Kolmapäev, 11. september 2024
Kapotil lõviembleemi kandev väike kõikjalsõitja Peugeot 2008 on läbinud mudeliuuenduse. Teine põlvkond on suurem, kvaliteetsem, stiilsem ja – mis pole vähetähtis – esmakordselt lisaks bensiini- ja diiselversioonidele saadaval ka täiselektrilisena. Lõvikutsika hinnad algavad 16 300 eurost.

Kui Peugeot üllitas aastal 2013 oma esimese taskumaasturi, siis läbivaks märksõnaks oli tagasihoidlikkus. Ehkki mudeliuuendusega see pisut paranes, jäi auto konkurentide seas halliks hiirekeseks, tagasihoidlikuks jäid ka müüginumbrid. Nüüd on see kõik ajalugu.

Peugeot õppis kiiresti ning 2020 algul müügisalongidesse jõudnud täiesti uus 2008 on hoopis teistsugune auto. Olukorras, kus igal endast lugupidaval tootjal on mudelirivis vähemalt üks taskumaastur, on Peugeot 2008 eristuv väljanägemine kindel pluss.

Ja veel! Kuigi meil ei õnnestunud elektrilise versiooniga proovisõitu teha (lähitulevikus kindlasti!), siis platvormil, millele on võimalik ehitada nii bensiini-, diisel- kui elektrimootoriga mudelit, on kindlasti konkurentsieelis nii mõnegi konkurendi ees.

Tulevikku vaatav disain

Erinevalt seitsme aasta tagusest ajast on turg praeguseks täis erinevaid taskumaastureid. Radikaalne muutus sunnib nüüd pilku pöörama 2008 suunas ka neid, kes varem sellest mööda vaatasid.

Auto kujustus järgib korporatiivset disaini (mis tähendab sarnaseid jooni nii 3008 ja 5008 kui ka 208-ga), kuid rõhutab silmatorkavalt agressiivsust – olles samas lihtsalt pilkupüüdvalt särav.

Taskumaasturid on tänapäeval täisväärtuslikud autod ja mõistagi pole Peugeot 2008 erand. Ka nemad kasvavad iga põlvkonnavahetusega üha suuremaks ning Peugeot 2008 on 4,3-meetrisena siin seltskonnas üks pikemaid, kuid see väljendub paraku ka pöörderaadiuses.

Kui keskmine eesti mees esiistme enda järgi paika seab, siis mahub sama suur tema taha rahulikult istuma (millest 208 puhul võis vaid unistada) jättes pagasi jaoks veel 434 liitrit.

See pole küll klassi rekord, kuid täiesti piisav igapäevaste toimetuste tarbeks. Igapäevaselt kaasas kantavate esemete mugavaks paigutamiseks on abiks pakiruumi topeltpõrand.

Kolmekesi pole tagaistmel küll kuigi mugav, ent seljaga sõidusuunas asuva turvatooli saab siiski esiistmeil istujaid segamata paika.

Omapärane interjöör

Uue 2008 sisemus on 208-ga väga sarnane. Kui Peugeot 3008 sai veel hakkama ilma puutetundlike nuppudeta, siis 2008 enam mitte ja selles pole midagi head.

Kinnastatult pole nende kasutamine võimalik ning ka palja käega on füüsilisi nuppe võrratult mugavam kasutada. Ajastu märk, aga see areng ei liigu kahjuks õiges suunas. Õnneks on osa olulisi funktsioone siiski säilitatud „füüsiliste klaveriklahvide“ all.

Ja loomulikult see väike rool! Oleme pika testi põhjal leidnud, et mida suurem auto, seda paremini väike rooliratas talle sobib.

2008 ei kuulu kindlasti suurte autode hulka, seega tasub enne põhjalikult proovida, kas rool ikka mõnusasti pihku istub ning see sisenemist-väljumist häirima ei hakka. Kui hakkab, on krossoveri võlu nagu käega pühitud ja abi tuleb otsida konkurentide seast.

„Kellad“ on digitaalsed igal varustustasemel. Näidikuplokki on sarnaselt teistele Peugeot’dele võimalik mitmeti isikupärastada, tippvarustuses ka 3D efektiga. See on sõna otseses mõttes efektne, ehkki igapäevaelus lisaväärtust ei loo. Seega las ta meil olla…

Ajastule kohaselt ei piirdu tehnoloogiline mitmekesisus armatuurlauaga, kergelt juhi poole pööratud kuni 10-tollises keskkonsoolis on olemas nii Android Auto kui Apple CarPlay, mida toetab (lisavarustuses) TomTom kaartidel tuginev autonavi. Kellele viimast tänapäeval vaja peaks olema, jääb omaette küsimuseks.

