Reede, 14. juuni 2024
Ameerika autokindlustusfirmad on põhjalikult uurinud oma klientide eelistusi ja harjumusi ning teevad aeg-ajalt neist ka avalikke ülevaateid. Järjekordne uuring viidi läbi, et teada saada, mis tüüpi inimesed mis tüüpi autosid eelistavad. Kabriolett, noobelsedaan, kastikas – neil kõigil on erineva eluviisi ja mõttemaailmaga ostja.

Eestis selliseid uuringuid ei tehta, aga automüüjate kinnitusel on siingi väga selged seosed auto keretüübi ja ostjate vajaduste ning eluviiside vahel. Kõlab loogiliselt, sest vaevalt 3-4-lapsega peresse kergekäeliselt sportautot soetama hakatakse, vaadatakse ikka mahtuniversaali või 7-kohalise maasturi poole.

Kabriod, rotsterid, hobiautod on rohkem vallaliste ja üksikute teema. Nii et kui tänavapildis mõnda erilist autot näete, oskate selle omanikust kujundada igal juhul mahlaka eelarvamuse.

uuring

KÕIGE TÄHTSAM ON JÄTTA KUSTUMATU MULJE

Meie imetabases tänapäevamaailmas on hea mulje jätmine üks tähtsamaid asju, eksole. Kellega sa suhtled, kuidas istud ja astud – kõik see räägib midagi selle kohta, kes sa selline oled.

Mõne jaoks on auto sõiduvahend punktist A punkti B liikumisel, teise jaoks tõeline võimalus end eksponeerida. Ükskõik, kas sul on punane kuri kabrio, suur perebuss, võimas kastikas või mõistlik sedaan, sinu auto räägib üsna palju selle kohta, kes sa oled.

Põhjuseks on see, et inimesed tunnevad tõmmet niisuguste toodete suhtes, mis väljendavad nende eelistusi ja väärtushinnanguid. Alateadlikult ostetakse asju, mis räägiksid ülejäänud maailmale midagi nende omaniku kohta. Aga mida siis su auto sinu kohta ütleb ja kuidas ta sinu isiksust defineerib?

HEA AUTOMÜÜJA KUI HINGEHALDJAS

Esimene, kes tõenäoliselt su isiksuse lahtimõtestamisega tegelema peab, on automüüja. Oled sa kunagi olnud olukorras, kus salongis autosid uurides astub juurde müüja ja ütleb, et see auto sobib teile, on täpselt nagu teie jaoks tehtud? On see ilus müügijutt või mõtleb ta päriselt ka nii?

Selgub, et alateadlikult teeme me valikuid, millel pole midagi pistmist meie praktiliste vajadustega – salongist perele 5-kohalist keskklassi autot valima minnes, astume muuhulgas ligemale sportlikele iludustele või hiiglamõõtu kõikjalsõitjatele – teatud tüüpi autod tõmbavad teatud tüüpi inimesi!

Hea müüja aga tabab biiti ning püüab inimest julgustada valima toodet, mis on “südame järele”. Mis selles siis lõpuks halba on? Eks see pere mahu ju ära ka kupeesse, kui kordamööda sisse istuda…

Automüüjate juttu kuulates hakkad kindlasti mõtlema sellele, kuidas su auto siis sinu olemust väljendab. Mõistagi võib teatud tüüpi või teatud stiilis sõiduk sobida hästi sellega, kes sa oled. Paremaks mõistmiseks tuleb ilmselt vaadelda erinevat tüüpi autosid ja seda, mida need omaniku kohta ütlevad.

Opel Astra

KESKKLASSI AUTO

Keskklassi autod või pereautod on, nagu nimigi viitab, loodud lastega peresid silmas pidades. Nendega käiakse poes, viiakse lapsi lasteaeda-kooli-huviringi ja käiakse ise tööl. Nendes sõidukites ei ole midagi eriliselt peent, kuid nad on silmapaistvalt turvalised. Selline auto räägib eeskätt praktilisusest ja neid eelistavad üldjuhul nii lapsevanemad kui ka lasteta paarid.

Keskklassi sõidukite puhul paistab üha rohkem silma see, et inimesed tahavad oma raha eest saada võimalikult rohkem. Seega käib selles segmendis kõva andmine – kes saab esimesena peale autonoomsed sõiduabilised, kellel on kaunima häälega mootor… eks taha pereinimenegi end natuke vabamalt tunda; jätta reedel lipsu kaela või kostüümi selga panemata.

Niisiis ei saa eeldada, et pereauto roolis istub alati piimaringi tegev blaseerunud pereisa või end käest lasknud vormitu pereema. Kaasaegsed keskklassi autod pakuvad üha rohkem lisasid, mis motiveerivad end väljendama, paremas vormis olema, lõbutsema: mõelge kasvõi sellistele autodele nagu Peugeot 308GT või Volvo V60 Polestar…

Suured keskklassi autod lähevad aga hästi kaubaks firmasõidukitena. Nõnda võib Škoda Superbi või Rénault Talismani rooli hoida hoopiski mõistliku mõtteviisiga firmajuht või isegi startupper. Leitmotiiviks on siinkohal taas kord “sama raha eest rohkem autot”.

