Kolmapäev, 27. märts 2024
24. aprillil otsustas Vabariigi Valitsus kabinetinõupidamisel suurendada rahvusliku lennufirma Nordica aktsiakapitali 30 mln euro võrra. Nordica peab kahe nädala jooksul valmis saama uue ärimudeli kava, mis muuhulgas hõlmab kolme riigile kuuluva lennuettevõtte ühe holding– firma alla koondamist.

Teadmatus, mis saab rahvuslikust lennundusest, lõpes 24. aprillil kui Vabariigi Valitsus otsustas Nordica aktsiakapitali suurendada 30 mln euro võrra.

Sealjuures on tähelepanuväärne üks majandus- ja taristumistri Taavi Aasa välja öeldud lause: „Valitsusel on Nordicale suured ootused. Lisaks uuele ärimudelile peab Nordica tagama võimalikult palju otseliine olulistesse sihtpunkidesse Euroopas.“ 

Küsisin Xfly turundus-ja kommunikatsioonijuhilt Toomas Uibolt kiiret täpsustust, kas see tähendab, et Nordica tiivad kannavad taas meid otse olulistesse sihtkohtadesse?

“Nii on, selline tingimus on valitsuse poolt seatud, et kahe nädala jooksul tuleb Nordica poolt esitada plaan ja seal on mitu asja, nii ettevõtete restruktureerimisplaan, holdingu loomine kui ka lennud,” ütleb Uibo. 

“See tähendab, et Regional Jet ei ole edaspidi enam Nordi Aviationi (mille kaubamärk on Nordica) tütarfirma, kõik 3 –TVH, RJ ja Nordica – lähevad ühise holdingu alla. Katusorganisatsiooni omanik on Eesti riik.”

Mis saab lepingust LOTiga? Poola LOT on öelnud, et neil puudub huvi oma osalust võrdselt suurendada?

Eks LOTil on valik, kas samamoodi kapitali juurde panna ja säilitada oma osalus või siis see väheneb või lahjeneb kuni nullini.

Mida tähendab “nullini”? Kas seda, et Nordica ostab n-ö LOTi välja?

No lõpuks on RJ aktsionäride lepingus kokku lepitud, kuidas sellisel juhul käituda. Nordical on võimalus teha Regional Jeti ostuks LOTile oma pakkumine ja see mudel, kuidas ettevõtte väärtust hinnata, on kokku lepitud. 

Tuleme minister Taavi Aasa lause juurde pressiteates. Aas on varasemalt öelnud, et riigi huvi on ühendada Eesti kõigi tähtsamate linnadega 2000 kilomeetri raadiuses. Kas see tähendab, et Nordica hakkab Xfly’lt tellima lende nagu SAS ja LOT seda teevad või et arvesse lähevad ka need lennud, mida Xfly opereerib teise firma värvide alt?

Xflyl on olemas korralik tootmisbaas, kui meile tuleb kliente lisaks, siis see teeb rõõmu. Kui Nordica otsustab oma liine avada, siis arusaadavalt ei saa ta kasutada SAS värvides lennukeid. 

Täpsustan: kas siis Nordica hakkab ikkagi ise otselende lendama oma värvides?

Kombinatsioone on erinevaid, ka selliseid, mida saab teha koostöös teiste ettevõtetega. Peamine on, et need liinid on olemas ja Eestist ühendused tagatud. 

Milliste liinide (taas)avamisest me räägime, mis on olulisemad? Stockholm kindlasti…

Jah, Stockholm ja Kopenhaagen kindlasti, mida opereerime SASiga, ka Varssav LOTiga koos. Jutt käib siis ikka Xfly’st – Xfly lendab neid liine SASi ja LOTi värvides esimesel võimalusel uuesti.

…München?

Müncheniga on keerulisem, kiiresti seda teha ei saa. Kuna otsus on alles väga värske, siis ei saa midagi lubada kuni ei ole kinnitatud uus tegevusplaan. 

Tehniliselt võtab uue liini avamine optimistliku plaani kohaselt paar kuud, kuna aga keegi ei tea, millal eriolukord lõpeb, on täna keeruline ühtegi tärminit või sihtkohta välja öelda. 

