Reede, 19. aprill 2024
Võrumaal, Uhtjärve ürgorus laiuv võluv Nõiariik ja sellest kiviviske kaugusel olev Liikluslinn on kaks ideaalset (pere)puhkuse sihtkohta, mida suvel – aga mitte ainult! – Eestis kindlasti külastada. Meie käisime Liikluslinnas sõiduoskusi lihvimas ja Nõiariigis tervist turgutamas juunis, ja plaanime sügise poole sinna kindlasti tagasi minna.
Tallinnast Nõiariiki võtab autosõit aega pea 4 tundi. Piisavalt pikk vahemaa, et jääda kohapeale vähemalt paariks päevaks. Klõpsa kaardile, et lähemalt vaadata

Uhtjärve ürgoru Nõiariigi algusaeg jääb 2003. aastasse, mil Aivo Värton hakkas taastama vana talumaja, ja tuli ideele rajada nõiduslik koht, kus külalistel oleks mõnus aktiivselt puhata. 

Perenaine Maria Värton kolis pealinnast üpris ruttu päriselt kohapeale ning asjad hakkasid kiiresti arenema. Ei läinud väga kaua aega kui Maria ja Aivo tulid mõttele, rajada Liikluslinn, kus lapsed saaksid harjutada liiklemist ja mis pakuks rohkem tegevust ka vihmaste ilmadega.

2020. aastaks on Liikluslinn kasvanud Eesti üheks arvestatavamaks hariduslik-meelelahutuslikuks keskuseks ja laste kõrval saavad siin ka täiskasvanud oma sõidu- ja liiklemisoskusi lihvida. 

Nii Nõiariik kui Liikluslinn on lahti aastaringselt ning kui Liikluslinna tullakse klasside ja koolide kaupa liiklemist õppima, siis Nõiariigis peetakse pulmi, suguvõsa kokkutulekuid, korraldatakse kontserte ja teatrietendusi ning laagreid. Jõulude ajal löögile saada on üsna keeruline, aga kui aasta ette ära planeerida, siiski võimalik.

Perenaine Maria Vahtel, kes meid oma valdustes võõrustas, tõdes, et Eestis on ikka veel neid, kes pole midagi Nõiariigist ja Liikluslinnast kuulnud: “Või siis on kuulnud Nõiariigist, aga ei tea, et kõrval on Liikluslinn ning vice versa – nagu kaks eri maailma, aga neid saaks imetoredalt ühendada ja mitmekesiselt puhata.”

Meie võtsime kahe päevaga ette maksimumprogrammi, ehkki ilmaga ei vedanud, enamuse ajast sadas paksult vihma, siis proovisime ära kanuutamise, vibud ja luuad, seiklusrajad ja nõidade töötoad. Ronisime Luuamäele, ja jäime sinna ka ööbima – milline vaade, mitmemilline! Tamme-Lauri tammgi sai üle vaadatud!

Teise päeva veetsime Liikluslinnakus eri ülesandeid lahendades ja üksteiselt mõõtu võttes. Päris lõbustusparki seekord lihtsalt enam ei jaksanud minna, F1 kardirada kloppis korralikult läbi. 

Aga see on uskumatu, kui palju on vaid napi mõneteistkümne aastaga üks ettevõtlik pere suutnud ära teha, ja tuua Võrumaa mitte ainult Eesti, aga ka meie naaberriikide “kaardile”: kui Nõiariik paelub oma eheduse, puhta metsiku looduse ja elava vaikusega, siis Liikluslinn oma suuruses ja võimalusterohkuses lööb lausa pahviks. 

Kripeldama jäi, et kui asja edasi arendada, siis võiks Liikluslinnast saada tulevikus see koht, kus kõiksugu “e”-d omavahel mõõtu võtta võiksid. Kujutage ette, kuidas e-kardid ja e-vormelid Võrumaal sumistavad!

Ühesõnaga, pakkige asjad, märkige sihtpunktiks “Nõiariik” ja “Liikluslinn” ja kütke oma #avastaeesti elamusele järele! Kel õnne, kohtab ehk Haldjaneidugi – ja lootke, et teil läheb paremini kui meie reisisellil Franzul, kellele kardirajal puhtalt “pähe tehti”. 

Vaade Liikluslinnale
Jaga meiega oma #avastaeesti elamust!

#avastaeesti üheks eestvedajaks on Toyota Eesti seiklushimuline tiim, nende toel valmivad ka klipid ägedatest kohtadest, kus oleme käinud. 

Kuigi meie toimetuses on kõik tublid matka- ja reisisellid, ei tea me päris kindlasti kõiki Kohti! Ootame lugejatelt aktiivset Eesti avastamist – saatke meile pilte või postitage instasse, häštäg on #avastaeesti. Mõnusat suve, ja meie oleme taas teel – seekord Ida-Virumaale!

Loe siit meie linna-avastamise lugu!

Video, stsenaarium ja režii: Eik Erik Sikk. Muusika: Mattias Tirmaste. Fotod: Uku Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN