Neljapäev, 21. november 2024
Vesinikutehnoloogiate arendamisel mängib esimest viiulit Jaapan, tulevikutranspordi osas teeb teed Toyota. Tänavusel CES-il tegi autohiid teatavaks plaani, rajada Fuji mäe jalamile vesinikulinn – Woven City esimesteks elanikeks on firma enda töötajad ja teadlased. Linnaehitus algab 2021. aastal. 

Eestist vaadatuna paistab, et Jaapan annab oma vesinikutehnoloogia arendustega tervele maailmale lootust helgema tuleviku osas. Tegelikult käib kõva teadustöö paljudes riikides, sh Eestis, aga paljud uudsed lahendused alles ootavad masstootmisse jõudmist. 

Vesinikukatamaraan kui saadik tulevikust

Energiaautonoomne vesinikukatamaraan Energy Observer, mis mullu korraks ka Tallinna sisse põikas, on üks kinnitus sellest, et tulevikus võime fossiilkütusteta hakkama saada ning oleme võimelised väikeste jõujaamadega ise vajalikku energiat tootma.

Katamaraanil vajaminev energia toodetakse päikeseenergiast ja mereveest ning ümber ilma seilav alus on omalaadne katsepolügon nendele (vesinik)tehnoloogiatele, mis kas on juba mingil määral massidesse jõudnud või peagi jõuavad.

Toyota on Energy Observeriga olnud seotud 2017. aastast peale. Tänavu paigaldatakse alusele Toyota Mirailt tuttav ja meresõidukile kohandatud modulaarne kütuseelementide süsteem, mida varasemalt on katsetatud ka ühistranspordi ja veokite peal. Needsamad moodulelemendid mängivad tähtsat rolli ka rajatavas vesinikulinnas. 

Moodne tark linn

Tänavusel CES tehnoloogiamessil tegi Toyota avalikuks plaani, rajada Fuji mäe jalamile vesinikulinn Woven City. Linna ehitamist alustatakse juba 2021. aastal. 

Woven City’st saab tulevikulinna prototüüp: traditsioonilisi materjale ja eluviise kõige uuemate tehnoloogiatega põimiv ökosüsteem on üksiti kogukonna tuge hindavate inimeste helge unistuse kehastus. Vesinikulinn ongi tuleviku ökoküla ja elukeskkond, mille planeerimise keskmes on inimene. 

Woven City tulevased elanikud, teadlased, ettevõtted saavad elulistes olukordades katsetada ning arendada tuleviku tehnoloogiaid: autonoomsetel lahendustel, robootikal, nutikatel kodudel ja tehisintellektil on kõigil oma võimalus.

Linnaarhitekt tuleb Taanist

Tehnorevolutsiooni tuhinas ei tohi ära unustada inimest, kes peab olema terve, rõõmsameelne ja valmis töötama ning suhtlema. 

Ülesanne, planeerida keskkond, mis sobiks ühtaegu nii robotitele kui inimesele, sai Taani arhitekt Bjarke Ingels. 1974. aastal Kopenhaagenis sündinud arhitekt on tänaseks loonud omanimelise arhitektuuribüroo BIG, ning Taani pealinna Ørestadi linnaosa on paljuski just tänu Ingelsi suurepärasele loometööle nii hästi tuntud. 

Huvitaval kombel on tuntud arhitektil link ka Eestiga: 2009. aastal võitis BIG Tallinna uue raekoja arhitektuurikonkursi tööga “The Publiic Village”.

Maailmas teatakse Ingelsi loomingut näiteks New Yorgis asuva World Trade Center’i või siis Lego House’i järgi Taanis. Kopenhaagenis püüab turistide pilku nn “Mägimaja”. 

Kõik on…võrgustunud! Ja kontrollitud

Linna generaalplaanis on tänavad jagatud kolme tüüpi kasutuseks: kiired sõidukid, aeglased liikurid ja jalakäijad ning ainult jalakäijatele mõeldud pargilaadsed promenaadid.

