Neljapäev, 28. märts 2024
Happy Earth Overshootday! Head üleilmse ületarbimise päeva! Sel aastal tähistame seda juba 28. juulil – päev varem kui mullu. Selle aasta ressursid meie koduplaneedil on otsas. Edasi on võlguelamine – ja eelmised võlad on veel tasumata.head uletarbimise paeva

Vastutustundlik inimeseloom paneks täna hambad varna ja elaks ülejäänud aasta kasinuses ja kahetsuses, et Emake Maa taastuda võiks. Meie siin Eestis peatume korraks ja laseme edasi – vett on, õhku on, toitu on, õlut on, turult saab kukeseeni – järelikult võõras mure!

Miks üldse peaks muretsema Maa aastase ressursivaru tarbimise üle? Pikapeale mõjutab võlguelamine kõiki, kes seda planeeti oma koduks peavad. Kliimasoojenemine on vaid üks häda pikas jamade nimekirjas, mis ehk tänaseid täiskasvanuid nii valusalt ei taba, küll aga teeb keeruliseks meie laste ja lastelaste elu.

Igal aastal uus rekord

Tänavu suutis inimkond kõik ressursid, mida meie koduplaneet Maa on võimeline aastaga taastootma või siis jätkusuutlikult välja andma, ära tarbida päev varem kui eelmisel aastal, 28. juulil. Eelmiste aastate võlakoorem on aga kenasti kuskile sahtlipõhja ära peidetud.

Alates 1971. aastast on päev nihkunud aastas järjest ettepoole, väikese erandiga 2019. aastal kui ressurss sai “ära kasutatud” 29. juuliks. Võrdluseks: 2006. aastal kui esimest korda sellesisulist kampaaniat tehti, sai Maa jõud otsa oktoobris.

Üleilmse ületarbimise päev (ka maailma võlguelamise päev), varasema nimetusega ökoloogilise võla päev, on päev, millal inimkond on kasutanud koduplaneedil ära selle aasta loodusvarade võimalused. Edasi elame siin ökoloogilises defitsiidis ehk üle planeedi võimaluste.

Ületarbimise päeva kalkuleeritakse, jagades looduse taastootmise võime inimkonna kasutatud loodusvarade hulgaga ja korrutades 365-ga .

Üleilmset ületarbimise päeva kalkuleerib Global Footprint Network ja loodud on eraldi Earth Overshoot Day veebileht. Tänavuse võlguelamise päeva andmed avalikustati konverentsil Equadoris.

Tead, söö vähem!

Inglise keeles kõlab kibe rekord täpsemaltki, saame üksteisele soovida “head ülelaskmise päeva” või “ägedat võlguelamise päeva”. Ehk oleks mõistlik nüüd korraks aeg maha võtta ja oma tarbimisharjumusi korrigeerida?

Üksi õhust ja armastusest ju elada tõesti ei saa, aga tagasi tõmmata on võimalik meil kõigil. Õlgu kehitada ja öelda “A mis mina!? Kõik teised ju raiskavad edasi…” on arrogantsi meistriklass, sest tegelikult ka uuristab tilk vett kivisse pikapeale augu.

Lihtsad asjad, mida meist igaüks saab teha: süüa vähem, valida paremat (toitvamat) kohalikku toitu, olla terve ja heas vormis ehk liikuda värskes õhus ja harrastada spordialasid, mis ei nõua siseruume – ja Maa tänab.

Üleilmse ületarbimise päeva mõiste sündis Andrew Simmsi eestvõttel New Economics Foundationi mõttekojas 2006. aastal. Sellest ajast korraldab Global Footprint Network Maa ületarbimise päeva kampaaniat.

Üleilmse jalajälje arvutamise lihtsustatud mudel pildis ja värvis

ACC KOMM: Earth Overshootday põhineb siiski teoreetilistel arvutustel. Ukraina sõda ei ole sisse arvestatud, nagu ei arvestata reaalajas toimuvaid ressurssi kulutavaid sündmusi. Siit võib igaüks ise edasi mõelda. 

Kaanepilt: Unsplash. Skeemid Overshootday.org

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN