Neljapäev, 23. mai 2024
Kord-paar aastas on eesti autoajakirjanikel ning potentsiaalsetel klientidel võimalus näha ja proovida Briti luksusautode tootja Bentley sõidukeid.

[dropcap]MINU LUGU[/dropcap] Enamasti on neil üritustel lühike etteteatamisaeg ning proovisõidupäev võib langeda ka nädalavahetusele. Põhjus on lihtne – klient on kuningas. Bentley’t võib pidada margiks, mis müüb, olenemata sellest, kas ajakirjanik muljetab või mitte.

Esimest korda oli mul Bentley sõidukitega võimalus lähemalt tutvust teha tänavu kevadel. Kirjutasin sellest kogemusest pikemalt ka emapiduri blogis.

Tookord jõudsime sõita kahe masinaga, sõitmata jäi see, mille pärast enamus kolleege kohale oli tulnud – võimas Mulsanne. Kahetsust ei jõudnud tunda, sest esimest korda uue margiga tutvust tehes on eesmärk saada ette üldpilt.

[dropcap]ARGO[/dropcap]Sestap reageerisingi reede pärastlõunasele telefonikõnele kiirelt ning lubasin, et olen laupäeval kohal. Mõne tunni oma elust uute kogemuste saamiseks leian ka puhkepäeval. Haarasin kaasa kolleeg Argo Verki What Car Eestist ning fotoaparaadi ja läksime!

Päikeselisel laupäevahommikul rivistati ajakirjanike ette 3 luksuslikku “kiirustajat”: Bentley Continental GT, GT Speed ja GT3-R. Viimati nimetatuga lubati sõitma üksnes koos esindajaga Läti ettevõttest. Aega kolme GT-ga tutvumiseks oli mõni minut üle kahe tunni. Siis võtavad kliendid üle.

Kutsusin kaasa kolleeg Argo Verki, et üheskoos otsida vastust küsimusele, kellele Bentley Continental GT ikkagi sobida võiks
Kutsusin kaasa kolleeg Argo Verki, et üheskoos otsida vastust küsimusele, kellele Bentley Continental GT ikkagi sobida võiks

Sellises olukorras tuleb teha valikuid. Minu valik oli – Argo rooli, lainurk ette ning loo fookusesse seekord, kas ja millist Bentley Continental GT-d meie oludes soetada – ja kas üldse? Olenemata pikast autokirjutaja staažist oli see Argo jaoks esimene kord Bentley rooli istuda. Sestap olin suurima heameelega pildistaja-kuulaja-kaasakõneleja rollis. Mis loom see Bentley GT on?

[dropcap]CONTINENTAL GT SPEED[/dropcap]Argo valis rivist esimesena välja Continental GT Speedi: “Mulle meeldib see roheline, see on teistmoodi,” naeris ta (öelge veel, et naised vaatavad värvi!).

Paari minuti pärast seisime teistmoodi rohelisega Ülemiste ärikvartali kõrgete majade vahel silmitsi probleemiga, kus on see lüliti, millest paika sättida küljepeegleid. Jõudsin napsata eest-tagant-küljelt pildid, kuniks Argo nimetatud nuppu otsis. Leidis ka. Keskkonsoolist. Edasi läks kõik viperusteta.

Kolleeg Argo Verk langetas esimese valiku värvi järgi: "Roheline on teistsugune, silmapaistev." Saime hea suutäie naerda, sest enamasti heidetakse ju naistele ette vaid värvi järgi valimist. Fakt, et me kõik tahaksime olla erilisemad. Continental GT Speed roheline ei jäta kaasliiklejaile valikuid - tuleb pöörata pead ja järele vaadata.
Kolleeg Argo Verk langetas esimese valiku värvi järgi: “Roheline on teistsugune, silmapaistev.” Saime hea suutäie naerda, sest enamasti heidetakse ju naistele ette vaid värvi järgi valimist. Fakt, et me kõik tahaksime olla erilisemad. Continental GT Speed roheline ei jäta kaasliiklejaile valikuid – tuleb pöörata pead ja järele vaadata.

Esmakordselt esitles Bentley kergemat, kiiremat ja võimsamat Speed-versiooni Continental Grand Turismo sarjas 2007. aastal. Võrreldes GT-ga on Speed-versioonil suurendatud mootori võimsust ja vähendatud auto massi 35 kg võrra.

Tootja annab järgmised numbrid: kuni 626hj / 467kW / 635PS @6000rpm. GT Speed suudab arendada kiirust kuni 331 km/h ning kiirendus 0-100 km/h on 4,2 sekundit. Maksimaalne vääne 820 Nm on numbrina muidugi muljetavaldav.

Tavasõidul neid hobuseid ja väänet karta ei tule, sest GT Speed on auto nagu auto ikka – 8-käigulise automaatkastiga (saab sõita ka labadega), 40/60 veoskeemiga nelikveoline, mugav ja… üsna mittemidagiütlev.

