Kolmapäev, 12. veebruar 2025
Accelerista värskeim kaasautor Mart Lumiste on noor autohuviline, kelle entusiasm ei küsi marki või mudelit – kõik, mis on automaailmaga seonduv, väärib tähelepanu. Tema esimeseks proovisõiduautoks sattus BMW elektriline krossover iX1.

X1 ilmus esmakordselt 2008. aastal ning teine põlvkond 2016. aastal, kuid uus elektriline iX1 on oma eelkäijatest radikaalselt erinev. Esimest korda on X1 saadaval täiselektrilisena ning samuti on see suurem ja ruumikam kui kunagi varem. 2022. aastast toodetav U11 mudelikoodi kandev X1 ei ole enam soodne ja väike linnamaastur, vaid luksuslik ja BMW lippu kõrgel hoidev krossover.

BMW X1 on saadaval bensiini- ja diiselmootoritega (mille kohta kirjutas Indrek Jakobson), aga ka elektrilisena – sel juhul lisandub mudelinime ette “i”. iX1 on BMW teine kõige väiksem maastur ning kõige väiksem elektriauto, asendades seeläbi omapärast i3-e, millega võrreldes on see aga palju arenenum ja “normaalsem” auto. Kui tihtipeale on väikesed mudelid suurtega võrreldes nigelad ja tuntavalt kehvemad, siis BMW on suutnud seda vältida.

BMW iX1, Mart Lumiste

iX1 ei ole enam väike ja kerge nagu kunagised eelkäijad. Vaatamata sellele, et auto kaalub üle kahe tonni, on kiirendus nagu elektriautost ikka oodatakse – väle. Minu proovitud xDrive 30 mudelil on 230 kW/313 hj ning nullist sajani liigub linnamaastur 5,6 sekundiga (vahel ka kiiremini).

Esiveolisel eDrive20 mudelil on hädisemad 150 kW/204 hj ning sajani minemine võtab aega 8,6 sekundit. Aku on mõlemal versioonil väikesepoolne 67 kWh, mis tähendab, et võrreldes rivaalidega on sõiduulatus kesisem, jäädes reaalsuses alla 400 km. iX1 on suuteline laadima 0-80% 29 minutiga.

Soliidne ja tagasihoidlik disain

Välimus on see, mis paneb iX1 nii teistest eristuma kui aitab tal sisse sulanduda. Enamus täiselektrilisi mudeleid disainitakse olema väga omapärased ja futuristlikud, mis ei meeldi aga sugugi kõigile – näiteks Hyundai Kona Electric või isegi pesamuna suurem vend BMW iX. iX1 on viisakas, konservatiivne ja kaasaegne – isegi “neerud” on mõistliku suurusega! Vaid nurgeline spoiler pakiruumi luugil tundub olevat M-seeria autode kataloogist ning jätab natuke liialdatud mulje.

BMW iX1, Mart Lumiste

iX1-le pakutakse nii M Sport kui ka piltidel olevat X-Line paketti, mis loob “maasturliku välimuse”, lisades ohtralt läikivmusta plastikut. Nutika lahendusena on sõltumata varustustasemest iX1-e kere rattakoopa- ja küljeliistud plastmassist, mis teeb väikeste kahjustuste parandamise kordades soodsamaks.

Siinkohal jagunevadki arvamused kaheks, sest inimesele, kes soovib asendada praeguse sisepõlemismootoriga auto elektrilisega, sobib see disain väga hästi. Enamus inimesi ei panegi i-märgikesi iluvõrel ning tagaluugil tähele, mis võtab vajaduse seletada naabritele ja sugulastele, et tegemist ei ole mitte tulnukate kosmoselaeva, vaid sinu uue autoga. Samas kipuvad elektriautode ostjad tahtma just midagi uut ja teistsugust. Nende jaoks võib iX1 jääda liiga igavakas ja vanamoodsaks, sest väliselt on erinevused X1-ga minimaalsed.

BMW iX1, Mart Lumiste

Sama mõte jätkub ka sõitjateruumis, kus on raske aru saada, et tegemist on elektriautoga. Interjöör on luksuslik, rahulik ja lihtsalt mugav. Eriti efektne ja praktiline on “hõljuv” keskkonsool, mille alla jääb palju ruumi. Paraku on sealt kadunud iDrive juhtratas, mille tagajärjena on ekraan juhitav vaid sõrmega ja kehvasti toimivate häälkäsklustega. Sõidu ajal GPS-i sihtkohta sisse toksida on palju raskem kui see oli iDrive süsteemiga.