Vahetult enne kriisi algust oli juttu seitsme Embraer E190/195 laineri lisandumisest RJ (Xfly) lennuparki. Mis sellest plaanist on saanud? Kas Embraerid tulevad ja kelle värvides need lendama hakkavad?

Jah, vastab tõele, plaanis oli seitse Embraeri tuua, need oleksid teenindanud LOTi liine. Praegu ei oska öelda, kas ja millal need tulevad.

Teada on, et osa piloote siiski teevad kodudes uue lennukitüübi treeninguid ja läbivad õppekavasid, seega ei ole te Embraeride mõtet päriselt maha matnud?

Jah, tüübiõpet tehakse ja kohe kui võimalik, peaks jätkuma ka koolitus. Ilmselt paar Embraeri tulevad, aga täna ei saa ma seda kuidagi kinnitada, sest enne tuleb valitsuse nõudmised täita, et asi selgemaks saaks. 

Kas ma saan aru, et need kaks Embraeri – kui need tulevad – võiksid hakata siis lendama Nordica otseliine?

Jah, see on võimalik kui oleme nõudmised täitnud.

Ja veel: kuskilt lugesin, et Nordica arendab oma piletimüügiplatvormi, kaugel sellega ollakse?

Jah, oleme sellega tegelemas, pakkujaid on mitmeid, aga esialgu midagi veel otsustatud ei ole. 

Toomas, viimane küsimus: mis sinust saab? Kas jätkad ainult Xfly-s või astud uuesti ka Nordica turundus- ja kommunikatsioonijuhi kohale?

(Naerab) Ei tea veel. Aeg näitab.

Regional Jetil on 24 CRJ-tüüpi lennukit

Nordic Aviationi ja LOTi ühisfirmal Regional Jet, mille uus kaubamärk on Xfly, on 24 CRJ tüüpi lennukit. Xfly ärimudel on unikaalne: pakutakse täisteenust regionaallendude teenindamiseks. Tööd antakse rohkem kui 600le inimesele.

Ükskõik, milline lennufirma võib tellida Xfly’lt sobiva lennukitüübi koos meeskonnaga, see värvitakse tellija värvidesse ja lennatakse tellija soovitud liine. Mudel võimaldab paindlikult reageerida: kui liin ei ole populaarne, see lõpetatakse ja suunatakse lennukid ümber kasumlikumatele lendudele. 

Xfly kaubamärgi taga olev Regional Jet OÜ kuulub kahele omanikule: 51%ga on osanik riigiettevõte Nordic Aviation, ja 49%ga Poola LOT. Konsolideerimine tõstab Nordic Aviationi, Transpordi Varahalduse ja Regional Jeti võrdsele pulgale – kui poolakad ei suurenda oma aktsiakapitali, väheneb nende osalus RJ-s, ja Eesti riik võib LOTi osa omandamiseks ostupakkumise teha.

Loe siit, millist tähtsust omab kohalik lennundus Eesti majandusele

Valitsuse pressiteade

Riik süstib 43 miljonit eurot riiklikesse lennu-, raudtee ja laevandusfirmadesse Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel suurendada aktsiakapitali Nordicas 30 miljoni, Eesti Raudtees 10 miljoni ja Saarte Liinides 3 miljoni euro võrra, et tagada ettevõtete edukus tulevikus.

Majandus- ja taristuminister on aktsiakapitali suurendamine riigiosalusega äriühingutes mõeldud eelkõige kriisist võimalikult tugevana väljumiseks.

„Lisaeelarvega turgutame riiklike äriühinguid, et tulevikuvaates oleksid meil toimivad lennu-, laeva- ja raudteeliinid,“ lisas Aas.

„Valitsusel on Nordicale ka suured ootused. Lisaks uuele ärimudelile peab Nordica tagama võimalikult palju otseliine olulistesse sihtpunkidesse Euroopas,“ rõhutas Aas.

Valitsusepoolne Nordica aktsiakapitali suurendamise tingimuseks on Nordic Aviation Group Asi, Regional Jet OÜ ning Transpordi Varahaldus OÜ ühendamine. Uut ärimudelit peab Nordica esitlema valitsusele kahe nädala jooksul.

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN