Reede, 29. märts 2024
DS sobib inimesele, kellele autod iseenesest tegelikult ei meeldi
Sobib mugavalt kuni kahe lapsega perele
Hea õnne korral auto kätte kohe, muidu paari kuuga

DS-i ajalugu on huvitav ja sisukas. Esmakordselt esitleti DS 19 – nimelist autot 5. oktoobril 1955. aastal Pariisi autonäitusel.

Esimese 15 minutiga tehti autole 743 tellimust ja esimese päevaga tervelt 12 000. Ja DS oli tõepoolest midagi erilist.

Autol oli oma eelkäija Traction Avanti pealgi kasutatud, ent muidu uudne hüdropneumaatiline vedrustus, mis sisaldas automaatset tasandussüsteemi ja muudetavat kliirensit. Lisaks roolivõimendus ja poolautomaatne ehk ilma siduripedaali kasutamiseta käiguvahetus.

DS 19 oli nii tohutult menukas ja innovaatiline, et Citroën ei esitlenud aastatel 1955-1970 ühtegi päris nö nullist arendatud uut mudelit.

DS sarnaneb teatud mõttes teisele Prantsuse ikoonile Édith Piafile – kõik teavad, kes ta on, isegi kui nad tema loomingu austajate hulka ei kuulu.

DS

Citroën DS5 e-THP 165 AT So Chic

Mootor: 1,6 liitrit, 121 kW, 240 Nm@1 400 rpm, bensiin
Käigukast ja veoskeem: automaat, esivedu
Pikkus, laius, kõrgus (mm): 4 530, 2 128, 1 539
Tühi- ja täismass (kg): 1 429, 2 017

Minu lugu

DS-i lähisugulane C4 oli mõned kuud tagasi mulle veidi ootamatult väga hea mulje jätnud. Kuigi ennatlikult pisut kummaliseks peetud prantslane, oli imepisikese harjumise järel tegemist liialdamata korraliku autoga ilma eriliste kiiksude või üllatusteta. DS 5 kasutas juhust ja näitas mulle, et kunagi ei tasu arvata, et nüüd tunned prantslasi piisavalt.

DS Maarja

Disain

DS-is on disaini lausa mitme auto eest. Kui C4 eristus massist vaid mõõdukalt, siis uue DS-i joonistamise ajaks olid Louis, Michel, Jean-Luc ja Pierre vist ülemuste range pilgu alt välja saanud ja lubasid endale natuke rohkem.

Selle tulemusel sündinud auto on oma olekult pisut ebamaine, justkui kunagi mingite teiste maailmade liikluses figureerinud sõiduk, mis nüüd siia meid ühest kohast teise liigutama on saabunud.

DS 5 kannab endal, nagu lubatud, tõepoolest innovatsiooni, silmapaistvuse ja avangardismi pitserit. Sujuvad, pehmelt voolavad, üksikute teravamate nurkadega ilmestatud jooned, näpuotsaga kroomi iluvõre serva, liistudele ja summutiotstele ning muidugi panoraamina avatav katus moodustavad DS-i embleemi kandva terviku. Võib kõlada küllalt tavapäraselt, ent ei ole seda siiski. Algse DS-i pärand ei ole uuestki autost kuskile kadunud.

DS

Juhi töökoht

Esimene asi, mis autosse istudes üllatab – tunne, et pea läheb kohe vastu lage. Kahtlane, arvestades, et olen küll keskmisest veidi pikemat kasvu, ent siiski mitte nii, et selline tunne mind tabama peaks.

Iste on ikka kõige madalamal? On. Üleval ka ruumi on? Lausa pooleteise-kahe rusika jagu. Müstikaks see jääbki, ent see tunne ei kao kuhugi, mis siis, et ruumi tegelikult on.

Oma panuse sellesse annavad ilmselt massiivsena mõjuvad armatuurlaud ja keskkonsool. Juht istub selles autos pigem kui õhusõiduki kokpitis, kust ta kontrollib hõlpsasti tervet autot.

Sõiduomadused

Jean-Luc ja Pierre on vist siingi intergalaktilise vuhisemise illusioonist (või mälestusest?) haaratud olnud. Sõitmine autojuhtimise mõttes ei ole selle auto juures prioriteet number üks (ega ka kaks).

Roolitunnetus on sõiduentusiasti jaoks natuke udune ja rool ise vastab pööramisele kuidagi raskelt ja vastumeelselt.

Käigukast näib maa peal sõitmisega alles kohanevat, mistõttu võtab õige käigu valimine või muutunud gaasioludele reageerimine vahel tiba aega. Vahel samas ei võta ka.

Praktilisus

Selles valdkonnas on DS 5 eesrindlik, mahutades ühtviisi kergelt nii selg sõidusuunas turvatooli kui ka täissuuruses lapsevankri.

