasi alati puhtaks teha.

https://youtu.be/IbHZBumGYxw

Miks me sellest ikka ja jälle räägime?

Mõnikord tundub taoline lihtsate põhitõdede üle korrutamine ning lihtsaks rääkimine nagu viibutaks lasteaiakasvataja näpuga ja tuleks tutistama.

Aga vaatame peeglisse – kui paljud meist siis tegelikult oma elu, kaasliiklejaid ja sõiduvahendit nii palju hindavad, et võtavad  i g a  päev talvel aega autot korralikult puhastada?

Aus vastus: meid on liiga vähe. Õnneks saab suhtumist parandada. Mõnusat liiklemist lumesajus! Ei jäänud talv seegi kord taevasse.

Kasutatud materjalid: Trafi.fi, liiklus.ee. Tekst: Janika Kurušev, Ylle Tampere

Meedia: Statoil, Fiskars. Pildid: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.