Neljapäev, 28. märts 2024
Taevast sajab läbisegi lörtsi ja vihma, lund ja jäävihma ning teedel on lumevaalud, lopp ja lausjää – tavaline Eesti talveilm! Kes pole oma sõiduoskustes kindel püsib kodus. Kes sõitu peab minema, saab hakkama, kui järgib neid lihtsaid nõuandeid, mida on jaganud Transpordiamet ja Soome Liikenneturva.

Tahaks loota, et inimene, kellel on juhiluba, on ühtlasi tervemõistuslik ja suudab ilmaolusid ja oma sõiduoskust adekvaatselt hinnata. Liigsete riskide võtmist ei õigusta ükski kuitahes pakiline sõit: tänapäevane inforuum on täis võimalusi lahendada asju n-ö kaugjuhtimise teel.

Sel “maagilisel” päeval ehk 21. sajandi 21. aasta 21. päeval hoiatavad raskete ilmaolude eest nii Eesti kui ka Soome ning Rootsi meediakanalid – kui võimalik, püsige kodus! Kui aga tõesti muud moodi ei saa kui rooli istudes, siis on mõistlik kuulata meie Transpordiameti ja Soome Liiklusturvalisuse keskuse nõuandeid. Need kuluvad marjaks ära iga kord, kui on “normaalne talveilm”.

Varu korralikult aega ja tutvu teekonnaga

Täna panustavad teehooldajad põhimaanteedele, kõrvalteedel võivad liiklusolud olla keerulised. Sestap tuleks sõitu minnes korralikult lisaaega varuda.

Eestis on olemas suurepärane teeinforakendus Tarktee, kust saab kõige värskemat teeinfot. Enne teeleminekut võiks seal oma teekonna planeerida ja hinnata võimalikke riske. Nüüd on õige moment veel pool tunnikest aega lisaks varuda.

Telefon võiks olla laetud ning Waze või Google Maps avatud. Kel autos infolust, saab nutiseadme sellega paari panna, kel üksnes telefon kaasas, asetab selle hoidikusse nii, et ekraani vaatamine tee jälgimist ei häiriks.

Auto olgu puhas ja need asjad autos

Enne sõitu minekut tuleb auto lumest ja jääst korralikult puhastada, kontrollida rehvirõhku ja tulesid. Samuti on vaja veenduda, et autos on helkurvest, lumehari ja – labidas, termotekk.

Linnast välja sõites tuleks kaasa võtta soojad riided ja jalanõud ning termosega sooja jooki ja natuke näksimist, ka taskulamp või väike latern ei teeks paha. Ettenägelikematel on kaasas veoköis.

Autosse istudes pea neid pisiasju meeles

Autosse istudes koputa jalad lumest puhtaks (mitte vastu karpi) ning soputa riietelt samuti lumi ja vihm maha – nii tehes väldid niiskuse kogunemist ja akende uduseks minemist.

Pane üleriided nagisse, veendu, et turvavöö on kindlalt ümber kere. Isteasendi sättimine on elementaarne, eriti jälgi, et peatoe ülemine serv oleks kohakuti sinu pealaega – ka väikese kõksu puhul ei saa siis kael viga.

Vali sobiv kiirus, lase tagumised mööda

Seda punkti ei peakski ehk eraldi mainima, sest kehva talveilmaga venivad enamus liiklejaist nagu teod – siiski ära unusta tahavaatepeeglisse heita pilku, et lasta mööda operatiivsõiduk või seljataha kogunenud rongkäik.

Parem on sõita vaikuses, kuid täistunnil võiksid kuulata ERR uudiseid, väga rasketes oludes edastatakse sealt operatiivseimat infot.

Sõida rahulikult, vali jõukohane kiirus. Kui rattakoobastes on lund, peatu turvaliselt ning puhasta sõiduk lumest ja jääst. Siruta ja lõdvesta, istu rooli kindlameelselt ja heas tujus. Eestimaa talv on ju vahva ja väljakutseterohke ning see omakorda tähendab, et igaüks, kes raskustega rinda pistnud, on edaspidi parem autojuht.