Arvestades, et pagasiruumi maht on 468 liitrit, ei ole siin midagi imestada. Küll aga tuletas DS mulle meelde, miks ma enamasti kuskile kõige kaugemasse tühja nurka pargin.

Nimelt käivad auto uksed lahti nõksukaupa, kuid esimese nõksuni avatud uksest last või ridikülist suuremaid asju välja ei opereeri.

Teise nõksuni avades on aga väga suur oht naaberauto ära ristida, seda enam, et uksemehhanism on uuel autol üsna jõuline.

DS

Turvatool: Beebicenter

Vidinad

Kõige kindlam viis mind naviga närvi ajada on sundida aadressi sisestama alustades suuremast haldusüksusest.

Eesti… no see on lihtne. Harjumaa… veel on tehtav. Ja siis hakkab peale! Kust jooksevad Tallinna ja lähiomavalitsuste piirid?

Kas näiteks Citroëni esindus Jälgimäe teel on veel Tallinn? Ei ole? Aga mis ta siis on? Proovime lihtsalt tänavanime trükkida? J… kus Ä on? Ei, see ei ole õige, lähme tagasi. Tagasi, tagasi, noh, mine nüüd tagasi, tagasi-tagasi… Liiga palju läks, alustame otsast. Eesti… Harjumaa… Kell tiksub väärtuslikke sekundeid, telefon googeldab elu eest… Oi, setu teid söögu, telefoni Waze, too nüüd kastanid tulest välja!

Jõuallikad ja käigukastid

Käigukastide vallas on mindud lihtsat teed – DS 5 on saadaval vaid automaatkäigukastiga. Mootorite vahel on siiski pisut valikut – kaks diislit ja üks bensiinimootor. Üks diiselmootor on 88 kW ja teine 133 kW. Bensiinimootor paikneb oma 121 kW-ga kenasti sinna vahepeale.

Hind

Hinnakirjast leiab juba nimetatud mootoritega autod varustustasemel So Chic, millest soodsaim, bensiinimootoriga auto maksab praeguse soodustusega kõigest 28 400 eurot.

Diisli eelistajad peavad välja käima minimaalselt 1 500 eurot rohkem, et lunastada 88 kW diisel, võimsama diisli soovijate jaoks näitab hinnasilt 31 900 eurot. Ilma praegu kehtiva soodustuseta on kõik autod 3 000 eurot kallimad.

Ülalpidamiskulud

Bensiinimootoriga auto puhul on ametlikud kütusekulunumbrid vahemikus 4,9 kuni 7,7 liitrit saja kilomeetri läbimise kohta.

Kuna prooviauto läbisõit oli äärmiselt väike, tasub reaalsete numbrite huvilistel pisut oodata, kuni see näitaja veidi kasvab, ja siis ise proovima minna, kuna proovisõidul nähtul ei ole tegeliku igapäevaeluga ilmselt suurt pistmist.

Lisaks pakub Citroën sõiduautodele pikendatud garantiid 6 aastat või 120 000 km, mis võistleb juba peaaegu samas klassis kui garantiipakkujate priimus Kia.

[dropcap]VAATA KA [/dropcap]

Accelerista komm

DS 5 on oma esivanemale vääriliselt omanäoline auto, millele esimese hooga tõsist võrdlust on raske leida. Jah, perele sobilik auto, neli ust ja ratast, rool, luukpära ja pagasiruum – tundub nagu iga teine auto tänavalt. Aga ei ole.

Esprit on teine. Viis-kaheksa-üks-tsee… DS 5 sobib seega eriti hästi neile, kellele autod otseselt ei meeldi, aga tahaks midagi šikki ja erilist. Laura Põldvere lembus ei ole ka tegelikult kohustuslik.

Kui teil on vaja autot, mis oleks praktiline ja mõistlik, ning see võiks olla Citroën, soovitan julgelt – proovige C4.

Aga kui te ihkate ühest kohast teise liigelda millegi põneva ja teistsugusega, ent sõitmine autojuhtimise mõistes teid ei ahvatle, ei ole kaugemalt vaja otsida, sest DS 5 on siinsamas.

DS ext

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel

Vaata edasimüüjate kontakte

Tekst: Maarja Kupits, fotod: Citroën, Maarja Kupits

69%
69%
Ajalooga avangardism
  • DISAIN
    9.5
  • KVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    6.5
  • INFOLUSTIVÄLI
    5
  • RUUMIKUS
    7
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    6
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7.5
  • HIND
    6
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7.5
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    6.5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    8
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6.5
blank

Maarja ütleb enda kohta: "Elan ja hingan bensiini, gigabaite ja kõike nendega seotut. Kui ei tea, siis uurin välja ja kui ei oska, siis õpin." Maarja on Accelerista uudistetoimetuse juhataja ning vilunud testisõitja. Kapott avaneb iseenesest ja mootor laotab end Maarja ette vabatahtlikult laiali: ei ühtki saladust, mida Maarja ei teaks!

KOMMENTEERI SIIN