Jeep Cherokee proovisõit

MAASTUR

Sul on maastur, järelikult eelistad sa suuremaid autosid ja hindad nende ruumikust. Maastur on suur ja turvaline. Maastur on tüüpiliselt pereinimeste esimene eelistus, aga meelsasti ostavad seda tüüpi auto ka lasteta paarid. Või, kui aus olla, siis peaaegu kõik…

Maastur, krossover, pargimaastur, džiip, kõikjalsõitja – massipsühhoosil mitu nime! Eestis tundub, ei saagi enam üldse elada, kui pole koduõuel maasturilaadset toodet. Nii, igaks juhuks, sest sitt suusailm ja üleskaevatud teed ei luba vähemaga hakkama saadagi!

Ah, olgem ausad, kogu maailm sõidab praegu kandiliste külmkappidega ja peab seda ainsaks normaalsuseks. Seega ei ole üldse kindel, mille või kelle sa sealt rooli tagant leiad. Üks reegel küll on – mida suurem ja kallim džiip, seda pisem naine ja pikemad küüned. Olge hoiatatud.

IMG_4146

LUUKPÄRA

Luukpära ühendab mugavalt salongi ja pagasiruumi, millele pääseb ligi kenasti suure tagaluugi kaudu. Tegemist on väiksemapoolsete sõidukitega, mis räägivad sellest, et nende omanik on keskkonnateadlikum, ei hooli eriti sellest, mis mulje nende auto kellelegi jätta võib ning lihtsalt tunneb rõõmu praktilisest ja säästlikust sõidukist.

Luukpära popim teisend on kuumpära, mis peaks rahuldama omaniku vajaduse, olla tavaolukorras “normaalne” ja siis kui keegi ei näe, peast põrunud petroolilokike. Mõelge sellistele autodele nagu Opel Adam S või Peugeot 208GTI – suuremaid ja väiksemaid kreisipöörasid leiab igast margiesindusest.

Üks korralik kuumpära eristub oma välimusega liikluspildis, seega ei ole raske ära arvata, et pealtnäha luukpära mõõtu auto roolis istub ettearvamatu inimene.

Ford S-MAX

MAHTUNIVERSAAL

Mahtuniversaal ühendab endas maasturi ja sedaani parimad omadused – maasturi ruumikuse ja sõiduauto kütusesäästlikkuse. Need on meeldivalt ruumikad ja praktilised peresõidukid, mis näitavad, et nende omanik on hooliv pereinimene. Vähemalt 3 last on selles peres kohe kindlasti. Seega, suhtuge lugupidavalt!

Ranger Ford kastikas

4×4 KASTIKAS

Pikap (eesti keeles kastiauto) on nelikveoline sõiduk, mis sobib vedudeks, pukseerimiseks või tõsisemateks maastikuretkedeks. Enamasti on need varustatud võimsa mootoriga ja nende kasutajad tegelevad tihti raskete esemete transportimisega. Need sõidukid väljendavad läbinisti võimsust, võimu ja jõudu. Uuring ütleb, et kastikate ostjad kipuvad kalduma töönarkomaaniasse.

Kallima otsa kastikad on muutumas maasturite aseaineks inimeste jaoks, kelle elustiil viib neid tihti linnast eemale: jahimehed, kalamehed, surfarid, loodusfotograafid, raftingumeistrid – kõik, mis on ekstreemne ja kõva keskendumist nõudev, käib sellise kastika omanikuga kokku.

Sportauto Mustang

MUSKELAUTO

Ameerika raud – Firebird, Mustang, Camaro ja Challenger – nendest õhkub maskuliinsust, võimsust, võimu ja jõudu. Need on eriti võimsate mootoritega vinged ja vastupidavad sportautod. Suure mootoriga kaheukseline tagasillaveoga muskelauto räägib võimsusest.

Muskelauto on tõelise petroseksuaali unistuste sõiduk. Sellise auto omanik naudib oma sõiduki kapoti alt ja summutist kostvat võimsat mörinat. Võimsus on kõige tähtsam ja selleks võib kütust kuluda ka palju, kui vaja.

Muskelauto omanik ei pea ise olema teab kui musklis, ta võib olla ka roosas kleidikeses ja lehvivate lokkidega naisterahvas või soliidses eas daam. Lihtsalt, ta armastab jõulist, maskuliinset autot, Ameerikat… ja tähelepanu! Andke seda talle siis!

Ford Mustang, muuseas, on juba nimetatud maailma naiste lempariautoks – värsket poniautot ei jõuta nii kiiresti toota, kui õrnem sugu Hiinas, Uus-Meremaal, Ühendriikides ja Euroopas kätte nõuab. Kõige popim värv? Eks punane ikka!

kupee RCZ

KUPEE

Kupee on üldjuhul 2-ukseline sõiduk, millel katus pealt ära ei käi – kupee ei ole kabriolett. Võrreldes 4-ukseliste sedaanidega on tegemist oluliselt sportlikuma välimusega sõidukiga. Ka kupee väljendab maskuliinsust ja neid eelistavad vallalised mehed ja naised, kes soovivad sportlikumat sõidukit.