Need koonduvad võrgustikuks, mis võimaldab katsetada uusi täisautonoomseid lahendusi: isejuhtivaid sõidukeid, mis suhtlevad mitte ainult omavahel vaid kogu linna digitaristuga, mis ühendab inimesi, hooneid, mobiilsuslahendusi. 

Woven Citys testitakse võrgustunud tehisintellekti nii virtuaalses kui ka füüsilises keskkonnas. Üsna tõenäoliselt saab mõne aastaga selgeks, kui suur on AI potentsiaal iseseisvuda ja otsuseid vastu võtta ning kas see/ta võib selle käigus ka ülekäte minna.

Bjarke Ingels on loomas omanäolist inkubaatorit, kuhu oodatakse äri-ja teaduspartnereid üle ilma: tehnoloogia areng paneb meid silmitsi senikogematute võimalustega, mille tõhusust kontrollitud keskkonnas on hea testida. 

Ärgem unustagem inimest

Vesinikutehnoloogiad, tehisintellekti integreerimine igapäevaellu, biohäkkimine ja sada muud tulevikuvisiooni ei tööta kui kõige selle keskmes poleks kohta inimesel.

Ehkki me võime ju öelda, et inimene on evolutsiooni eksitus ning looduse jaoks pole vahet, kas ta eksisteerib või mitte (parem kui mitte, vaadates, mis planeediga toimub), siis tuleb leppida asjaoluga, et just inimene on iseenda looja ning tuleviku arenguid vaadates üritab mingil määral iseend kontrolli alla saada. Tulevikulinna prototüüp on üks võimalus. 

Woven City ehitatakse tervenisti loodussõbralikest taastuvatest materjalidest. Suur osa ehitisi on puidust, kogu linna planeerimisel peetakse silmas kasutatavate materjalide keskkonnamõju ja toodete elukaart tervikuna. Kuna linn saab jaapanlaste püha mäe, Fuji jalamile, on selle rajamisel au sees kohalikud traditsioonid ja käsitöötehnikad. 

Hoonete katuseid katavad päikesepaneelid, teiseks peamiseks energiaallikaks on vesinikkütuseelemendid. Inimestele pakub oma abi uusim tehnoloogia – nutikad kodud on varustatud sensoritel töötava AI-ga, mis kontrollib igapäevaselt asukate tervisenäitajaid ning abistab neid tavatoimetustes.

Liiklemine käib isejuhtivate nullheite sõidukitega, kaubavedusid teevad samuti isejuhtivad Toyota e-Palette’ kaubikud ja väiksemad pakirobotid.

Siiski ei ole kõik vaid nutipõhine – Toyota on veendunud, et inimestevahelise sotsiaalse suhtluse toetamine on samuti selle projekti oluline osa. Avalikku suhtlemist toetavad keskväljak, rohealade võrgustik, linnaruumi tekitatud alad, kus mugavalt privaatsemalt suhelda. 

Põnev eksperiment igal juhul

Woven City vesinikulinn on esialgu sama suur kui Tallinnast 23 km kaugusel asuv Aruküla alevik: seal elab paar tuhat inimest. 

Piisav hulk, et mitte liiga ökokogukonnastuda, aga samas testida, mis hakkab juhtuma, kui panna kokku AI ja inimene oma puudulikkuses.

Esialgu elavad vesinikulinnas Toyota töötajad oma peredega, külalisteadlased ja koostööpartnerid ja seeniorid, kes on ideaalne testgrupp uute autonoomsete lahenduste testimiseks. 

Jaapanlased on kultuursed, viisakad, tasased, seega peaks asi kenasti raamis püsima. Kas tulevikulinn on prototüüp, mida tulevikus saab kohaldada ka Euroopas ja Ameerikas, me ei tea. Aga Jaapanis võib see olla päris populaarne viis suurlinnast eemaldumiseks. 

Aeg näitab. Toyota ja partnerid on lubanud, et projekti arenedes kasvab ka linn. Kes nüüd tundis, et just selline elu on parim, paneb end aegsasti järjekorda. 

Lisa loe siit: woven-city.global

Loe ka EPL Kliimalehe artiklit vesinikutehnoloogiate levikust

Pildid ja video: Toyota

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.