Ei osanud me Argoga kumbki GT Speedis näha kogu seda suurepärasust, mida reklaamides lubatakse. Suhteliselt kitsas, suhteliselt plastmassine (eriti lülitid), suhteliselt aeglase infolustiväljaga ja vananenud graafikaga.

Parketil kihutama sobiv, aga nagu natuke Eesti teed saab, nii nagisema ja närvitsema hakkab. Autot kurvidesse viies tõdes Argo korduvalt, et masin käitub väga närviliselt. Teadmine, et see auto kiirendab nullist sajani 4 sekundiga, on lihtsalt üks üpris kasutu teadmine.

Continentali välimus on ilmeksimatult äratuntav: see on Bentley!

[dropcap]HIND[/dropcap]Eestis algab Bentley Continental GT Speedi hind 217 920 eurost. Selle numbri puhul kergitasime Argoga mõlemad pisut kulmu ja leidsime, et autot kogu oma mugavuses ja salongi kvaliteedis võiks rohkem olla. Esimese asjana tuleks ära koristada naginad ja ebameeldiv resonants, mis mootori vibratsiooni tulemusena salongi värisema paneb.

[dropcap]CONTINENTAL GT [/dropcap]Teise sõidutunni täitsime sinise Continental GT-ga. Erinevalt GT Speedist mõjus GT soliidsema, vaiksema ning meie teedel sõidurõõmsamana.  Argo tõdes siiski, et kahe kogetud GT põhjal Bentley temas hiiglasuurt vaimustust tekitada ei suutnud.

Soliidsem, rahulikum ja sinisem. Continental GT
Soliidsem, rahulikum ja sinisem. Continental GT

Bentley Continental GT on oma algusaegadest, aastast 2003, üsna vähe muutunud. Pisut kaasajastamist siit-sealt, peamiselt infolustiväljas ja ergonoomilistes detailides. Kes aga GT fännid, need võivad seda olla veel tükk aega – ehtinglaslikult seda, mis töötab, kergekäeliselt muutma ei tormata.

Luksuslikku Bentley Gran Turismot esitleti esmakordselt 2003. aastal. 2015. aasta mudeliuuendus tõi kaasa nipet-näpet muudatused salongi sisus, infoväljas, istmete ergonoomikas, jõuallikate sätungis. GT-d on saadaval kahes kerevariandis: kupeena ja kabrioletina.

[dropcap]![/dropcap]Bentley Continental GT jõuallikaks on sama kuueliitrine W12 mootor, mis on ka Audi A8  ja Volkswagen Phaetoni südameks. Mootorile on lisatud kaks turbokompressorit, mis annab jõuallika võimsuseks kuni 582 hobujõudu (434 kw@6000rpm). GT W12 mootori suurim pöördemoment on 650 Nm.

Suurel autol on kasvu kohta päris...väike. Antitiib!
Suurel autol on kasvu kohta päris…väike. Antitiib!

[dropcap]HIND [/dropcap]Kõige odavama, Bentley Continental GT V8 hind algab 176 040 eurost, Bentley Continental GT W12 – millega ka meie sõitsime – hakkab hinda lugema numbrist 195 120 eurot.

Argo, kes oma igapäevatöös tegeleb suure ja veel suurema ettevõtlusega, tõdes, et inimene, kel on õnnestunud teenida esimesed 10 mln eurot, võiks selle auto tõepoolest osta, ilma, et keegi irooniliselt tõdeks: “Lollidelt tulebki raha ära võtta”. “1 miljoni omanikui auto see igatahes ei ole,” oli Argo veendunud.

[dropcap]Continental GT3-R [/dropcap]Minu kaks Bentley’tele näpistatud puhkepäevatundi said läbi enne, kui jõudsin ära oodata GT3-R pooletunnise proovisõidu. Argo oli talle omaselt põhjalik – kui on kohale tuldud, siis poole pealt ei lahkuta – ning käis ja proovis ära ka selle auto, mille pärast ju õigupoolest kohale tuldud sai.

GT3-R on tänavasõiduversioon Bentley GT2 -st. Eestis on GT3-Riga sõitmiseks sobiv vaid üks koht- Audru ringrada
GT3-R on tänavasõiduversioon Bentley võidusõidumudelist. Eestis on GT3-Riga sõitmiseks sobiv vaid üks koht- Audru ringrada

GT3-R on nimetatud Bentley ajaloo kõige radikaalsemaks seeriamudeliks. Tegu on võidusõiduauto Bentley Continental GT3 tänavale mõeldud versiooniga. Neid toodetakse üksnes 300 eksemplari, millest umbes sadakond müüakse Ameerika Ühendriikides, 50 Hiinas, 50 Venemaal, ülejäänud Euroopas.

GT3-R toodetakse samas Crewe tehases, kus ülejäänud Bentley sõiduautosid, aga viimane lihv antakse sellele Bentley Motorspordi poolt. GT3-R südameks on 4-liitrine kahe turboga V8, millel võimsust 580 hobujõudu ehk 51 hobujõudu enam kui mudelil GT V8 S. Jõuallika pöördemoment on kuni 700 Nm.

