Laupäev, 31. august 2024
Soomes oma hea hinna ja kvaliteedi suhte ning suurepäraste digilahenduste poolest tuntud POP Vakuutus koondas nelja aasta andmed ühtseks uuringuks ning tõi välja asulad, kus on suurem tõenäosus langeda autovarguse ohvriks. Rahulikult ei saa magada ka vanema auto omanikud, sest kaubaks läheb peaaegu kõik, mida saab sõidukil küljest kangutada.

Sõidukivargused sagenevad kevadel ja suvel, ja pole ka ime – iga hetk võib tulla tunne, et küll nüüd sõidaks, kuid mõni vajalik jubin on puudu või pole autot käepärast…

Nali naljaks – meile võib ju tunduda, et soomlased on nii seaduskuulekad, et kui nende liikluspolitsei peaks ainult kiiruseületamiste toel palku maksma, tabaks neid nälg – kindlustusfirma POP Vakuutus pidas vajalikuks uurida järele, millistes linnades ja külades on kõige täenäolisem autovaraste huviorbiiti jääda.

Helsingi kesklinnas võib õhtul üsna rahuliku südamega magama minna: kellel on auto, sel on see tõenäoliselt tõkkepuu taha või parkimismajja pandud või eelistatakse kasutada lühirenti, kuna kesklinnas auto pidamine ei ole odav lõbu. Suur-Helsingi äärelinnades elu aga käib.

Vargaparadiis Kerava

Uusimaa väikelinn Kerava, mis ametlikult sai linna õigused alles 1970. aastal, on uuringu põhjal kujunenud läbi aastate Soome autovaraste Mekaks ja autoomanike õudusunenäoks. Kindlustusfirma sõnul on Keraval toimuv lausa anomaalne, head selgitust aga, miks just seal vargusi nii palju on, ei ole.

Selgust asjasse pruugib tuua Helsingi satelliitlinnade elanikkonna statistika: viimastel aastetel on just Kerava olnud KUUMA valdade esirinnas sisserännanute meeliskonaha. Sisserändajate osakaal on tõusnud 14%ni ja on statistiliselt ligilähedane Helsingile.

Aastatel 2020–23 on Keraval autovargusi olnud rohkem kui näiteks statistikas võrdluseks võetud Jyväskylä linnas. Kerava rahvaarv oli 2023. aasta lõpus ligikaudu 38 000 inimest ning Jyväskyläs 150 000.

“Kerava numbrid on päris metsikud, kui võrrelda sellega, et Kerava on rahvaarvult Jyväskyläst ligi neli korda väiksem linn,” arvab POP kindlustuse kahjuteeninduse operatiivjuht Tommi Lehmusvirta.

Võrdlusest selgus ka, et Keraval on oma suurusele vaatamata olnud teiste suurlinnade keskmisega võrreldes üle kahe korra rohkem varguskahju.

Espoos ja Tamperes hinnatakse kahjude suurust pigem keskmiseks, Helsingis ja Vantaal seevastu hinnatakse varguskahjusid ligikaudu 40% suuremaks kui teistes linnades. Põhjuseks võib olla uuem autopark.

Turus jäta või uksed lahti

Turu linna elanikud on üleüldiselt rahuolevad ja käesolev uuring lisab kulbiga õnne juurde, sest autoomaniku ööuni on hea. Statistika näitab, et aastatel 2020-2023 on Turust kõige vähem autosid või nende osi pätsatud.

“Turus on vargusi olnud teiste uuringus osalenud linnadega võrreldes keskmiselt ligi poole vähem. Näiteks Helsingis on vargusi olnud kuni kolm korda rohkem kui Turus, kui võrrelda suhtarve  Ning kui vaadata Turu numbreid pealinna piirkonnaga võrdluses, on ka umbes poole vähem vargusi,” räägib Lehmusvirta.

Autouksi ei tasu muidugi ka Turus lahti jätta, sest mine hullu tea – loeb seda lugu mõni pikanäpumees, saab inspiratsiooni ja ongi kuri karjas.

Vanemad autod on hea kraam

Uuringus on eraldi keskendutud vanematele autodele – nende puhul läheb loosi üks konkreetne vidin ja see on muidugi katalüüsineutralisaator. Heitgaaside mõju vähendamiseks kasutatakse katalüsaatormuundurites tavaliselt väärismetalle: plaatina, pallaadiumi või roodiumi. Neid leidub katalüsaatoris piisavalt, et pikad näpud sügelema hakkaksid – ja vanade autode seadmetes rohkem kui uute omades. Sinna see ööuni läks.

Katalüsaatori vargus toob kaasa korralikud kahjustused, mis tähendab, et ohvril tuleb kogu pull kuhjaga kinni maksta, rääkimata sellest, et mõneks ajaks on ta soovimatult jalamees.

Katalüsaatorid pakuvad autovarastele huvi nendes sisalduva väärismetalli tõttu, mida on vanemates autodes sageli rohkem kui uutes autode katalüsaatorites, ütleb Lehmusvirta.

Paar nippi, kuidas vargusi ennetada

Päris puhtaks platsi autovarastest ei saa, kuid POP Vakuutus jagab lahkesti paar lihtsat näpunäidet, kuidas oma Plekk-Liisu varastele ebaatraktiivsemaks muuta.

  • Lukustage alati auto uksed.
  • Parkige võimalikult hästi nähtavas ja valgustatud kohas, kui valvekaameratega varustatud garaažis parkimine pole võimalik.
  • Ärge jätke autosse midagi väärtuslikku.
  • Lukustuspoldid võivad takistada rehvide ja velgede vargust.
  • Vanemate autode puhul võite proovida katalüsaatorit kaitsta eraldi kilbiga.

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.