Kui aga peres on keegi, kes üleliia raha lugema ei pea, võib ta endale kupee soetada ka lõbusõiduks või (vanematest autodest rääkides) hobiautoks. Seega, vallalised daamid ja härrad – igaks juhuks ärge eeldage, et kupee roolis on tegu apetiitse vallalise paaritumishuvilisega vaid küsige tutvust sobitades kohe otse, on abielu – ei ole abielu?

Alati võib ka paluda lihtsalt ühte lõbusõitu. Püsige vormis, lootuses, et te teele jääb mõni ahvatlev kupee, mille omanik on nõus teid väikesele ringile viima. Kupee istmed on üldjuhul erikujulised nagu sageli ka kuumpärades, väärindatud pereautodes, muskel – ja sportautodes. Veelkord: pepu trimmi, et elu ilus oleks!

Meie ralliauto on rukkilillesinine

SPORTAUTO

Sportauto, see tähendab mõistagi kiirust ja sooritusvõimet. Seega väljendab sportauto kiirust, suutlikkust, nooruslikku energiat ja nooruslikkust. Neid iseloomustab sportlik välimus, mida lisavad spoilerid, küljekarbilaiendid, rõhutatud summutiavad jmt. Uuring väidab, et sportautoga sõitjad naudivad tähelepanu, mida nende sõiduk äratab. Sportautosid eelistavad edukad nooremad mehed ja naised.

Nagu kupee puhul nii ka sportautode segmendis kasvab nende omanike osakaal, kelle jaoks on tegu pere teise, kolmanda või viienda autoga. Kehtib sama jutt, mis kupee puhul – ärge eeldage, et roolis istub rikas, vallaline paaritumishuviline. Seal võib istuda kes iganes, kellele sportautod meeldivad. Isegi seitsmekordne vanaisa, kes veel sõita näeb!

IMG_1280

LUKSUSAUTO EHK NOOBELAUTO

Luksusautod on teadagi need kõige kallimad ja enamasti pakuvad niisugust mugavusvarustust, mida tavasõidukitel ei ole. Ameeriklaste uuring näitab, et noobelautod on neile, kel on raha ja kes ei pea paljuks seda elunautimiseks kasutada. See väljendub ka nende autovalikutes.

Noobelauto ostjat ei huvita praktilisus ega kütusesäästlikkus. Huvi pakub aga see, et oleks olemas kõige uuem versioon kõigest, mida raha eest saab – ikka selleks, et autosõit oleks mõnusam, mugavam ja nauditavam. Lühidalt: luksusauto väljendab sinu vajadust staatuse, eripärasuse ja silmapaistvuse järele.

Viimased uuringud näitavad aga, et margilojaalsus on just nimelt noobelautode segmendist kadumas – tahetakse järjest väljapaistvamat, erilisemat, moodsama varustusega luksussõidukit ning selle nimel ollakse valmis igasugustele traditsioonidele käega lööma.

Luksust leiab tänapäeval igast vanuserühmast, lihtsalt selle hind ja olemus on erinev: pensieas miljonäritaadid sõidavad jätkuvalt Mersude ja Bentley’tega, samal ajal kui noored šeigid kruiisivad roosade Rolls-Royce’idega. Miski pole enam püha, kui on raha!

Peugeot Traveller

MUUD SÕIDUKID

Siia kuuluvad väikeautod, väikebussid, hübriid- ja elektriautod, tuuninguautod, matkaautod jne. Matkaauto räägib selget keelt armastusest mugavate automatkade vastu. Tuunitud auto väljendab püüdlust eripärasuse poole. Hübriid- ja elektriauto näitavad nii omaniku stiilitunnetust kui ka eristumissoovi. Väikeauto omanik aga on ratsionaalne, praktiline ja säästliku loomuga.

Niisiis, iga auto räägib midagi oma omaniku kohta. Mida su auto sinu kohta paljastab? Või mida sa tahaksid, et see auto sinust räägib? Uuring võib ju näidata, mida tahes – lõppude-lõpuks on meie lugu ju ikka vaid meie eneste jutustada.

Allikas: AICP. Tõlge: Lena Murd, toim. Ylle Rajasaar. Pildid: Accelerista

Uuring: ütle mulle, mis värvi on su auto, ja ma ütlen, kes sa oled!

3 kommentaari

  • blank

   Korra mõtlesin, et peaks selle ka juurde kirjutama… aga pmslt vist need, kes muidu sportautoga, aga vananedes hakkavad lahtist katust eelistama 😛 On, mida oodata – täiendatud versiooni…

   • blank

    Tore, Kui täiendate, siis ärge palun kirjutage, et kabrioletti omavad (ainult) need, kes soovivad end eksponeerida. Paaril korral aastas soojas augustiöös, “perseiidide sajus”, inimtühjal teel, hea muusika saatel läbi öö tuhiseda ongi see mida paljud kabriolettidest otsivad (ja leiavad).

KOMMENTEERI SIIN