Reede, 29. märts 2024
Kevad on peagi käes ja murukasv saab hoo sisse. Praegu on õige aeg teha ettevalmistusi aiatööde hooajaks ja vaadata üle talveunes olnud muruniiduk. Mida teha siis, kui niiduki mootorit käivitades see tööle ei hakka? Alljärgnevalt paar nippi levinumate vigade diagnoosimiseks ja nippe niidukiga edukaks koostööks.

Muruniiduk on majapidamises tarviline ese ja selle töökorda peaks enne uut hooaega kindlasti kontrollima ning vajadusel viima niiduki hooldusse või kui selgub, et masin on omadega “õhtul”, valima uue töövahendi.

Muruniiduki õlitase

Üks peamisi põhjusi, miks muruniiduk ei käivitu, on liiga madal või liiga kõrge õlitase. Sellepärast on vajalik igal käivituskorral õlitaset kontrollida.

Kui muruniidukit on hoiustatud vales asendis, võib õli olla valgunud niiduki osadele. Masinat tuleb hoiustada nii, et süüteküünal oleks allpool, kindlasti ei tohi see jääda küljele. Muruniiduki õli aga tuleks vahetada ligikaudu 50 töötunni järel või vähemalt kord aastas.

Vananenud kütus

Üks põhjusi, miks muruniiduk ei hakka korralikult tööle, on vananenud kütus. Niidukisse valatud kütus tuleb ära kasutada umbes kuu aja jooksul. Pärast seda pole see enam kasutuskõlbulik.

Kui jätsid talvehooajaks kütuse niiduki paaki, siis tuleb see kindlasti ümber vahetada. Kui ka see ei aita ja masin tööle ei hakka, on probleem juba suurem ja mure võib olla karburaatoris.

Kütusemuret aitab leevendada kütusestabilisaator, siis pole vaja muretseda paaki jäänud vana bensiini pärast, isegi kui masinat pole vahepeal kasutatud.

Reguleerimata mootor

Reguleerimata mootor võib olla samuti üks neist põhjustest, mis muruniidukit käivitatamast takistab. Mootori reguleerimine ei ole teab mis teadus: eemaldada tuleb mootorikate, keerata lahti magneti kruvid ja pöörata magneti käsiratast nii, et magnet jääks ülespoole.

Nüüd võiks võtta visiitkaardi või kokkumurtud paberilehe ja panna see pooli ja magneti vahele. Seejärel tuleb magnetit paigal hoides keerata kruvid kinni ja seejärel eemaldada visiitkaart või paberileht. Ja ongi tehtud!

Levinumad tõrked

Töökorras muruniiduki ootamatu seisak võib olla tingitud kõige lihtsamast põhjusest – kütus on lõppenud! Ning et seda olukorda välistada, tuleks iga kord enne masina käimatõmbamist veenduda, et kütust on piisavalt ja õli on värske.

Kui seal näib kõik korras olevat, võiks üle vaadata, kas kütet tuleb peale ja karburaatori klapid töötavad. Küünla piibu sisse võib pihustada pisut õli, et kontakt oleks tagatud. Ka õhufilter võib masina meele mustaks ajada ja mõistlik oleks see aeg-ajalt maha võtta ning kogunenud saastast puhastada.

Rikutud lõiketerad

Kui muruniiduk kõigest olenemata streigib, võib põhjus olla viga saanud lõiketerades. Kui need on kivisse või mättasse lastud või vastu mõnd kõva serva alla viltu löödud, ei ole õigust nõuda masinalt töölehakkamist.

Terasid ise tasakaalustada ja neid sirgeks ihuda ei ole kõigile jõukohane, sellise masinaga tuleb pöörduda juba volitatud remonditöökotta.

Tõsisemateks vigadeks saab lugeda ka käigukasti vedru purunemise, lahtise või purunenud ülekanderihma, ka mitmesugused kerekahjustused, mis takistavad liikuvatel osadel toimimist. Kõik need vead vaatab üle kogenud remondimees.

Selleks, et vältida ebameeldivaid üllatusi, võiks lastagi muruniidukit enne uut hooaega hooldusmeistril testida ja vead parandada, nii on garanteeritud muruniiduki pikaealisus.

Väljaveninud tross

Vanemate mudelite puhul on üsna levinud häda see, et seisupiduri tross on välja veninud. Niiduki käivitamiseks alla vajutatav käepide tõmbab piduri trossist maha ning seejärel vabastab stopplüliti.

Kui tross venib välja, on oht, et stopplülitit ei vabastata. Probleemi lahendamiseks tuleb hoob alla vajutada ning tõmmata tross pingule. Kui muruniiduk hakkab tööle, on teada, milles asi. Kui mitte, siis on viga muus.

Kas käivitad mootorit korrektselt?

Kui see on su esimene mootorniiduk, siis võib alati esmapilgul tekkida küsimusi, et miks mootor ei käivitu, kuigi enda arvates teed kõik õigesti.

Kui see on juba mitmes niiduk, võid kukkuda lõksu “ma tean, kuidas peab”: tehniline edasiminek on toimunud ka aiatehnika valdkonnas ja vanadel masinatel kasutusel olnud “nõksud” ei pruugi uute puhul aidata.

Abi saab käsiraamatust, mis on niidukiga kaasas. Kasutusjuhend tuleb läbi lugeda enne, kui ilmenvad mured ja seda lugeda alati siis, kui pea mõnd asja ei võta. Ka probleemi diagnoosimisel on käsiraamatust abi.

Muruniiduk ikkagi ei tööta?

Muruniiduki mittetöötamise taha võib jääda mitmeid põhjuseid ning kui eelnevad nipid või soovitused ei aita ja ka ise ei suuda välja nuputada, milles asi võiks olla, siis tasub pöörduda spetsialisti poole.

Spetsialist oskab kiiresti diagnoosi panna ning mure asjatundlikult lahendada. Küll aga võib remontimine ollagi kulukas, mispärast tasub kaaluda ka uue muruniiduki ostmist, eriti kui tegu on vananenud mudeliga – uuemad niidukid on tehnoloogiliselt võimekamad ning töötavad efektiivsemalt.

Muruniidukite ja ka teiste seadmete eluiga pole lõpmatu, mispärast vajavad need erilist hoolt. Kui oled otsimas aeda uusi ja funktsionaalseid tööriistu, mis muudaksid aiatööd mugavamaks ja lihtsamaks, siis soodsa hinnaga aiakaubad leiad Kaup24 veebipoest.

Kaanepilt: tootja

KOMMENTEERI SIIN