Anna teehooldajatele teed, märka abivajajaid

Ole valmis kohtuma igal sammul teehooldajatega. Anna neile teed – need mehed ja naised on väljas turvalisuse ja elude säästmise nimel.

Ole valmis sellekski, et teel on “pusa” ehk parasjagu tõmmatakse kraavist välja mõnd õnnetut, või on avarii. Kui märkad juhtunut, märka ka kaaskodanikku – võibolla on tal sinu abi vaja? Politsei kohalolekul järgi märguandeid ja sõida avariikohast rahulikult mööda.

Distants, vahemaa, distants…

Kehva ilmaga saab kiire olla ainult neil, kes tõttavad appi. Meie ülejäänud liiklejad sõidame nii, et kaaskodanikel poleks vaja lisaliigutusi teha mõne ootamatu manöövri või lapsuse pärast.

Distantsi hoidmine pole vajalik üksnes ette-vaid ka küljesuunas, sest roopasse sattudes või jääkonarusel võib sõiduk kergesti vibama minna.

Mida kehvem ilm, seda tähtsam on vahemaa ehk distantsi hoidmine sõidukite vahel. Mõistlik on loobuda nutika sõiduabi kasutamisest ja koondada kogu tähelepanu iseseisvalt teele, pidades pikemat distantsi, ennetades nii ootamatuid manöövreid ja äkkpidurdusi. Juuresolevast videost on näha, kui mitu korda pikem on jääga sõiduki pidurdusteekond. 17-18 sekundit kulub selleks, et sõiduk 80 km/h kiirusel pidama saada.

Lumesajus on möödasõit eluohtlik manööver

Tõsi see on, statistika näitab, et ohtlikem manööver on möödasõit, seda eriti heitlike teeolude korral. Kui saad, ära pressi, liigu ühtlases liiklusvoos, eelsõitjaga distantsi hoides.

Lumisel ja jäisel teel möödasõitu sooritades ja sõidurada vahetades tuleb arvestada radade vahele kogunenud jää- ja lumelopaga, mis suurel kiirusel ratta(d) “kinni võtab”. Auto läheb väga lihtsalt käest!

Tihe lume- ja vihmasadu on autojuhile eriti kehvad taluda pimedas, sest väsitavad silmi ja muudavad nägemise kaugemale ette ja kõrvale peaaegu võimatuks. Jällegi on mõistlik järgida soovitust, valida jõukohane kiirus ning hoida distantsi.

Lummetuisanud liiklusmärkide puhul peaks abi otsima sõidurakenduselt, märgi mitte nägemine ei vabasta sind kohustusest sõita reeglite järgi. Kui ühtegi märki pole käepärast, aitab tervemõistuslik oludekohane liiklemine.

Kogenud sõitja ei ole siiski maanteeäss

Kui palju ka poleks talvesõidu-kogemust või kui pikalt taskus juhiluba, ei ole talvesõidus ässasid: olukordi, kus on vajalik kiirelt ja adekvaatselt reageerida, võib tulla ette kõigil ja igal sõidukilomeetril.

Jah, talviste väljakutsetega rinda pistmine ja ühes tükis kohalejõudmine on kahtlemata sõiduki juhtimisel vajalik kogemus, ent ei tähenda, et tähelepanul võib uuesti sõitu minnes hajuda lasta. Vastupidi, kogenud sõitjad ongi talveks valmis nii, et nad on… alati valmis (ka ebameeldivateks) üllatusteks.

Viis kuldreeglit talvesõiduks
  • Ole teadlik ees ootavatest raskustest teel
  • Sõidukit valmis seades ära unusta iseennast vaimselt valmis panna
  • Distantsi hoidmine eelsõitjaga ja küljesuunal on turvalisuse garant
  • Sõida oludele vastavalt, ära pelga sõita lubatust aeglasemalt
  • Möödasõit võta ette vaid hädavajadusel

Kuidas libedahirmust üle saada, loe siit!

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN