Laupäev, 20. aprill 2024
On mitmeid autosid, mille koleduse kohta räägitakse legende ning mille disain võib (pisikese Stockholmi sündroomi abiga) ajapikku hakata tunduma nii halb, et on lausa hea. Sel korral vaatasime müügil olevatest masinatest kaks säärast välja.

Mõne koleauto kirjeldamiseks kasutatakse võrdlusi loomariigiga, näiteks Fiat Multipla ja elevant või Nissan Juke ja konn. Artikli esimesele masinale pole loomariik aga veel vastet leiutanudki…

Eesti ainuke Pontiac Aztek

See masin, mida omanik ja müüja hellitavalt Koletariks kutsub, on tähelepanuväärne mitmes mõttes. Esiteks loomulikult see, et ta on Aztek. Teiseks aga see, et ta on ainuke, mis Eestis ka arvel ning hetkel üks väheseid, kui mitte ainuke Aztek, mis Euroopas üldse müügil!

Pulitzeri preemiaga pärjatud autoajakirjanik Dan Neil on öelnud: “Aztek eksib ühe autodisaini põhireegli vastu: meile meeldivad autod, mis on meie moodi. Azteki rohked “silmad” ja “ninasõõrmed” muudavad ta ebardiks, mida nähes koerad hauguvad ja kirikukellad helisevad. Kurb on aga see, et koleduse all on peidus praktiline, hea ja mõistlik krossover.”

Omanik pärandit varjata ega midagi ilusamaks muuta ei ürita – välimusele vastukaaluks leiab sõitjateruumist roosad istmekatted, karvase roolikatte ning tahavaatepeegli küljest ka suured pehmed (loomulikult roosad!) täringud.

Tähelepanu pole saanud ainult koleosad, vaid ka kuluosad – veermik on pea täielikult välja vahetatud, alates amortidest-vedrudest kuni pukside ja piduriklotside-ketasteni välja. Ka on korda tehtud karbid ning lapitud mõned augud – töö on tehtud endale, seega ka korralikult.

Teostatud on ka mootori hooldus – vahetatud õlid-filtrid ja süüteküünlad. Auto on helekollaseks kiletatud ja hittsarja Breaking Bad peategelase auto koopiaks muudetud, originaalvärviks on hall. Täpsemalt saab auto kohta lugeda siin foorumiteemas.

Teistmoodi praktiline koleauto SsangYong Rodius Camper

Veidi auto taustast – nimi Rodius on ebaõnnestunud katse siduda sõnamängus “Road” ja “Zeus” ning see pidi tähendama “teede valitsejat”. Peadisainer Ken Greenley inspiratsiooniks olid aga luksusjahid. Tõsi, Rodius meenutab pigem surnuautot.

See masin, vähelevinud erimudel Fendermatic Camper on lisaks koledusele tähelepanuväärne seetõttu, kui praktiline ta tegelikult on. Telk katusel! Kraanikauss sõitjateruumis! Istmed käivad alla, on siia-sinna pööratavad, nii palju ruumi tegevusteks!

Lisaks sellele on tähtis tehnika pärit Mercedeselt – diiselmootor (ridaviis!) ja automaatkast pakuvad mõistlikku kütusekulu, sõidumugavuse ja dünaamika suhet.

Auto toodi Taanist ning on kõikvõimalikest mugavuslisadest lookas. Eestis on masin olnud vaid ühe omaniku käes ning kohe pärast toomist tehti ka korrosioonikaitse – kere olevat siiani roostest puhas.

Ja nagu rahvatarkus ütleb – kui autos sees oled, siis ei näe seda, kui kole ta on. Ja see tundub olevat masin, kus olemine (ja vajadusel ka elamine) on üpris mugav.

Fotod: omanikud Andres ja Henry

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN