Reede, 22. november 2024
Jaapani valitsus kinnitas reedel kahtlused – Jaapan kavatseb järgmise 15 aasta jooksul ainult sisepõlemismootoriga autodest loobuda.

See on osa plaanist viia aastaks 2050 riigi kumulatiivne süsinikuheide nulli ja tuua iga-aastaselt sisse 1,65 triljonit eurot erinevate “roheliste tehnoloogiate” toel.

Jaapani peaminister Yoshihide Suga teavitas avalikkust sellest plaanist oktoobris ning põhiosa sellest on “rohelise kasvu strateegia” ehk uutesse tehnoloogiatesse, näiteks vesinikku panustamine.

Jaapan on üks maailma suurimaid sõiduautode tootjaid – nii koduturule kui ekspordiks. Koroonapandeemia tõttu on kõik löögi all, kuid uutesse tehnoloogiatesse panustamise toel plaanitakse majandus taaskäivitada. Lisaks soovib Jaapan püsida tempos EL ja Hiina ambitsioonikate emissioonivähendusplaanidega.

Tōkyō ülikooli professor Yukari Takamura sõnas, et valitsus on aastaks 2050 seadnud väga ambitsioonikad eesmärgid.

“Seades selged sihid ja strateegia, on see saavutatav. Rohelise kasvu poole suunamiseks tuleb firmadele pakkuda erinevaid toetusi, et neil oleks põhjust ka ise uutesse tehnoloogiatesse investeerida,” ütles Takamura.

Valitsus plaanib firmadele pakkuda maksutagastusi ja toetusi – aastaks 2030 on plaanis selleks eraldada üle 700 miljardi euro, aastaks 2050 juba pea 1,5 miljardit. Tagasi plaanitakse see teenida peaasjalikult uute tehnoloogiate ekspordiga.

2030ndate keskpaigaks on plaanis lõpetada ainult sisepõlemismootoriga autode müük ning üle minna hübriid-, elektri- ja vesinikuautodele. Et elektrisõidukite levikut kiirendada, on valitsus seadnud sihiks aastaks 2030 akude maksumust kaks korda vähendada ja saavutada hinnaks 79€ kWh kohta.

Lisaks on plaanis kasvatada vesiniku tarbimist nii transpordisektoris kui elektri tootmiseks – 3 miljonit tonni aastaks 2030, 20 miljonit tonni aastaks 2050. Võrdluseks – 2017 oli vesiniku tarbimine Jaapanis 200 tonni ringis.

Lisaks plaanitakse aastaks 2040 rajada ookeanile vähemalt 45 gigavati jagu tuulegeneraatoreid. See on osa plaanist vähendada Jaapani sõltuvust tuumaenergiast – hetkel moodustab taastuvenergia riigi elektritoodangust vähem kui 20%, kuid aastaks 2050 peaks see moodustama vähemalt 50%.

Foto: Toyota

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.