Kiitmist väärivad aga ideaalse asetuse ja kõrge resolutsiooniga ekraanid, kasulik esiklaasinäidik ning juhtmevaba laadija, mis hoiab telefoni püstises asendis väga kindlalt paigal ning imeb isegi sooja õhu tagant ära, et telefon üle ei kuumeneks. Kui mõnel teisel noobelmargil võib pidada uute mudelite sisemuse kvaliteeti vanematest kehvemaks, siis BMW puhul see nii ei ole.

BMW iX1, Mart Lumiste

Tagaiste on samuti mugav ja piisavalt ruumikas. Taga on õhuavad ja kaks laadimisauku ning keskmisest istmest käib alla topsihoidjatega käetugi. Kuigi iX1 on ehitatud X1-e sisepõlemismootoriga platvormile, on keskmiselt istujalt ruumi rööviv tunnel meeldivalt väike. Paraku ei saa elektrilise ajamiga mudelil tagumisi istmeid ette-taha liigutada, nagu seda saab teiste jõuallikatega. Samuti on veidi häiriv, et esiistemete tagumine osa on tervenisti plastikust.

Kui paljudel teistel elektriautodel on ka ees pakiruum ehk frunk, siis iX1-l seda kahjuks pole. Küll aga mahutab tagumine pakiruum 490 liitrit ehk rohkem kui Mercedes-Benz EQA, aga vähem kui Audi Q4 E-Tron. Olemas on ka kärukonks, mis toob end nähtavale nupust ning veab kuni 1200-kilogrammist piduritega haagist. Tagumiste istmete seljatoe nurka saab muuta ning ka keskmine iste käib eraldi alla. Istmete alla klappimiseks peab aga sisse minema, sest pakiruumist seda teha ei saa.

BMW iX1, Mart Lumiste

Sportlikum, kuid vähem mugav kui konkurendid

Sõitmine on iX1-ga puhas lust. Pöörderaadius on väike, rool on mõnus ja rivaalidest palju sportlikuma tunnetusega ning üldiselt on BMW insenerid suutnud kahetonnist massi kenasti peita. Regeneratiivne pidurdamine on reguleeritav ning bensiinimootoriga autost tulles ei häirinud see sugugi. Olemas on ka B režiim, mis pidurdab auto kuni seisakuni, ning ka kohanduv režiim, mis kasutab sensoreid ja GPS-i, et vastavalt olukorrale pidurduse tugevus otsustada. Kohanduv kiirushoidik toimis väga hästi, aga lumistel teedel ei suutnud iX1 end ise parkida ega sõidurada hoida.

BMW iX1, Mart Lumiste

Hind ja kokkuvõte

iX1 hinnad algavad esiveolise eDrive mudeli puhul 55 850 eurost, xDrive nelikveoline versioon algab 59 900 eurost. Lähemalt saab vaadata siit.

Linnamaasturite ja väiksemate elektriautode turg on hetkel vaat et kõige konkurentsirikkam kogu automaailmas, kuid iX1 on suutnud eelmiste põlvkondade kesisest mainest eemalduda ning muutuda luksusmaasturiks, mis kannab BMW märgi uhkusega välja. Sõidukogemus on sportlik, tehnika ja sõitjateruum on tipptasemel ning välimus modernne, aga autolik. Hind on aga konkurentidest kõrgem ning sõiduulatus väiksem.

Soovitaksin iX1-te linnas elavale noorperele või jõukamale perele teiseks autoks. Kindlasti on see hea valik esimeseks elektriautoks, sest üleminek sisepõlemismootoriga autolt on lihtne ning ei vaja suurt ümber harjumist.

Meeldis:
  • Õnnestunud tagasihoidlik disain
  • Sõiduomadused
  • Tipptasemel tehnoloogia
  • Ruumikus
Ei meeldinud:
  • Hind konkurentidest kõrgem
  • Ekraanil liiga palju tarbetuid menüüsid
  • Puudub iDrive juhtnupp

Fotod: Mart Lumiste

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.