Hobujõud kantakse kõigile neljale rattale läbi ZFi kaheksakäigulise automaatkäigukasti, mille ülekandearve on parima kiirenduse huvides lühendatud. Tänu vähenenud kaalule (-100 kilogrammi) suudab GT3-R 96 kilomeetrini tunnis kiirendada 3,6 sekundiga, auto maksimaalkiirus on 274 kilomeetrit tunnis.

“Smokingis” võidusõitjal on õhkvedrustus, keraamiliste ketastega pidurid, titaanist väljalaskesüsteem ja kaks korvistet. Tagaiste on GT3-R jaoks ilmselgelt üleliigne.

Auto interjööris on kasutatud rohkelt süsinikkiudu ja nahka. Väljas kaunistavad GT3-R ilmet süsinikkiust splitter ja antitiib. GT3-R tunneb ära ainulaadse Glacier White värvitooni ja mõne rohelise aktsenttriibu järgi.

See auto tegi Argol tuju tõeliselt heaks ja päästis päeva
See auto tegi Argol tuju tõeliselt heaks ja päästis päeva

[dropcap]ARGO[/dropcap]  “See auto tegi mu tuju heaks. See oli hoopis teine tera kui enne sõidetud GT Speed ja GT. Ehkki tal on V8, mitte W12 nagu teistel, on ta igatpidi kiirem.

Seda oli tunda ka käigukastist, mis hoopis nobedamalt toimetab. Lisaks siis keraamilised pidurid, titaanist väljalaskesüsteemi “paukumine”, kui masin on sportrežiimis, täpne rool ja eelnevatest palju vilkam juhitavus – GT3-R sõidukogemus asetas kogu täna nähtud GT seeria sootuks paremasse valgusse.

See auto käitus nii, nagu mina arvasin ja ootasin, et üks kiire auto peab käituma. Erinevalt W12 GT-dest puudus närvilisus, konarlikud kõrvalteed ei pane autot hüplema ja pidamist jagub tonnide viisi.

Ma ei tea, mis magicut nad sellega tegid, aga see on väga hea auto! Tõsi, hind on suurusjärgus 300 000 eurot, aga sellise sõidukogemuse eest – kes Bentleyt hindab – ning teadmisega, et toodetakse üksnes 300 autot, ehk ei olegi see üle mõistuse hind.

Kui midagi üllatavat esile tuua, siis GT3-R keraamiliste pidurite käitumine – alguses oli kuulda väikest kriuksu, aga kui kõrvalteedel pidurid soojaks sõidetud said, kadus see ära. Jah, kokkuvõttes, GT3-R oli tänase päeva tegija minu jaoks. Jäin rahule.”

[dropcap]HIND[/dropcap]Kuna GT3-R valmistatakse vaid 300 eksemplari, see Eestisse müügile ei jõua. Orienteeruv suurusjärk on 300 000 eurot elamuse eest.

Eestis puudub Bentleyl tänaseni aktsepteeritud müügiesindus
Eestis puudub Bentleyl tänaseni aktsepteeritud müügiesindus

[dropcap]BENTLEY EESTIS[/dropcap]Eestis müüb Bentley’ autosid Auto 100. Ametlikult tunnustatud edasimüüjat siiski Eestis veel ei ole, see on paljuski tingitud turu väiksusest ning vähesest huvist. Seetõttu tuuakse Eestisse väljanäitusele mudelid, millel on inglise numbrid ning mida sõidutavad kohale lätlased.

Sel korral saadeti esitluse kutse enam kui veerandile tuhandele rikaste TOPis olevale inimesele. Kutsele vastas vähem kui 10% ning vaid paar protsenti pidas mõistlikuks mudelitega tutvuma tulla. Esindaja sõnul on Baltikumist just Eestis Bentley müük kõige tagasihoidlikum, erinevalt Leedust ja Lätist on huvi margi vastu väga leige.

Läti esindaja kõneleb veel, et Volkswagen AG grupi liikmena tunnetavad nad lahvatanud skandaale selgelt omal nahal. Nagu teistel kontserni osalistel, tõmmatakse ka Bentley’l kulusid kõvasti kokku ja valitseb mõningane teadmatus tuleviku osas. Eks aeg annab arutust.

[dropcap]KOKKUVÕTE [/dropcap]Järgmine kord on Bentley uudismudeleid Tallinna oodata uuel kevadel. Argo Verkiga kohtute Accelerista vahendusel tõenäoliselt märksa varem, sest võrdsuse ja vendluse edendamise huvides anname portaalis sõna ka meestele. Nagu reportaažist näha, võitis seekord vendlus ja kannatlik meel – allakirjutanu kibeles koju, Argo jäi ja tõi kastanid tulest välja. Kui kolmest valida üks, oleks see GT3-R.

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN