Soomlased on mures oma teedevõrgu kehva olukorra pärast: kuuendat korda tehtud esiklaasi – uuring näitas, et täkse on tänavu mullusest taas rohkem. Ligi 40%-l kontrollitud sõidukitest olid esiklaasid täksitud.
Üks teede olukorra käega katsutavaid ja silmaga nähtavaid hindamiskriteeriume on täksitud esiklaasid: mida rohkem on vigastusi, seda viletsamad teed. Vähemalt arvavad seda soomlased.
2023. aastal viisid Soome Autotööstuse Liit, Traficom, Saint-Gobain, Avariiteabeinstituut jt. asjaomased läbi küllalt mastaapse uuringu, kus võeti ette 2145 sõiduauto esiklaasid ja hinnati nende seisukorda põhjalikult.
Tulemuste põhjal järeldavad uuringu läbiviijad, et Soome teede tervis on kiiresti halvenemas: võrreldes mullu kogutud andmetega on pihta saanud viie protsendipunkti võrra esiklaase.
Lagunev ja pudisev asfalt lendab rataste alt igale poole: kiviga oli pihta saanud lausa 37.7% esiklaasidest, mis uurijate tähelepanu pälvisid. Mõranenud esiklaase oli 13, 2% ja kulunud klaase 8,4%.
Tuuleklaasi kahjustavad nii lenduv killustik, asfaldipuru kui ka õhku paiskuv liivatolm. Kui juhtub et kojamehed samal ajal oma tööd teevad, kisuvad need terakesed kaasa ja tõmbavad üle klaasi koledaid kriipse.
Kahjustatud või vähenenud nähtavusega tuuleklaas on otsene liiklusoht, esimesel võimalusel tuleb see korda teha. Kui väikese täkke saab korda esiklaasi vahetamata, siis kriimustunud või mõrane klaas tuleb asendada uuega.
Samalaadset uuringut pole nii suurejooneliselt Eestis tehtud, kuid põhjanaabrite kokkuvõttest piisab: kui teed on kehvas seisus, annab see peagi tunda sõidukite tuuleklaasidel.
Kahjustumise ohu vähendamiseks tasuks jälgida piirkiirust ja hoida eelsõitjaga distantsi. Vastassuunast suure kiirusega läheneva sõiduki puhul tasub võimalusel tõmmata tee serva poole, et vältida klaasikahjusid.
Allikas: Autoliitto, kaanepilt: Pixabay.