Sõidab pehmelt, kuid konkreetselt

Uus Peugeot sõidab nii, nagu me seda prantsuse autodelt oleme harjunud ootama – pehmelt ja mugavalt üle väikeste konaruste, ent kurvilisel ja lainelisel teel jääb konkreetsust vajaka. Kuid taskumaasturid polegi mõeldud võidu sõitmiseks.

Ka mürasummutus on klassi kohta tipptasemel, nii subjektiivse tunnetuse kui ametlike andmete põhjal, konkurendid on oluliselt lärmakamad.

Tundub, et PSA kontserni sees on asjad paigas – enim mugavust ja nooblimat tunnetust pakub just Peugeot. Proovisõiduauto läbis munakivitesti hindele 5, mida pole suutnud korrata ükski konkurent. Seega koostekvaliteedile midagi ette heita pole võimalik, kuigi sees on ohtralt odavat värvilist plasti. Hea töö!

Bensiinimootoriga auto kütusekuluks jäi pika testi tulemusel 6,9 liitrit sajale, diiselmootor suutis kulutada samades tingimustes täpselt kaks liitrit vähem.

Oma rolli mängisid ka sage vastutuul ning suviselt tõstetud kiiruspiirangud, 90-ga sõites oleks tulemus paar pügalat ökonoomsem olnud.

Kui WLTP järgi peaksid kulunumbrid erinema vaid poole liitri võrra, suutis diiselmootor olla pisut ökonoomsemgi, kuid bensiini kulus tuntavalt rohkem. Võimalik, et linnasõidu suurem osakaal aidanuks tulemusi ühtlustada.

Ruumi on!
Kapoti all on igaühele midagi

Jõuallikatest on suurimaks uudiseks elektriajam, mida meil aga testida veel ei õnnestunud. Ülejäänud on aga vanad tuttavad: kolmes seades 1,2-liitrine (101, 131 ja 155 hj) kolmesilindriline bensiinijooja ning kahes seades 1,5-liitrine (102 ja 131 hj) õlipõletaja.

Neist lahjemat ottomootorit pakutakse üksnes käsikastiga ning kangeimat vaid automaadiga, keskmise versiooni puhul on saadaval mõlemad variandid. Ka diiselmootori puhul on asi paigas, nõrgem versioon tuleb vaid käsi-, kangem aga automaatkastiga.

Viimases on tervelt kaheksa käiku, kuid kasutusel on klassikaline hüdrotrafo. Käigud on aga lühikesed ning pöörded üsnagi kõrged.

Mõistlike kiiruste juures tuleb see pigem kasuks ja auto ei kipu erinevalt mõnest konkurendist linnakiirustel käike liiga madalaks vahetama.

Ka toimub käiguvahetus sedavõrd sujuvalt, et soov topeltsiduriga lahenduse järgi puudub, kuid juhil on võimalus käike rooli taga paiknevate labade abil ise vahetada. Nelikvedu aga ei ole ega tule.

Ruumi on kohe palju!
Kokkuvõtteks

Konkurente uuel krossoveril jagub: Škoda Kamiq, Nissan Juke, Volkswagen T-Cross, Renault Captur ja paljud teised sihivad kõik sama klienti.

Peugeot 2008 hinnad algavad 16 300 eurost ning lõpevad 26 800 euro juures, elektriversiooni eest tuleb sõltuvalt varustusest välja käia 33 900 kuni 40 400 eurot. Täispikk hinnakiri on leitav siit.

Peugeot on oma väikseimat kõikjalsõitjat uuendades teinud tubli sammu edasi. Hallist hiirekesest on saanud jõulise ning eristuva disainiga pilkupüüdev lõvikutsikas.

Järele pole antud ka sisus, suurepärane koostekvaliteet koos (veel) harvaesineva bensiin-diisel-elekter mootorivalikuga loovad uue 2008 jaoks kõik tingimused oma klassis tippu tõusta.

Meeldis:

Disain
Ökonoomne diiselmootor
Ruumikus
Koostekvaliteet

Ei meeldinud:

Janune bensiinimootor
Ebamugav sisenemine-väljumine
Infolusti kasutusloogika

Fotod: Indrek Jakobson ja Ylle Tampere

Peugeot 2008

76%
76%
Erineb eelkäijast nagu öö ja päev

Väga kihvti disainiga, ruumikas, hästi sõidetav (mitte sugugi nii väike) pereauto. Sarnaneb oma suurematele vendadele Peugeot 3008 ja 5008 krossoveritele. Ootame pikisilmi täiselektrilist varianti

  • DISAIN
    10
  • SÕITJATERUUM
    8
  • ERGONOOMIKA
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    8
  • RUUMIKUS
    8
  • INFOLUST
    6
  • JÕUALLIKAS
    8
  • SÕIDETAVUS
    8
  • ÖKONOOMSUS
    7
  • HIND
    8
  • LUSTIFAKTOR
    6
blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.