Elektriautode kindlustusmakse arvutamisel kehtivad kõigis Baltimaades täpselt samad reeglid mis tavaautode puhul: aluseks võetakse jõuallika võimsus. Kindlustuspoliisi hinda mõjutavad ka sõiduki kasutamine ning omaniku taust.
Vastupidiselt levinud arvamusele ei erine elektriautole kindlustuspoliisi sõlmimine tavaauto kindlustamisest. Kõikides Balti riikides kehtivad kahele sama võimsale sõidukile hinda määrates samad reeglid, isegi kui üks neist sõidukitest on elektriauto.
Täna vaatavad kindlustusseltsid elektrisõiduki puhul tehnilisest vaatest ainult selle võimsust. Seetõttu jäävad näiteks Tesla Model S (270 kW) ja BMW M3 (E46) samasse kategooriasse.
Uue Peugeot e-2008 (100 kW) kindlustamine on aga tunduvalt soodsam. Lisaks jõuallika võimsusele mängib kindlustushinna määramisel siiski rolli ka see, kuidas sõidukit kasutatakse ja milline on omaniku taust.
Kindlustushinna kujunemisel on oluline seegi, kas tootjal on kõnealuses riigis margiesindus. Kui esindust pole, tuleb kindlustajal arvesse võtta, et kindlustusjuhtumi korral lisanduvad remondikuludele ka transpordikulud.
Seega Balti riikides võib Peugeot’ elektriautode kindlustamine ollagi soodsam kui Teslade kindlustamine, kuna viimasel pole siin esindusi.
Tasub ka silmas pidada, et paljud kasutatud elektriautod tuuakse meie piirkonda Ameerika Ühendriikidest ning nende puhul on oluline, et vajalikud remonditööd oleks tehtud vastavalt tehnilistele nõuetele – seegi on poliisi hinna kujundamisel oluline.
Riskide hindamine peab toimuma võrdsetel alustel
“Kohustusliku liikluskindlustuse puhul sõltub konkreetse kindlustusmakse määramine paljudest asjaoludest, nagu sõiduki tehnilised andmed, õnnetusjuhtumite statistika, kuid ka juhi riskitase,” selgitas Rimvydas Pocius, ERGO äriklientide kindlustusportfelli haldur.
“Elektriautosid ei saa kindlustuse poolelt vaadata kui täiesti teistsuguseid sõidukeid. Võib ju eeldada, et nende läbisõidud on väiksemad, kuna need on rohkem linnasõitudeks mõeldud, kuid samas tähendab linnas sõitmine ka rohkem ohtlikes liiklussituatsioonides osalemist,” lisas Pocius.
Seega on selge, et elektriautodel on nii riski suurendavaid kui ka vähendavaid faktoreid, sellest tulenevalt ei ole kindlustusel nende jaoks omaette erilist hinnapoliitikat.
Samuti tõi Rimvydas Pocius välja, et e-auto puhul ei saa õnnetusjuhtumi korral kahjustada vaid aku. Samuti kui tavaliste autode puhul võetakse ka elektriautode remondikulusid hinnates arvesse kõiki sõiduki osi ja töötunde, mis kuluvad nende välja vahetamiseks.
“Kindlustuse hinda mõjutab ka see, kes või mis õnnetuses viga saab. Kuna elatustase on tõusnud, kasvavad ka keskmise kahjujuhtumi kulud. Seda nii inimvigastuste kui ka sõidukikahjude osas,” rääkis Pocius.
Niisiis ei mõjuta kindlustuspoliisi maksumust üksnes liikluses osalevate elektriautode hulk, vaid majanduslikud näitajad nagu inflatsioon.
ERGO kindlustusspetsialist märkis, et lisaks kohustuslikule liikluskindlustusele saavad autoomanikud sõlmida ka põhjalikuma kaskokindlustuse lepingu, mille puhul ei mõjuta hinda, kas tegu on uue või kasutatud sõidukiga.
Huvitav on tendents, et kaskokindlustuse kasuks otsustavad enim just vanemate sõidukite omanikud. Põhjust tuleb otsida tänavatelt: vanemaid autosid on liikluses rohkem kui uusi.
Kahjustatud aku ei tähenda mahakandmist
ERGO Eesti sõidukikindlustuse portfelli juht Kaido Naarits kinnitas samuti, et elektriauto kindlustamine ei erine ka Eestis kuidagi tavasõiduki kindlustamisest.
Tema sõnul mõjutab hinda enim juhi enda taust. “Kui esimesed e-autod Eestisse jõudma hakkasid, olid paljud mures, et kui elektriauto õnnetusse satub ja selle aku kahjustada saab, tuleb masin lihtsalt maha kanda,” rääkis Naarit.
Reaalsuses pole veel ette tulnud ühtegi sellist juhtumit, kus elektriauto tuleks viga saanud aku tõttu liiklusest eemaldada ja maha kanda. “Juhtumites, kus elektriauto on tõesti tulnud maha kanda, pole põhjus kunagi olnud ainult kahjustatud akus,” lisas ta.
Naarit nentis, et mõnede populaarsete elektriautode tootjate, näiteks Tesla, esinduste puudumine tekitab siiski probleeme.
Tesla ei ole õnneks siiski ainus elektriauto, enamus tuntud autotootjaid on nüüdseks oma mudelivalikusse ka e-autod lisanud ning nende hooldamisega ei ole muret, sest olemas on esindused ja teeninduskeskused.
ERGO Läti haru juht Aldis Engelis selgitas, et Lätis on elektriautodele loodud eraldi kindlustuskategooria, kuid nende kindlustushinnad ei erine kuigivõrd sama klassi sisepõlemismootoriga sõidukitest.
“Elektriautosid on ainult mõnda aega intensiivsemalt kasutatud, seega puudub meil nende kohta praegu veel põhjalik statistika.”
“Meie arvates on keskmine elektriauto läbisõit tavaauto omast väiksem, mis tähendab ka natuke madalamaid hindu autot kindlustades,” kommenteeris Engelis.
Loe siit, miks on linnadžiibid populaarsed
Fotod: tootja