Kolmapäev, 25. detsember 2024
Värske sõiduharjumuste uuringu kohaselt kontrollib seitse autojuhti kümnest enne sügistalvist hooaega oma talverehvide mustri sügavust, samas vähesed hoolitsevad pimedal ajal parema nähtavuse eest – vaid kolmandik puhastab tuuleklaasi mõlemalt poolt ning veerand vahetab ära auto kojamehed.

Uuringu küsimusi koostada aidanud liikluseksperdi ja OÜ Autosõit juhatuse esimehe Indrek Madari sõnul on tervitatav, et enamus inimesi – uuringu kohaselt 69% – vaatab enne rehvivahetust üle oma talverehvide mustri sügavuse.

“Tänaseks on loodetavasti kõik autojuhid oma sõidukitel rehvid juba vahetanud, seda mitte pelgalt liiklusseadusest tulenevast kohustusest, vaid ka ilma- ja teeolusid arvestades – kõikjal Eestis valitsevad talvised liiklusolud ja sõita võib ainult talverehvidega,” rääkis Madar.

Autosõit OÜ uued õppesõiduautod
Indrek Madar, OÜ Autosõit

“Rehvide puhul on oluline veel ka asjaolu, et kui nad on ebaühtlaselt kulunud, siis parema mustriga rehvid peavad asetsema tagasillal sõltumata vedavast sillast – parem muster annab parema haarduvuse ja väldib külglibisemise tekkimist. Külglibisemisele järgneb külgkokkupõrke oht ja sõiduki külg pakub reisijatele vähem kaitset kui esi- või tagaosa.”

Kui rehvimustri jälgimine on autojuhtidele pigem juba harjumuspärane, siis küsitlus tõi teisalt välja, et vähem tähelepanu pööratakse parima võimaliku nähtavuse saavutamisele aastaajal, mil päevavalgust napib.

“Ajaga tekib ikka auto esiklaasile mustust, sh ka seestpoolt. Arvestades, et eelolevatel kuudel teeme väga palju oma igapäevasõite hämaras või suisa pimedas, on äärmiselt oluline esiklaas, aga ka küljeaknad ning tagaklaas mõlemalt poolt puhastada,” rääkis Madar. “Ka kojameeste eluiga pole igavene ning kindlasti tuleks talve eel panna autole uued kojamehed, kuna see parandab märgades oludes nähtavust.”

Indrek Madari sõnul võiksid need ettevaatusabinõud kuuluda iga autojuhi harjumustesse, kuna liiklusõnnetuste ohu vältimisel on oluline nii auto tehniline korrasolek, sh piisava ehk vähemalt 4-millimeetrise mustriga talverehvide olemasolu, kui ka võimalikult hea nähtavus.

Uuringu tellinud Saku Õlletehase juhatuse liikme Jaan Härmsi sõnul näitavad autojuhtide vastused, et liiklusohutuse vallas on osalt teadlikkus kõrge, kuid teisalt vajavad mitmedki tõed üle kordamist. Samuti näitab tagasiside Saku Õlletehase töötajatelt, kes läbivad igapäevaselt Eestimaa teedel sadu kilomeetreid, et paljud autojuhid ei arvesta kas mugavusest või piiratud oskustest tingitult tihtipeale talviste teeolude saabumisega piisavalt.

“Kõik ametiautoga töötajad läbivad regulaarselt koolitusi, kus tuletatakse meelde ohutu liiklemise põhitõed, sh talvistes oludes,” rääkis Härms. “Samas näeme igapäevaselt teedel sõites, kuidas vastutuleval autol on esiklaasil lume alt näha vaid kojamehe poolt puhtaks pühitud ala või klaasid härmas – loomulikult kasvatab see märkimisväärselt õnnetusse sattumise ohtu, kuna juhi nähtavus on sedavõrd piiratud.”

Nii Jaan Härms kui Indrek Madar avaldasid lootust, et ohutu liiklemise põhitõdedele meelde tuletamine aitab parandada meie üldist liikluspilti ning koos teadlikkuse kasvuga paraneb ka liiklusohutus.

Autosõiduharjumusi puudutava küsitluse viis läbi uuringufirma Norstat 26. septembrist 5. oktoobrini. Küsitluses osales kokku 1001 inimest vanuses 18-74.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.